SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért vonzzuk mindig ugyanazokat a kapcsolatokat, amikben sérülünk?

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2024-06-05
A szerelmet szokás úgy elővezetni, mint egy váratlan villámcsapásszerű érzést vagy sorsszerűséget. Ez a megélés azért is lehet valós, mert a mesésen induló románcok, melyek nagy érzelmi megrendüléssel járnak, gyakran azoknak a filmeknek az első jelenetei, melyeket már leforgattunk a szüleinkkel való kapcsolatunkban.
Miért vonzzuk mindig ugyanazokat a kapcsolatokat, amikben sérülünk?


Megtalálni az igazit annyi, mint ráismerni a forgatókönyvre

A ráismerés és ismerősség érzése valójában vörös zászlóként jelezheti, hogy egy új kapcsolat a boldog kiteljesedés helyett feladatok és traumák elé fog állítani minket. Az is előfordulhat, hogy ugyanazt a kapcsolatot pörgetjük újra meg újra változó szereplőkkel, de változatlan karakterekkel, és ugyanahhoz a végkifejlethez jutunk általuk.

Hogy miért vonzzuk ugyanazokat az embereket és ugyanazokat a kapcsolatokat, az a mintára való ráismerés megélése miatt van.

Lehet az egy szülői gesztus, a nevetésük hangja, hajelsimítás a homlokból, vagy hanglejtés: ráismerünk a szülői mintára és az ismerősség megnyugtató ígérete miatt bekapjuk a horgot.

Villámcsapás, pillangók a gyomorban, bizsergés a hajlatainkban: ezek mind vészjelnek számítanak, amit a szerelem mindent legyőző érzésének tulajdonítunk, holott inkább azt vetítik előre, hogy készülünk újraforgatni a szüleinkkel való kapcsolatunkat és abban ugyanúgy sérülünk majd. Lehet, hogy azt hisszük, ezúttal felnőttként megoldjuk majd a feladatot, de ehhez nem hoztunk otthonról elegendő eszközkészletet.

Mindez a lelkünk előlünk is rejtett, tudattalan hetedik szobánkban játszódik le. Ráismerünk az érzelmileg távol levő, elérhetetlen szülők túlélése után azokra az emberekre, akik ugyanezt a mintát fogják felvésni a velünk való kapcsolatban is. Ráismerünk a zugalkoholistára, aki minden kocsma előtt megszaporázza a lépteit, és öntudatlanul felvesszük az otthonról ismerős megmentő szerepet, miközben a szívünk fibrillál és szinkópát ver a boldogságtól.

  • A megbízhatatlan szülők gyermekei szerelemként azonosítják be azt az érzést, amikor egy házasságban élő, elérhetetlen partnerrel találkoznak, és rábólintanak arra a helyzetre, amiben gyermekként is vergődtek.
  • Ha gyermekkorunkban a szülő állandóan magas elvárásokat támasztott felénk, hajlamosak vagyunk olyan házasságba menekülni, ahol a partner szintén teljesítményekhez fogja kötni a szeretetét.
  • Ha elnyomó jellegű házasságban nőttünk föl gyerekként, könnyen kerülhetünk abba a csapdába, hogy magunk is bántalmazó parnert választunk és évtizedekig tarthat elmenekülni a kapcsolatból, miközben a következő kontrolláló partner már ott vár minket a sarkon túl.

Az ismerősség érzése valójában veszélyes, főleg ha mindkét fél átéli, hogy a gyermekkorából ismert dinamika újra feleleveníthető a kapcsolatban.

Hiába tudjuk, hogy a gyermekkorunkat nem akarjuk újra átélni, mint a lepkék a lámpa felé, repülünk a saját megsemmisülésünk felé… Bármennyire is traumatikus volt a gyerekkorunk, az ismerősség érzése olyan elementáris, hogy mindent elsöprő vonzalomként éljük meg. Azt a bizonyosságot véljük felismerni, hogy Isten is egymásnak teremtett minket, pedig inkább a balszerencsés csillagzatot okolhatjuk érte.

Nem egy önértékelő egészséges felnőtt hoz ilyenkor érett döntést, hanem a bennünk rejtőzködő sebzett gyermeki énünk. Másfél-két év kell hozzá, hogy a séma beinduljon, és ott találjuk magunkat, ahol a gyermekkori part szakadt.

Minél több gyermekkori szükségletünk maradt kielégítetlenül, annál hajlamosabbak vagyunk a hiányokat a partnerünkkel pótolni. Ez az út azért járhatatlan, mert a partnertől remélt tulajdonságokat nem kapjuk meg tőle, hanem az önérvényesítésre képtelenebb fél egyre gyengébb lesz, míg a domináns fél egyre erősebb. Minél kevésbé tudatosan, minél kevesebb önismerettel választunk partnert, annál kisebb az esély arra, hogy ne játsszuk újra azokat a kapcsolatainkat, amelyekben sérültünk. Minél többször döntünk magunk ellen, annál inkább bevéssük agyunk úthálózatába a rossz ösvényt és a kivésett útra térünk újra meg újra.


A csapda lényege az, hogy az ismerőst biztonságosnak érezzük 

Amit gyermekkorunkban megéltünk, azt tekintjük alapnak és normálisnak, hiszen nem is láttunk másféle dinamikákat. Ha akkor éreztünk szülői szeretetet, ha összeszedtük a részeg szülő után a lakást, ez a működésmód fog biztonságosnak tűnni, és amikor találkozunk egy erre hajlamos emberrel, tudatunk mélyén ráismerünk a jelekre. Az otthonosság érzése, mint villámcsapás ér minket, amit elsöprő szerelemként azonosítunk be. Nem a szavak szintjén történik ez, hanem gesztusok, hangsúlyok, fontossági listák szintjén. Mert úgy néz ránk, mert bájosan sérülékeny, mint az édesanyánk, vagy ugyanúgy irányítani kell, mint édesanpánkat.

Ha az otthonosság érzése bántalmazáshoz, határátlépéshez, elhanyagoláshoz kapcsolódik, dolgunk van magunkkal. Ha felnőttkori kötődéseinkben ugyanazt a filmet játsszuk újra, az önismeretünkön, önértékelésünkön kell dolgoznunk, mindaddig, míg a „nagy szikra” helyett felnőtt, kedves, gondoskodó, törődő, elérhető partnert tudunk választani. Képesek vagyunk felülírni a sémáinkat, a rejtett párválasztási mintákat lehetséges tudatos választással felülírni.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja