SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyászoló anya figyelmezteti a szülőket: életet követelhet, ha túl korán tesszük ülésmagasítóba a gyereket!

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-06-07
Magyarországon a KRESZ egyértelműen előírja, hogy mekkora gyereknek milyen gyerekülésben kell utaznia. A szabályozást nem érdemes lazán kezelni, mert ha baleset történik, az életük múlhat rajta. Az angol Christine Miller 12 éve veszítette el autóbalesetben a fiát, tragikus történetét most a Scarymommy elevenítette fel.
Gyászoló anya figyelmezteti a szülőket: életet követelhet, ha túl korán tesszük ülésmagasítóba a gyereket!

„Akik 1990 előtt születtek, valódi hősök, olyasféle igazi "hollywoodi-mindent-túlélő-fenegyerekek. (...) Nekünk még nem volt gyerekülésünk az autóban, sőt még biztonsági öv se nagyon” – bizonyára sokan emlékeznek még erre a szösszenetre, ami néhány évvel ezelőtt terjedt a közösségi oldalakon. Többek között azt sugallta, hogy gyermekeink biztonságos autós szállítása nem más, mint 21. századi hóbort, ami által megfosztjuk őket a valódi gyerekkor élményétől.

A kis Kyle anyukája mindezt valószínűleg nem olvasta, de jobb is. Ő ugyanis 12 éve a nem megfelelően megválasztott gyerekülés miatt veszítette el a fiát.
„12 éve láttam utoljára a gyönyörű mosolyát, pusziltam meg a kedves kis arcát, és akkor fonta utoljára a karját a nyakam köré. Fogalmam sem volt róla, hogy ez az utolsó reggel, amikor az elbűvölő nevetését hallhatom, és azt, ahogyan édes hangon anyának hív.” – tette közzé a Car Seat Consultants (gyerekülésekkel kapcsolatos tanácsadás) Facebook oldalán.

Christine azt gondolta akkor, hogy mivel fia már 18 kilós, elég lesz neki az ülésmagasító az ötpontos biztonsági gyerekülés helyett. Tévedett. Egy, a piroson átszáguldó autó nekiütközött a kisteherautójuknak, a baleset következtében pedig Kyle az életét vesztette.

Az anya azóta mindent megtesz, hogy felhívja a többi szülő figyelmét a megfelelő gyerekülés kiválasztásának fontosságára. Mint mondja, erről nem a szülő jogköre dönteni, ez egyszerű fizika. A gyerekhalálok legfőbb oka ugyanis ma az autóbaleset.

Magyarországon a KRESZ egyértelműen kimondja, mekkora gyereket hogyan lehet autóztatni. Összefoglalva ez a következőképpen hangzik:


A legfontosabb tudnivalók a gyerekek szállításáról és a gyerekülésről
 

  • 3 éves kor, és 135 centiméteres magasság alatt a gyermek kizárólag gyerekülésben szállítható.
  • 135 és 150 centiméter között a magasságának megfelelő ülésmagasító vagy állítható biztonsági öv használata kötelező (ez egyébként a törpe növésű felnőttekre is érvényes).
  • Az első ülésre menetiránynak háttal csak akkor köthető be, ha az autóban nincsen légzsák, vagy ki van kapcsolva.
  • Olyan gépkocsiban, amelybe gyári kialakításánál fogva nem lehet gyerekülést beszerelni, 3 éven alul kicsi nem szállítható, ennél idősebb, de 150 cm-nél alacsonyabb gyerek pedig csak a hátsó ülésen utazhat.
  • Nem szükséges gyerekülés a buszon, ha álló utasokat is szállíthat, a mentő- és a rendőrautóban, valamint a taxiban. 

Fotó: Amanda Mills, USCDCP / PIXNIO

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja