Őszi alkotások
Somodi Eszter [cikkei] - 2010-09-16
Ebben az igen hűvös, esős időben egyre több időt vagyunk kénytelenek eltölteni a lakásban. Ilyenkor szép őszi alkotások születhetnek a jó meleg szobában.
Tökmag-kép
Ha tököt sütünk vagy töklámpást készítünk, tegyük félre a tökmagokat! Kis tálkákba nyomjunk különböző színű temperákat, hígítsuk egy kis vízzel, majd áztassuk a festékbe egy pár percre a megmosott magokat. Ha megszáradtak a színes tökmagjaink, szép képeket ragasztgathatunk belőlük.
Gyümölcs nyomda
Félbevágott almát és körtét mártsunk festékbe, majd papírra nyomdázzunk velük.
FalevélGyűjtsünk szép faleveleket, majd rendezzük el őket egy papírra erezettel felfelé. Oda is ragaszthatjuk a leveleket, hogy ne mozduljon el, ahogy majd nagy hévvel satíroznak a gyerekek. A levelekre terítsünk rá még egy papírt, majd zsírkrétával satírozzuk be az egész lapot! A levelek szépen kirajzolódnak.
Krumpli-süni
A krumpliból levágunk egy szeletet, hogy meg tudjon állni, majd fogpiszkálókat, vagy összetörögetett hurkapálcákat szurkálunk bele. Ha nehezen megy a gyerekeknek, szúrjuk bele mi, majd szedjük ki és kérjük meg a gyereket, hogy minden lyukba tűzzön egy pálcikát. Filctollal szemet, orrot, szájat rajzolhatunk a süninek Rászúrhatunk a tüskéire gyurmából készített almát, körtét, vagy szép leveleket.
Süni - tenyérlenyomattal
Sünit tenyérlenyomattal is készíthetünk. A süni testéhez világosabb barnával fessük be a gyerek kezét, kérjük meg, hogy szorosan zárja össze az ujjait, majd nyomja a papírra. A tüskékhez sötétebb festéket használjunk, szétnyitott ujjakkal, az előző nyomatra merőlegesen nyomdázzunk a papírra a tenyérrel. Végül szemet, orrot és szájat fessünk rá.
Szőlő
Zöld vagy lila papírt vágjunk csíkokra! Ragasszunk belőlük kis karikákat, majd a karikákat ragasszuk össze fürtökké. Végül fűzhetünk bele fonalat és szekrényre, ablakra akaszthatjuk őszi dísznek.
Őszi dekoráció
Igazán látványos őszi ablakdekorációt készíthetünk, ha lepréselünk szép faleveleket, majd belamináljuk és körbevágjuk őket. Az ablakra vagy bútorra gyurmaragsztóval ragaszthatjuk fel.
Persze ha szép az idő, irány a játszótér, a kert, vagy a közeli park! A földre hullott avarba a lábunkkal túrjunk kacskaringós, egymásba torkolló utakat, sok-sok kereszteződéssel. A gyerekek legyenek az autók, hadd szaladgáljanak az utakon, fékezzenek nagyokat! Sőt!A lehullott leveleket akár szép mintába is rendezhetjük a földön.
Jó játékot, kellemes közös alkotást kívánok mindenkinek!
Indexkép: www.foter.com
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Festés a legkisebbekkel
Következő hír
Mi legyen a nyári kincsekkel?
LEGOLVASOTTABB
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?
A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Közösségi hozzászólások: