SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Képtelen figyelni 5 percnél hosszabb ideig - mit kell tudni a figyelemhiányos hiperaktivitásról, vagyis az ADHD-ről?

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2021-12-30
Bizonyára sok szülő találkozott már azzal, hogy nem tudta a gyermekét két percnél tovább egy helyben tartani. Ez előfordulhat bármely életkorban, hiszen amikor felfedezik a világot, akkor folyamatosan impulzusokat keresnek, és egy pillanatnyi idejük sincs arra, hogy mondjuk megreggelizzenek. Igen ám, de van, hogy ez az állapot elhúzódik, és a szülők napja rohanásból és a dühkitörés csillapításából áll.
Képtelen figyelni 5 percnél hosszabb ideig - mit kell tudni a figyelemhiányos hiperaktivitásról, vagyis az ADHD-ről?

Mit kell tudni az ADHD-ről?

Az ADHD, vagyis a figyelemhiányos hiperaktivitás egy fejlődési rendellenesség, amely bármikor kialakulhat, legyen szó 9 hónapos csecsemőről vagy 17 éves kamaszról. Hátterében szervi probléma áll, ugyanis az agyunk elülső lebenyének az elváltozását takarja. Az ADHD-s emberek az itt zajló biológiai-kémiai változásokat teljesen másképp élik meg, mint egészséges társaik: vagy hevesen, dühkitörésekkel reagálnak egy-egy olyan helyzetre, ami számukra nem komfortos, vagy éppen ellenkezőleg, az érzelmek teljes hiányával bírnak ezekben a szituációkban. Sajnos nincs két ugyanolyan ADHD-s ember, így a tünetek felismerése és a betegség megállapítása még a szakemberek számára is nehézkes lehet.


Milyen tünetei lehetnek az ADHD-nek? - Az ADHD jelei

ADHD felismerését ez a 8 tulajdonság erősítheti meg:

  • Szétszórtság
  • Gyenge időgazdálkodási készség
  • Gondolkodás nélküli cselekvés
  • Problémák felmerülése, ha több feladatot kell egyszerre elvégezni
  • Túlzott aktivitás vagy nyugtalanság
  • Utasítások figyelmen kívül hagyása
  • Alacsony toleranciaküszöb
  • Lobbanékony természet

Ezek a gyermek közösségbe való bekerülése során derülnek ki viszonylag egyszerűen, azonban már egy 8-9 hónapos csecsemő esetén is meg lehet állapítani, ha baj van. Ők azok, akik a mászást kihagyva szinte azonnal mennének bárhova, és nem figyelnek arra, hogy milyen veszélyek leselkednek rájuk az asztal sarka, a csúszós padló, vagy éppen a kiságy rácsainak személyében. Az ADHD-s gyerekek sokkal több balesetet szenvednek el, mint egészéges társaik, így állandó felügyeletet igényelnek. A diagnózis felállításához tesztek, valamint megfelelő és folyamatos mérési eszközök szükségesek.
 

Mit tehet egy szülő, ha ADHD-s a gyereke?

Sokszor a szülőknek vagy a pedagógusoknak tűnik fel, hogy valami nincs rendben a gyermekkel. Több szakember végez teszteket a figyelemhiány megállapításával kapcsolatban, ahol a gyermek kognitív képességeit mérik fel. Ha súlyos helyzet áll fent, akkor természetesen gyógyszerekkel kezdik meg a beteg kezelését, majd ezután következnek a különböző tanulási módszertanok, valamint a többféle figyelemlekötő program átadása, amely a későbbiek során a segítségükre lehet.

Fontos, hogy mielőbb felismerjük a problémát, és ne tudjuk be a gyerek lustaságával vagy életkori velejárójával. Nem csak a gyermekek, hanem a felnőttek is szenvedhetnek ettől a betegségtől, így érdemes odafigyelni a tünetek megjelenésére.

Indexkép: Tara Winstead képe a Pexels oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja