SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Sérült gyermek - Halláskárosodás

[cikkei] - 2004-03-15
Az érzékszervi fogyatékosságok közül igen gyakori a halláskárosodás, vagy a hallás hiánya. A család élete drámaian megváltozhat, ha a gyermekükről kiderül, hogy nem vagy rosszul hall.
Sérült gyermek - Halláskárosodás

 A halláscsökkenés lehet genetikailag meghatározott, kialakulhat a méhen belüli életben vagy szülés közben, keletkezhet kisgyermekkorban is. Ha egy-másfél éves korig rejtve marad, megkésett beszédfejlődés, beszédhiba lesz a következmény. Súlyosabb esetben akár süketnémasághoz vezethet, és okozhat akár kisebb-nagyobb szellemi visszamaradottságot is.

 Ezért fontos, hogy az orvosok , a védőnő, a szülő minél korábban felismerjék a hallássérülést, mert csak így lehet időben megfelelô segítséget nyújtani. Ez fülbetegség esetén a szükséges műtétet, idegi halláscsökkenésnél pedig a hallókészülék lehető legkorábbi rendelését és a gondozás megkezdését jelenti. Tegyük hozzá, hogy a hallókészülék használatának szinte nincs alsó korhatára: "minél elôbb, annál jobb".

 Lényeges, hogy a hallássérült gyermek megtanuljon és tudjon kommunikálni normális hallású pajtásaival. Ne érezze magát "másnak", kirekesztettnek, ezért ha lehet, ne speciális iskolába járjon, mert így betegsége nem állít szigorú korlátot közé és jól halló társai közé. Fontosnak tartjuk a hallás bármilyen fokú javítását és a hangos beszéd megtanulását, hiszen közismert, milyen sajnálkozó csodálkozással szemléli a környezet a jelnyelv segítségével társalgó siketnémákat. Bár a tudomány fejlődésének eredményeként érvényét veszti ez a fogalom. A korai és gondos hallásnevelésen kívül gyakorlattá válhat például a kochleáris beültetés, amelynek segítségével ma már a régi értelemben vett teljesen süket ember is hallóvá lehet - persze, ez ma még nem általános.

 A legfontosabb a nagyothalló gyermek korai kiszűrése. Ezért a fejlődési folyamat legkisebb rendellenességére is figyelni kell: mikor kezd gügyögni a gyermek, hangra és zajra hogyan reagál, mikor kezd szavakat formálni? Ha valami szokatlant észlelünk a gyermek viselkedésében, azonnal gondoljunk a hallásra is, és haladéktalanul kérjük megfelelő szakember segítségét.

 Melyek ezek a "szokatlan" dolgok?

  • a sírás halk, gyenge, remegős / ugyanis a baba nem vagy csak alig hallja a saját hangját/
  • nem figyelhető meg hirtelen, erős hangra a megriadási-reflex
  • nem fordul arccal, szemmel a hangforrás felé
  • 3-4 hónapos baba felismeri az anyja hangját, mosolyog- a rosszul halló nem
  • nem ébred fel zajra
  • nem kezd el sírni erős hanghatásra, s nem is hallgat el, ha éppen sírt a hanghatás idején

Minden gyermek fejlődéséhez elengedhetetlenül fontos, hogy a szülők pici korától kezdve beszélgessenek vele. Ha felmerül a halláscsökkenés lehetősége, vagy ha már bizonyos is, hogy a gyermek nem, vagy rosszul hall - akkor is beszéljünk hozzá! Egyenletes hangon, értehtően, jól artikulált beszéddel még így is sokat segíthetünk a későbbi beszédértés kialakulásában!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja