SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

3 az 1-ben: Mindent a böjtről!

Családinet [cikkei] - 2011-02-18
Még van idő a nagyböjt kezdetéig (március 9.) felkészülni a húsmentes étrendre, de azoknak is ajánljuk írásunkat, akik nem dátumhoz vagy valláshoz kötötten, a méregtelenítés határozott céljával szeretnének most vagy máskor belevágni a böjtölésbe. Jelentsen az könnyített, húsmentes vagy folyadékokra épülő diétát.
3 az 1-ben: Mindent a böjtről!

Az foglalkoztatott minket, hogy vajon egyik-napról a másikra, csak úgy bele lehet-e vágni a dologba. És ha már benne vagyunk, mire érdemes figyelni. Ezeket a kérdéseket továbbítottuk a CsaládiNet három szakértőjének, azzal a céllal, hogy alaposan körbejárjuk a témát.

Fokozatosság és házi koszt

Putz Lívia, fitoterapeuta-életmód tanácsadó
A húsmentes böjtre úgy lehet például rákészülni, hogy lépésről-lépésre egyre kevesebbet fogyasztunk a hústermékekből, fokozatosan elhagyjuk azokat. Először a felvágottakat, kolbászféléket, szalámikat, virslit hagyjuk el (merthogy szinte mindenki eszik ilyeneket, annak ellenére, hogy mást mondanak...)

gyogyteaEzzel egyidejűleg fejben érdemes megtervezni, hogy milyen ételeket fogunk  fogyasztani a böjt alatt, és ennek megfelelően vásárolni. Az az igazság, hogy a böjt alatt érdemes magunknak főzni, és a nagyüzemi étkezést hanyagolni. Ha a nagyüzemi étkezésnél maradunk, szinte minden nap azzal kell szembesülnünk, hogy a levesből ki kell piszkálni a húsokat, a főzelékhez nem ehetjük meg a feltétet, vagy éppen csak rizst vagy  klasszikus vizes petrezselymes krumplit ehetünk. Egyszerűbb tehát, hogy néhány napra előre főzünk pár adag ételt, és azt visszük be a munkahelyre, vagy rendelünk valamilyen vegetáriánus ételeket gyártó ételfutártól (ezek között már igen jó minőségű, és nem is túl drága ételeket találhatunk.) Ha már elszántuk magunkat a böjtre, fontoljuk meg azt a lehetőséget is, hogy a hús mellett a tejtermékek nagy részét is elhagyjuk. Így sokkal hatékonyabb és teljesebb lesz a méregtelenítő kúra. A tejtermékek közül a böjt alatt a savanyított tejtermékek fogyasztása (natúr joghurt, kefir), illetve a teavaj "engedélyezett". Emellett a zöldségek és a gabonafélék fogyasztása megfelelő elkészítéssel teljesen pótolni fogja a hús hiányát. Ezt a fajta diétát/böjtöt követve sokkal hatékonyabb a méregtelenítés, tehermentesíthetjük a májat és a beleket. Ennek eredményeképpen sokkal könnyebbek, energikusabbak leszünk. Akár fogyhatunk is, a salakanyagok nagy
mértékű távozásának köszönhetően. A diétát/böjtöt gyógyteákkal lehet hatékonyabbá tenni.

FONTOS: Az emberek többsége súlyos tápanyaghiánnyal küzd, amit pusztán az étkezéssel nem tud megszüntetni. Én azt támogatom, hogy a diéta alatt (annak ellenére, hogy jobb minőségű és tartalmasabb ételeket eszünk) érdemes a megfelelő ásványi anyag komplex fogyasztása, mert ezáltal is növelhetjük a böjt hatékonyságát. Az ásványi anyagok ugyanis a méregtelenítő folyamatokban is aktívan szerepet vállalnak, és ha hiány van belőlük, a máj, vagy a vese működése, a sejtanyagcsere nem olyan hatékony. Ilyen alapvető ásványok a kalcium, kálium, magnézium, nátrium.

Az intelligens szervezet

Gazdag Enikő, pszichológus
Hogy készüljünk-e rá? Mindenképpen! Előtte érdemes elolvasni a szakirodalmat, és eldönteni pontosan, milyen típusú böjtöt is szeretnénk tartani, és mennyi ideig. Fontos ez azért, mert meglepetések érhetnek minket, ha nem tájékozódunk előtte részletesen az adott böjtről.

A böjt nem egyenlő húshagyással. A böjt mint olyan a tápanyagok teljes megvonását jelenti (a minimális tápanyagérték bevitele a szükséges ásványi anyagok és vizeletképződéshez szükséges sav miatt nem lehet teljesen nulla – 1 kanál méz naponta legalább szükséges). Tehát ha valaki a hús megvonását választja adott ideig, az tulajdonképpen táplálkozik ez idő alatt, tehát a szükséges kalória bevitelt külső forrásból vizszerzi, csak épp húst nem eszik. Vannak, akik úgynevezett léböjtöt tartanak, ekkor folyadék formájában viszik be a tápanyagokat és rostokat. (Ennek szabályairól később szólunk- a szerk.) A hagyományos – és szigorú – böjt alatt szünetel a tápanyagbevitel, így ezen idő alatt a szervezet "magából" táplálkozik. Mivel intelligens, ezért a felesleges anyagokat használja el, ezért mondják, hogy erőteljesen méregtelenítő hatású, mivel elsőnek a "szemetet" égeti el. Ez igaz is, mivel valójában tapasztalható ilyenkor, hogy a bőrnek és/vagy a vizeletnek áthatóbb a szaga… Sokan félnek attól is, hogy nem lesz energiájuk, ha nem esznek semmit. Megnyugtatásul közöljük, hogy bőven van mindenkiben tartalék, ettől nem kell félni. Jelentősebb fogyás sem tapasztalható, és itt a fontos a "jelentős" szón van, hiszen természetesen veszíteni fogunk a súlyunkból. Ha kiszámoljuk kalóriában mennyi zsír kell egy napra, akkor azért nem olyan nagy számok jönnek ki, mint azt elsőre gondolná az ember, ezt ne veszítsük szem elől, ha nem akarunk csalódni.  A másik tévhit, hogy kerülni kell a fizikai mozgást! Bátran mozoghatunk, akár futhatunk is, csak  néhány alapvető fiziológiai szabályt kell betartani, ha nem kívánunk rosszul lenni. Nagyon fontos, hogy mindig fokozatosan kezdjük el a mozgást, és az tartósan ne menjen át anaerob tartományba, hiszen szénhidrát tartalékunk ilyenkor nincs, így a test csak a zsírok felhasználásával tud energiához jutni, melyek elégetése lassabb folyamat. Így kényelmes gyaloglás után egy lassú kocogás teljesen belefér, sőt az anyagcserét is gyorsítja.

Tegyük hatékonnyá!

Mivel célszerű a testi megtisztulást lelki megtisztulással is összekötni, ezért ilyenkor a legjobb szabadságot kivenni. A legjobb lenne elvonulni valahova egyedül, de legalábbis a nap túlnyomó részében magunkkal törődni: természetben sétálni, levegőzni, valamilyen meditatív könyvet olvasni, zenét hallgatni, kikapcsolódni.

Mire figyeljünk oda a teljes böjtnél?

  • A böjt előtt szerezzük be a szükséges dolgokat, ne közben kelljen rohangálni.
  • Az éles bevetést minimum három napos felvezetés indítsa, ekkor már csak könnyebb ételeket eszünk, az utolsó nap a kezdés előtt pedig csak egy alma – az utolsó alma..
  • A böjt ideje alatt nagyon fontos a megfelelő MENNYISÉGŰ és MINŐSÉGŰ víz fogyasztása !! E nélkül gyorsan a kórházban köthetünk ki – 3 liter naponta! – mérni kell, nem csak nagyjából iszogatni.
  • A folyadék ne csak víz legyen. Ihatunk teákat, természetesen cukor nélkül! Gyümölcs levek fogyasztása is nagyon fontos, de ne bolti legyen! A legjobb ha magunk készítjük el! Gyümölcsöket ki kell facsarni, csavarni, majd a kapott levet le kell szűrni többször, hogy nehogy rost kerüljön a szervezetünkbe. Hígíthatjuk vízzel, így élvezetesebb napközben iszogatni. Levest is főzhetünk! Természetesen szigorúan SÓ NÉLKÜL (tehát a répát, zöldséget kifőzzük, ízesítjük fűszerekkel és csak a levet isszuk meg) !
  • Nagyon fontos a mindennapos béltisztítás, mivel salakanyag ilyenkor nem kerül a szervezetbe, ezért beöntést kell alkalmazni. Célszerű minden reggel ezzel kezdeni. Nem érdemes kihagyni, mert az elhagyásával gyakorlatilag csak a beleinket terheljük feleslegesen.
  • A böjt végeztével három napos felvezetővel lehet újra visszaállni a normális táplálkozáshoz. Nem érdemes ilyenkor kapkodni és hirtelen nehezet enni, mert most jön a második lényeges dolog! A böjt végeztével gyakorlatilag egy új táplálkozási szokást alakíthatunk ki! Az ízek sokkal teltebbek lesznek, nem kívánunk akkora mennyiségeket, mivel a gyomrunk összeszűkült. Hatása elég sokáig kitart.

Nehézségek

A legnehezebb talán az önkontroll. De ez elhatározás kérdése! A holtpont a harmadik nap környékén van. Ekkor fogy el minden hasznosítható tápanyag, amit a bélrendszer a benne lévő dolgokból még ki tud préselni... Ez nagyon nehéz tud lenni, este akár láz is kísérheti. Azonban ezután már sokkal könnyebb. A legérdekesebb, hogy ez a fajta teljes böjt akármennyire is hihetetlen, könnyebb mintha csak szimplán csökkentenénk a tápanyagbevitelt (fogyókúra, léböjt). Hiszen ilyenkor a szervezetünk semmilyen külső tápanyagot nem kap, így ha átállt belső táplálkozásra, akkor már sínen vagyunk. Míg az egyéb böjtöknél megmarad az emésztés, csak csökkentjük a bevitelt. Ez néha nagyobb szenvedés lehet.

Időtartam

Nem célszerű nagyokban gondolkozni első körben, de néhány napos böjtön sem. Mivel a harmadik nap környékén van a fordulópont, ezért elsőre 5-7 napos (+2 felvezető +3 levezető nap) böjt  kivitelezhető.

Ajánlott irodalom:
Rüdiger Dahlke : A tudatos böjtölés kézikönyve
Rüdiger Dahlke : Böjtölj az egészségedért!
Rüdiger Dahlke : A böjtölés nagykönyve
Ezzel a három művel profi böjtölők lehetünksmiley

Összegzésül: odafigyeléssel!

Bányai Gabriella, dietetikus, táplálkozási szaktanácsadó
A böjt/ételmegvonás mértékétől függ, hogy készülni kell-e rá. Részleges böjtnél, ha például csak "húshagyásról" van szó, akkor különösebb fizikai előkészület nem szükséges, azonban a lelki ráhangolódás fontos lehet. Ha csupán húst nem almafogyasztunk, akkor arra érdemes odafigyelnünk, hogy más állati eredetű fehérjeforráshoz (tej-, tejtermékek, tojás) jutassuk a szervezetünket abban az esetben, ha a böjtöt tovább tartjuk egy napnál. Ha jelentős táplálékcsökkentésről/teljes táplálékmegvonásról van szó, akkor érdemes fokozatosan csökkenteni a táplálékmennyiséget. Ezt azonban 36 óránál tovább felügyelet nélkül nem ajánlom.  Böjtölni nyugodt körülmények között a legoptimálisabb, akkor, amikor kicsit ki tudjuk magunkat vonni a napi rohanásból, és ingerszegényebbé tudjuk tenni a környezetünket. A megváltozott táplálkozás - főleg, ha nem gyakorlatunk a böjt - fizikailag és pszichésen is megterhelhet minket. A táplálék kiegészítők esetleges fogyasztása szintén a táplálékmegvonás mértékétől függ, ebben személyre szabottan szakember tud segíteni. Részleges böjt alatt érdemes nagyon sok magas rosttartalmú táplálékot fogyasztani (zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű pékáruk), mert ezek fizikailag megkötik a bélben lévő, a szervezet számára szükségtelen anyagokat. Kiemelendő még a sok folyadék fogyasztása a böjt alatt, ami elősegíti a fentebb említett anyagok ürülését.

A léböjt alapszabályai
A Napsugár Életház ajánlásával

  1. A léböjt több mint egyszerű ivókúra.
  2. Kizárólag szakértői felügyelettel, böjtben jártas orvossal történt előzetes konzultáció után kezdjünk böjtölni!
  3. A léböjt élettani hatása mellett a lélektani hatásoknak is legalább akkora szerepük van és ugyanolyan odafigyelést kívánnak, mint a fizikai tünetek. A testi megtisztulás mellett kiemelten fontos a testi-lelki-szellemi egység visszaállítása.
  4. A teljes értékű léböjthöz váltsunk környezetet! Keressünk stresszmentes helyszínt, a kúra időtartama alatt igyekezzünk magunkra figyelni. Ismerjük meg önmagunkat televízió, mobiltelefon, internet, munkatársaink és családtagjaink valamint hétköznapi rutinfeladataink nélkül!
  5. A biztonságos böjthöz és a kívánt eredmény eléréséhez elengedhetetlen a megfelelő felvezető és levezető diéta.
  6. Törődjünk a böjt alatt felszabaduló gondolatokkal, álmokkal és érzelmekkel, keressünk partnereket ezek feldolgozásához. Végezzünk kreatív, kézműves tevékenységet, hogy segítsük a szellem megnyílását.
  7. A böjt alatt engedjünk el minden feleslegesen felhalmozott anyagot, gondolatot, negatív érzelmeket (sérelmeket, haragot, dühöt), múltbéli emlékeket! Engedjük meg magunknak a pozitív érzelmeket, megbocsátást, hálát, szeretetet. Éljük meg a böjtöt, találjuk meg benne azt, amitől többé válunk általa!
  8. Végezzünk mélyre ható mozgásokat - ilyen pl. a jóga, a streching, a pilates és a gyaloglás - és meditáljunk, melyek mindegyike fokozza a böjt salaktalanító hatását és segít az elmélyülésben!
  9. Engedjük meg magunknak a hosszú, pihentető mély alvásokat, akár délután is!
  10. A böjt kiváló alkalom az életmódváltásra is. Ápoljuk tovább a böjt során megtisztult testet, lelket és szellemet a kúra után is. Tudatosan figyeljünk rá, hogy minél tovább tiszta maradjon!

Összeállította: mild

Fotók:
Knipsermann:wasser
Knipsermann:apfel
kaemte:Türkischer Tee
Joyle: http:Gemüsemarkt auf Bali

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja