SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egészség az EU-ban

Török Monika [cikkei] - 2004-05-09
Mennyibe kerül az uniós egészségügyi ellátás a magyar állampolgárnak? Bonyolultabb az egészségbiztosítónál beszerezhető E111-es nyomtatvány használata, mint a hagyományos utasbiztosítás, és csak az adott ország ellátásra kötelezett szolgáltatóinál érvényes. A nyomtatvány 90 napig érvényes, ám postai úton bármikor meghosszabbítható.

Egészség az EU-ban

 

 

Nem váltja fel a hagyományos utasbiztosítást az Európai Unió tagállamaiba szóló, a biztosítotti jogviszonyt igazoló E111-es nyomtatvány. A nyomtatvánnyal ugyanis csak azok a sürgős vagy szükséges szolgáltatások vehetők igénybe külföldön, amelyek a helyi állampolgároknak is ingyenesek. Így nem terjed ki a biztosítás a külföldön szükséges önrészre vagy a magánszolgáltatónál igénybe vett ellátásra.

 

 

E111

Utasbiztosítás

Hol érvényes?

Csak szerződött szolgáltatóhoz lehet fordulni vele

Magánszolgáltatóhoz is lehet fordulni vele

Mire terjed ki?

Csak az orvosilag szükséges ellátásokat fedezi

A biztosítási szerződés szerinti összes ellátást fedezi (pl. poggyászbiztosítás)

A drágább ellátásokra is vonatkozik?

A szükséges ellátásokat az ár figyelembe vétele nélkül nyújtani kell a nyomtatvány tulajdonosának

Az ellátások költségeit csak a szerződésben meghatározott összeg erejéig vállalja a biztosító

Fedezi-e a szükséges önrészt?

Az önrészt a biztosítottak kell fizetnie, annak visszatérítésére nem számíthat

Az önrészt is fedezi

Utólag, vagy előre fizet a biztosító?

Bizonyos tagállamokban az ellátás költségeit csak utólag téríti vissza a biztosító

Minden tagállamban a biztosító fizet

Van-e szükség más nyomtatványra?

2004. július 1-jéig nem minden tagállamban lehet közvetlenül az egészségügyi szolgáltatóhoz fordulni

Minden tagállamban közvetlenül a szolgáltatóhoz lehet fordulni, előzetes ügyintézést nem igényel.

Érdemes előre tájékozódni a célország egészségbiztosításáról

Amennyiben E111-es nyomtatvánnyal utazunk (mely a Megyei Egészségpénztáraknál igényelhető személyesen vagy postai úton); érdemes utánanézni az adott országban érvényes szabályoknak. Érdeklődni a megyei egészségpénztáraknál vagy az OEP információs telefonszámán 06-40-200-347) lehet.

 

 
 

Sürgős és szükséges ellátások

Sürgős ellátásról akkor lehet szó, ha annak elmaradása maradandó vagy visszafordíthatatlan egészségkárosodást vagy életveszélyt okozna. A szükséges ellátások köre ennél tágabb, ezeket a külföldön tartózkodó állapotát és a tartózkodás idejét mérlegelve ítélik meg a helyi egészségügyi szakemberek. Június elsejétől a kiküldetésben lévők és a diákok mellett a turisták is megkaphatják a sürgős ellátás mellett a szükséges ellátást is, vagyis az utókezelés miatt nem kell hazautazni, ha hosszabb ideig szerettek volna külföldön tartózkodni.

 
 

A legfontosabb különbség a hazai és az uniós tagállamok egészségügyi rendszere között, hogy az uniós országokban a legtöbb egészségügyi ellátásért önrészt kell fizetni. Ez az összeg országonként különbözik, általában 5-20 eurós költséget jelent.

Önrészek az európai országokban

Az E111-es nyomtatvány nemcsak az uniós tagállamokban érvényes, hanem az Európai Gazdasági Térség többi országában - így Norvégiában, Lichtensteinben és Izlandon - is használható. Svájccal várhatóan ősszel születik meg a megállapodás.

Az egyes országokban fizetendő önrészeket tartalmazó táblázat letölthető .pdf vagy .rtf formátumban.

Néhány országban utólag fizet a biztosító

Néhány országban 2004. július elsejéig csak akkor érvényes a nyomtatvány, ha előtte érvényesítették a helyi egészségbiztosítónál. Az E111-essel így július elsejéig Ausztriában, Csehországban, Görögországban, Németországban, Olaszországban és Portugáliában a megérkezés napján érdemes felkeresni a helyi egészségbiztosítót.

 

 
 

Utasbiztosítás bankkártyával

Egyes bankkártyákhoz korlátlan számú utazásra szóló biztosítás jár, ezekre a hagyományos utasbiztosítás feltételei érvényesek, azaz bármilyen sürgős ellátásra érvényes, a meghatározott összegig. Egyes kártyáknál a biztosítás összegét magába foglalja a kártya éves díja, más esetben pedig éves díjtétellel igényelhető. A bankártyák biztosításáról érdeklődjön bankfiókjánál!

 
 

Franciaországban, Belgiumban, Finnországban és Luxemburgban pedig minden esetben ki kell fizetni az ellátást a kórházban vagy az orvosnál, a számlát utólag rendezi a helyi egészségbiztosító. (Ezekben az országokban általában 30 százalékos az önrész, ezért a számla összegének 70-75 százalékát kaphatjuk vissza a biztosítótól.)

Nincs fennakadás a nyomtatványok kiállításában

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tájékoztatása szerint a nyomtatványok kiadásában nincs fennakadás, bár másfél nap alatt 1 500 igazolást állítottak ki. A nyomtatványt a TAJ-kártya és a személyi igazolvány felmutatásával lehet személyesen igényelni, vagy a szükséges adatok megadásával postai úton. Az eljárást megkönnyíti, ha munkáltatói igazolást is mellékelnek. Bartucz Attila, az egészségbiztosító szóvivője szerint elegendő az utazás előtt két nappal felkeresni a biztosító kirendeltségét.

 
 
 
forrás: Magyarorszag.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja