SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tudtad, hogy a nőknél nehéz felismerni az ADHD-t?

Családinet [cikkei] - 2023-10-04
Vezető pszichológusok arra figyelmeztetnek, hogy a nemek közötti előítéletek miatt sok figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarban szenvedő nőt nem diagnosztizálnak.
Tudtad, hogy a nőknél nehéz felismerni az ADHD-t?

Az ADHD, vagy figyelemhiányos hiperaktivitási zavar, nemcsak gyerekeknél fordul elő, hanem felnőtteknél is, beleértve a nőket is. Azonban a nőknél gyakran figyelmen kívül marad vagy aluldiagnosztizált, mivel a tünetek különbözhetnek a férfiakétól. Cikkünkben Dr. Bohács Krisztina kognitív pszichológus és intelligenciakutató szakértő segítségével bemutatjuk az ADHD nőkre jellemző tüneteit és választ kapunk a témában felmerülő kérdéseinkre.

Az ADHD nőknél más típusú tüneteket is produkálhat, mint a férfiaknál.

„Az ADHD leggyakrabban a fiataloknál merül fel, de felnőttkorban is fennmaradhat. A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szerint az Egyesült Államokban több mint 8,4 millió nőt diagnosztizáltak ADHD-val, ami az összes nő mintegy 3,4 százalékát jelenti. Sok nő a 30-as évei végén vagy a 40-es évei elején jár, amikor ADHD-t diagnosztizálnak nála. A jelenlegi felnőttkori ADHD általános előfordulási gyakorisága 4,4%.”

ADHD felnőtt nőknél

„Az elmúlt évek kutatásai azt mutatják, hogy az ADHD másképp jelentkezik nőknél, és ez kérdésessé teszi a hagyományos diagnosztikai módszereket.” - magyarázza Dr. Bohács Krisztina. „Az ADHD tünetei felnőtt nőknél másképpen jelentkeznek, mint a férfiaknál. Az ADHD-s nők nehezebben koncentrálnak, nehezükre esnek a szervezési feladatok és elúsznak a feladataikkal, vagyis időgazdálkodási nehézségeik vannak. Mindez gyakran társulhat túlérzékenységgel és hangulatingadozással. Az ADHD-s férfiak hajlamosak arra, hogy frusztrációikat és az állapottal kapcsolatos küzdelmeiket kiadják magukból. A nők a maguk részéről elfojtják a dühüket, fájdalmukat, titkolják küzdelmeiket, ami hosszú távon kihat a mentális egészségükre. A nőknél az ADHD tünetei inkább a figyelemzavarhoz, álmodozáshoz vagy feledékenységhez állnak közelebb. Mivel ezek a tünetek sokkal kevésbé markánsak, mint a hiperaktivitás, ez lehet az oka annak, hogy a fiúknál majdnem háromszor nagyobb valószínűséggel diagnosztizálnak ADHD-t, mint a lányoknál.”

Az ADHD tünetei nőknél a következők lehetnek:

  • Figyelmetlenség és szervezetlenség: nehézség a napi feladatokra való összpontosításban, szervezési  és időbeosztási nehézségek.
  • Impulzivitás és nyugtalanság: impulzusok alapján való cselekvés a következmények átgondolása nélkül.
  • Érzelmi érzékenység: gyakori hangulatingadozások, fokozott érzelmi reakciók, stressz és intenzív érzelmek kezelésének nehézségei.
  • Szociális kihívások: nehézségek a kapcsolatok fenntartásában és a társas helyzetekben való eligazodásban, meg nem értettség érzése.
  • Időérzékelés: a feladatok elvégzéséhez szükséges idő alulbecslése, nehézség az idő beosztásában, gyakori késés.
  • Multitasking problémák: több feladat egyidejű kezelésének nehézsége, túlterheltség.
  • Feledékenység: határidők elfelejtése, holmik elvesztése.
  • Alacsony önbecsülés és önértékelés: önbizalomhiány, a kihívások kerülése.

A nőknél nem diagnosztizált ADHD-val való együttélés könnyen párkapcsolati problémákhoz, alvászavarokhoz, karrierbeli visszaeséshez, sőt étkezési zavarokhoz, szorongáshoz, depresszióhoz vezet, ezért fontos a probléma felismerése és kezelése. Ráadásul azok a nők, akik soha nem kapnak diagnózist, végül saját magukat hibáztathatják: frusztráltnak érzik magukat a sikertelenségük miatt, gyakran úgy érzik, hogy erőfeszítéseik hiábavalók, túlterheltek, kimerültek és azon tűnődnek, vajon miért "nem tudnak jól csinálni semmit". Nehezen érik el céljaikat, és elveszítik a motivációjukat, hogy tovább küzdjenek.

ADHD felnőtt nőknél

„Fontos megjegyezni, ha valaki a felsorolt tünetek alapján ADHD-t gyanít, a megfelelő diagnózis felállításához elengedhetetlen, hogy mentálhigiénés szakemberhez forduljon. A Gibson-teszt például, mely egyszerre méri az agy hét kulcs kognitív képességét, ideális diagnosztikai eszköz a megfelelő szakember kezében, agytréninggel pedig nagy hatékonysággal fejleszthetők a problémák leküzdéséhez szükséges kognitív képességek.” - tanácsolja a szakértő.

Szerezd vissza az életed! Az ADHD kezelése felnőtt nőknél

Az ADHD kezelése nőknél általában gyógyszeres és terápiás kezelés kombinációját jelenti, mindkettő egyformán fontos szerepet játszik. A gyógyszerek, például a stimulánsok, segíthetnek a hiperaktivitás és az impulzivitás kezelésében. A terápia (például az agytréning) segít a megküzdési stratégiák kidolgozásában és az önbecsülés javításában, ezáltal a tünetek kezelésében, a fókuszáltság és az időgazdálkodás fejlesztésében. Életmódbeli változtatások, stresszkezelés és feladatok megfelelő ütemezése is támogathatja a tünetek kezelését, az önbecsülés javítását. A jó alvás, az egészséges táplálkozás és a testmozgás is kulcsfontosságúak az ADHD-s nők számára. Fontos az is, hogy kizárjunk más egyidejű orvosi vagy pszichológiai állapotokat, amelyek hasonló tüneteket okozhatnak.

ADHD felnőtt nőknél

Számos híres nő – mint például Emma Watson, Zooey Deschanel  és Michelle Rodriguez színésznők, Solange Knowles zenész és Lisa Ling újságíró - nyíltan beszél az ADHD-val kapcsolatos tapasztalatairól, hozzájárulva ezzel a tudatosság növeléséhez és a betegséggel kapcsolatos megbélyegzés csökkentéséhez.

„Az életminőség javítása érdekében ADHD gyanúja esetén érdemes mielőbb segítséget kérni, képzett egészségügyi szakemberhez fordulni! A női ADHD tüneteinek kezeléséhez támogató környezetre van szükség. A nyílt kommunikáció kulcsfontosságú szerepet játszhat abban, hogy úrrá legyenek a tüneteken, és könnyebben boldoguljanak a mindennapi életben.” - összegzi Dr. Bohács Krisztina.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja