SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit jelez a csalánkiütés?

Családinet [cikkei] - 2007-07-24
Csalánkiütés egyik napról a másikra, teljesen váratlanul is jelentkezhet. Gyakori eset, hogy mire orvoshoz fordulunk, a tünetek már elmúlnak. Mi lehet mégis felbukkanásuk hátterében, mire figyeljünk?
Mit jelez a csalánkiütés?

A csalánkiütések a szervezet válaszaként jelentkeznek valamely olyan anyaggal szemben, melynek hatására a hízósejtek megkezdték a hisztamin kibocsátását. A fehérvérsejtekből kiszabaduló hisztamin viszkető bőrkiütéseket, vöröses dudorokat hoz létre, melyek nagysága eltérő lehet.

A tünetek jellegzetessége, hogy testszerte –rendszerint a tenyerek és talpak kivételével – bárhol jelentkezhetnek. A kiütések határvonala mentén erős vörös elszíneződés is kialakulhat. A csalánkiütés tünetei gyakran perceken, vagy órákon belül eltűnhetnek, majd kiújulhatnak, s más-más testrészen bukkanhatnak fel.

Előfordulhat, hogy sem új gyógyszert, sem ételt nem fogyasztottunk, mégis testszerte csalánkiütés jelentkezik. Az okok pontos felderítéséhez alapos önmegfigyelés szükséges. Mielőtt orvoshoz fordulnánk, célszerű már otthon tisztáznunk, hogy mikor jelentkeztek a tünetek, a kiütések a test mely részén jelentkeztek, mennyi ideig tartottak és előfordult-e a családban már korábban is csalánkiütéses megbetegedés. Amennyiben igen, úgy fokozottan számíthatunk megjelenésére.

A csalánkiütést kísérte-e egyéb tünet is, mint légzési, vagy nyelési nehézségek, zihálás, mellkasi fájdalom. Van-e allergiás, asztmás megbetegedésünk, latex allergia, vagy más egészségügyi problémánk. A tünetek jelentkezése előtt találkoztunk-e olyan tényezővel, mely a csalánkiütések megjelenését kiválthatta: állatok, növények, kémiai anyagok, vagy egyéb.

A csalánkiütések jelentkezhetnek akut (rövid ideig tartó) és krónikus ( 6 hétnél tovább tartó) formában is. A jelenség fő okai lehetnek ételallergiák (búza, szója, mogyoró, hal és mások), gyógyszerallergiák (például aszpirin), vagy kialakulhatnak rovarcsípések (méh, darázs, hangya) következtében, azok méreganyagára adott reakcióként.

Nem ritka, hogy a tüneteket hideg levegő, vagy víz okozza, de a stressz és szorongás is okozhat csalánkiütést. Megerőltető gyakorlatok, vagy forró tusolás után 15-30 perccel is jelentkezhetnek tünetek. Krónikus csalánkiütés esetén mindenképpen vér- és egyéb vizsgálatok elvégeztetése indokolt az esetleges súlyos betegségek –lupus, pajzsmirigy problémák, vagy daganatos betegségek szűrésére.

A legnagyobb odafigyelés mellett is jelentkezhetnek tünetek, a kiváltó okok azonban sokszor ismeretlenek. Antihisztamin segítségével az égő, viszkető érzéssel jár tünetek csökkenthetők, súlyosabb esetben pedig epinephrin injekció nyújthat megoldást a szakszerű segítség eléréséig.

Az okok pontos ismeretében a csalánkiütés tünetei megelőzhetők, csökkenthetők. A pontos orvosi diagnózishoz szükség lehet fényképre, melyet a kiütésekről készítettünk, ugyanis előfordulhat, hogy a tünetek elmúlnak, mire az orvoshoz megérkezünk. Így viszont és a fenti részletek pontos ismeretében az okok nagy eséllyel feltárhatók, s a tünetek kezelhetők..

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja