SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A menopauza veszélyezteti a fogakat

Családinet [cikkei] - 2011-08-09
Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a menopauzán átesett nőknek jelentősen megnő az esélyük a fogaik elvesztésére. Milyen okok állnak a jelenség hátterében és mit lehet tenni a megoldás érdekében? Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa beszélt a témáról.
A menopauza veszélyezteti a fogakat

Elvesztett fogak

Az egyik tanulmány szerint négy postmenopauzális nőből egy biztosan elveszíti néhány fogát a következő 5 évben, és ez különösen azon nőket fenyegeti, akik más rizikófaktorral is rendelkeznek, például cukorbetegek vagy dohányoznak.

Egy amerikai vizsgálatban 1021 klimaxon átesett hölgyet vizsgáltak, akik közül 293-nál jelentkezett ez a probléma. A korábbi kutatások úgy kapcsolták össze ezeket a jelenségeket, hogy a menopauza meggyengíti a csontokat és az ösztrogéntermelés is csökken ekkortájt. Ugyanakkor ezt a jelenséget mindenképpen érdemes volt tovább vizsgálni, hiszen a nők köztudottan jobban adnak a szájhigiéniájukra, mint a férfiak, vagyis rájuk elvileg kevésbé jellemző ez a probléma.   

A kockázati tényezők összeadódnak

- Bárkit bármely életkorban veszélyeztethet a fogak elvesztése, de a legújabb kutatások szerint ez a kockázat nagyobb azoknál a nőknél, akik túl vannak a menopauzán. Mára az is teljesen nyilvánvaló vált, hogy ennek a rizikófaktornak a hatását sokszorozzák más – főleg életmódbeli – tényezők. A leginkább romboló hatású ezek közül a dohányzás, a túlsúly, a cukorbetegség és a korábban kialakult elégtelen szájhigiénia. Ezek a faktorok együttesen megsokszorozzák a fogvesztés esélyét, aminek nem csak a jövőbeli életminőségre, de az önbecsülésre, az énképre is jelentős hatása van. – összegzi dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa.



A fenti összefüggések miatt ebben az életszakaszban különösen fontos a speciális figyelem, amellyel fenntartható a száj és a fogak egészsége. Már az is sokat jelent, ha betartjuk a mindenkor elvárható rutint: napi legalább kétszeri fogmosás fluoridos fogkrémmel, a fogközök tisztítása speciális kefével vagy fogselyemmel, és a cukros élelmiszerek helyett a nyers zöldségek, gyümölcsök választása. Ilyenkor a rendszeres évenkénti fogászati kontrollt és ajánlatos sűrűbben elvégezni.

A folyamatok megállíthatók

Bár a legtöbb ember rendszeresen mossa a fogát, sokan ezt nem megfelelő technikával vagy felszereléssel teszik. Ilyen kérdésekben is segíthet a fogorvos, akihez nem csak akkor érdemes ellátogatni, ha fájdalmat vagy szuvasodást észlelünk, hiszen a szakember már a ráutaló jelek alapján is megkezdheti a preventív kezelést. Ez a fogak megmentésének legbiztosabb módja.

A menopauzán átesett nők ráadásul más, kellemetlen tüneteket is tapasztalhatnak, mint például a szájszárazság. Ez tovább ronthat az egyébként is kényes lelki egyensúlyon, önbizalmon. A legoptimálisabb megoldások érdekében ezekben a kérdésekben is érdemes magunkat a hozzáértőkre bízni, hiszen a cél minden esetben a legnagyobb komfortérzet és a hosszútávú egészség biztosítása.

Forrás: www.oxygenmedical.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja