SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Merre tartanak a 2020-as albérleti árak?

Családinet [cikkei] - 2020-10-15
Sohasem voltak könnyű helyzetben azok, akik nem rendelkeztek saját tulajdonú ingatlannal és albérletbe kényszerültek. Az utóbbi években azonban egyre nehezebb volt asztalra tenni az albérlet összegét, hiszen folyamatos volt a drágulás. Talán idén eljött az idő, amikor végre érezhetjük az árcsökkenés szelét.
Merre tartanak a 2020-as albérleti árak?

 

A főváros már sokkal olcsóbb lett

Budapest kivételével nem sokat mozgolódtak az átlagos albérleti árak hazánk régióközpontjaiban. Még az olyan egyetemi városokban, mint Pécs vagy Szeged sem sikerült a koronavírusnak felbolygatni a piacot. Az év első nyolc hónapjában Szegeden stagnáltak az átlag bérleti díjak, míg Pécsen egy kis mértékű drágulás volt tapasztalható. A napfény városában így a lakások egy négyzetméterét idén augusztusban átlagosan 2000 forintért, míg a pécsiekét 2100 forintért lehetett kibérelni.

Győrben Pécshez közeli – 2200 forint – volt egy négyzetméter bérleti díja. Győrben egyébként olcsóbbá váltak az albérletek, akárcsak Miskolcon, ahol csaknem 20 százalékos áreséssel a nyár végén átlag 1700 Ft/m² volt a bérleti díj. 2020 januárja és 2020 augusztusa között viszont drágultak az albérletek Székesfehérváron és Debrecenben is, igaz négyzetméterenként csak kétszáz forinttal. Így egy székesfehérvári albérletért négyzetméterenként átlagosan 2700 forintot, egy debreceniért pedig 2400 forintot kellett fizetni.

Ahogy az általában lenni szokott, a jelen elemzés főszereplője is kis hazánk fővárosa. Azonban a budapesti albérletpiac most nem a dráguló tendenciájával emelkedik ki a sorból, hanem éppenhogy az árzuhanásával. Budapesten az albérletek átlagára idén eddig 4300 Ft/m²-ről 4000 Ft/m²-re csökkent. Ez a változás mintegy 10 százalékos visszaesést jelent. 

Albérlet átlagárak

A fővárosi albérletpiacnak azonban van olyan szegmense, ahol az árcsökkenésnek jele sincs. Az újépítésű bérleményeket nem érintette a koronavírus nehézsége. A vészhelyzet ideje alatt némileg érezhető volt ezen szegmensben is a visszaesés, de júliusra már visszatértek a díjak az év eleji szintre.


A fizetés felét is elviheti az albérlet

Ha itthon szeretnénk lakást bérelni, egyértelműen Budapest az egyik legdrágább régió. Viszont azt is látnunk kell, hogy a magas albérletárak mellett fővárosunkban a legmagasabbak a jövedelmek is. Idén augusztusban Budapesten egy 50 m² alapterületű téglalakást átlagosan 200 ezer forintos áron lehetett havonta kivenni, ami az ottani átlagbér több mint felét őrölte fel.

Pécsen, Debrecenben és Székesfehérváron sem túlságosan kedvező a helyzet, ugyanis itt az átlagbér felét kellett kicsengetni az idei év augusztusi hónapjában egy 50m²-es téglalakás bérléséért. Ugyanezen időszakban egy ugyanekkora paraméterű téglalakás meghirdetett bérleti díja, Miskolc, Szeged, valamint Győr városaiban, az ottani átlagkereset 40-45 százalékába került. 

Havi nettó átlagbérek és albérlet átlagárak

Az átlagok mögött meghúzódó szórás persze nagy lehet, de az összehasonlításuk segítségével képet kaphatunk arról, hogy a munkalehetőségekhez képest mennyire lehet könnyen ingatlanhoz jutni. Az Ingatlannet.hu felméréséből pedig arra következtethetünk, hogy hiába vannak magasabb bérek Budapesten, ha a drága albérleti díjak felemésztik annak jó részét.

Indexkép: Photo Mix képe a Pixabay -en.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja