SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mikor kezdjünk el úszni tanulni a kisgyerekkel?

Családinet [cikkei] - 2024-03-20
 [X]

Az úszás korai megtanulása számos szempontból előnyös lehet egy kisgyerek számára, hiszen, mondjuk ki: ez a tudás akár életet is menthet. Szerencsére ma már sokkal kiemeltebb szerepet kap a fiatal szülők körében, mint régen, akkor még talán nem is volt ekkora "divatja" a babaúszás óráknak, vagy úgy összességében azon sem volt nagy figyelem, hogy egy gyermek tanuljon meg úszni mihamarabb, és akár már kisbabaként is járjanak el vele oktatásra. Pedig mennyire, de mennyire fontos is ez!
Mikor kezdjünk el úszni tanulni a kisgyerekkel?

Cikkünkben számot vetünk arról, hogy miért előnyös az, ha már egészen korán megtanulják a gyerekek ezt a képességet és magabiztosak, bátrak lesznek a vízzel szemben. Mesélni fogunk olyan fantasztikus eszközökről - mint amilyen például a gyerek úszómellény is – amik hozzájárulhatnak a vízbiztonság érzésének növeléséhez.

Mikortól kezdjünk el babaúszásra járni?

A babaúszást legkorábban 3 hónapos kortól lehet elkezdeni, amikor már összeszokott egy kicsit a család, erősödnek a baba izmai és a köldökcsonk is egészen biztosan leesett. Mivel még csak néhány hónapja, hogy kibújtak a pocakból, a víz kellemesen morajló hangja a magzatvízre, az anyai méh ölelésére emlékezteti őket – nem véletlen, hogy ennyire szeretik, hiszen megnyugtató hatással bír számukra. Mivel minden egyes gyermek más, természetesen érdemes szakember tanácsát is kikérni, hiszen eltérő ütemben fejlődhetnek és nem lehet semmilyen „papírformát” követni ebben: kérdezzük meg a védőnőnket és gyerekorvosunkat, hogy a baba aktuális állapotát felmérve javasolják-e a kezdést ők is, ha pedig ezzel megvagyunk, beszéljünk az oktatóval is, akinél majd az úszás lesz. Ha minden rendben van, akkor ez a legkorábbi kor, amit általában engednek, de vannak olyan helyek, ahol a 6 hónapos kort részesítik előnyben.

Fontos tudni, hogy 1 éves kor alatt a babaúszás még inkább közösségi program, ami a szülő-gyermek kapcsolatot erősíti, és ami előkészíti a megfelelő alapokat az úszás megtanulásához. NEM úszni tanulnak, hanem olyan fejlesztő tevékenységeket végeznek velük, amihez a víz jótékony hatásait használják ki. Ekkor még ki tudjuk használni az ún. búvárreflexet is, ami azt jelenti, hogy a babák akkor, ha víz éri az arcukat, zárják a garatot és visszatartják a lélegzetüket. Ez viszont folyamatosan épül le, és nagyjából 6-8 hónapos korra el is tűnik.

1-2 éves korban már meg kell tanulniuk azt, hogy hogyan kell a levegőt visszatartani a víz alatt és sok mondókás, játékos feladatot kapnak, olyanokat, amik a mozgásfejlődésüket is segítik.

2-3 éves korban pedig már arról szól a tanulási folyamat, hogy előkészítsék nekik az úszás alapjait, esetleg 1-2 úszómozgást is megtanulnak – a játékos feladatokat pedig örömmel és ügyesen végzik, akkor is, ha a víz alól kell felhozni őket.

Milyen előnyökkel jár a babaúszás?

A babaúszás, és maga az úszás megtanulása a kisgyerekek számára rengeteg pozitív előnnyel jár, így kiemelnénk néhányat pontokba szedve:

  1. A vízbiztonság érzése: ez fokozatosan történik egy gyermeknél. Minél többet tapasztal, minél több élményt gyűjt, annál könnyebben alakul ki benne az a fajta magabiztosság, ami a vízben tartózkodáshoz kell. Nagyon fontos, hogy pozitív tapasztalatokat szerezzen, és ki tudja menteni magát a rosszabb helyzetekből, mert akár egy rossz élmény is okozhat olyat, hogy aztán nagyon nehéz lesz leküzdeni a félelmeket később.
  2. Fizikai előnyök: az úszás által rengeteget fejlődnek a motoros készségek, ahogy az egyensúly, a koordináció, a testtartás is. Mivel nagyon sok izomcsoportot kell megmozgatni hozzá, az erősítő hatása is teljesen egyértelmű, nem beszélve arról, hogy mennyire segít fejleszteni a gyermek állóképességét és kitartását.
  3. Szociális fejlődés: természetesen ez még nem a pici babáknál, sokkal inkább a totyogó kortól kezdve válik igazán érdekessé, hiszen sok hasonló korú potencionális kispajtás van még ott a vízben. A közös sport lehetőséget teremt a gyermek számára, hogy másokkal interakcióba lépjen és barátságot kössön.
  4. A szülő-gyermek kapcsolat: mivel babaúszáskor a szülőknek is aktívan részt kell venniük a feladatokban, és gyakorlatilag ők a legbiztosabb, legfőbb támpontok a vízben a babák számára, egyértelműen erősödik a kötődés és a bizalom. Olyan helyen vagyunk ilyenkor és olyan élményeket tapasztalhatunk meg, amit a mindennapok során alapvetően nem. Együtt töltött, minőségi időt eredményez egy-egy ilyen alkalom, amiben mindkét fél nagyon komfortosan érezheti magát.

Ha nem úszni tanulnak, akkor mit csinálnak egy ilyen órán?

Játékosan ismerkednek a vízzel, miközben nagyon jól érzik magukat! No szerencsére nem csak ők, hanem a szülők is, mert ez egy felszabadult, örömteli családi program, ahova azért megyünk, hogy a víz jótékony hatásait kihasználva jól is érezzük magunkat a babánkkal. Mondókákkal, énekekkel, versekkel színesítik az órákat, a szülő pedig végig magabiztosan fogja a gyermekét. Ha az elején még bizonytalanul megy, egy percet se aggódjunk, már az első alkalom után is menni fog úgy, ahogy kell! A babákat ilyenkor lebegtetjük a víz felszínén, kezüket-lábukat mozgatjuk, szórakoztatjuk őket. Ha a baba látja az arcunkon, hogy ez egy örömteli dolog, akkor sokkal magabiztosabb lesz majd ő is és bátrabban fognak belesimulni ezekbe a szituációkba – egyszerűen átveszik a pozitív energiákat tőlünk.

Eszközök, amik jók, ha vannak akkor, ha strandolni mész babával

A vízbiztonság érzéséhez nem csak az úszni tudás járulhat hozzá, hanem az is, ha megvannak a megfelelő eszközök a vízben/víz körül tartózkodáshoz.

A legalapvetőbb, hogy egy totyogóson (nem a babán, aki végig kézben van) mindenképpen legyen úszógumi, karúszó vagy egy minőségi gyerek úszó mellény. A gyerek úszó mellények óriási találmányok, és itt most ne a mentőmellény ugorjon be, mert ez nem olyan! Fejleszti az úszás készséget, növeli a vízben az önbizalmat és a szülőnek is ad egy megnyugtató érzést, hogy a babája/gyermeke a víz felszínén tud maradni a mutatós darab segítségével. Nagyon fontos az is, hogy szülői felügyelet mindig legyen mellettük és ne hagyjuk, hogy mezítláb szaladgáljanak a medence mellett a csúszós felületeken.

Legyen nálunk kisebb balesetek orvoslására sebfertőtlenítő, kötszer, ragtapasz – ezek el kell, hogy férjenek a táskában és a gyermek bizalmát is növeli, ha tudja, hogy egy-egy ilyen kisebb baleset esetén anyának és apának mindig van a bibire gyors megoldása.
Végül pedig, de nem utolsó sorban: ha kültéri helyszínen és nyáron vagyunk, elengedhetetlen az 50 faktoros naptej és a napkalap használata is – e nélkül bizony sehova, ez alapszabály!

A víz alapvető létszükséglet egy ember életében. Nagy kincs, ha megadjuk gyermekünknek azt, hogy merje jól érezni magát benne, tudjon ura lenni és ne essen pánikba, ha nem ér le a lába. Bármikor adódhat élete során olyan szituáció, mikor akár életet is menthet az úszástudás – nekünk csak azt kell tennünk, hogy elindítjuk őket ezen az úton!

Nyitókép: Unsplash

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja