SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kamaszok bőrápolása

Nagy Judit [cikkei] - 2016-06-14
A tinik bőrápolása egyre nagyobb kihívást jelent, mert egyre korábban jelennek meg a gyerekek bőrén a mitesszerek, és pattanások. Nem ritka, hogy 8-10 évesen már egy-egy fekete mitesszer megjelenik az orron, 11-12 éves kortól pedig már egy-két, vagy akár több gyulladt pattanás is.
Kamaszok bőrápolása

Ha megjelennek az első bőrelváltozások, el kell kezdeni a megfelelő otthoni ápolást. Ekkor még nem kell drasztikus szerekre gondolni, cél a bőr természetes védőrétegének visszaállítása a 5.5 pH értékre. 

Tinédzser korban komoly hormonváltozások kezdődnek, amely kihat a faggyúmirigyek fokozott működésére. A túlzott faggyútermelés felborítja a bőr természetes védőrétegét, így a kórokozók könnyebben jutnak be a bőrbe.

Az, hogy kinek mennyire lesz zsíros a bőre genetikai hajlam is, de szinte mindenkit érintenek a “T” zónában (homlok, orr, áll) megjelenő mitesszerek, pattanások. Ezen kívül még a hát felső egyharmada tekinthető tipikusan olajosabb területnek.

 

Tinédzserek otthoni bőrápolása

Átlagosan 13-14 éves kortól elkezdenek tombolni a hormonok. Az összetettebb biokémiai folyamatok miatt rendszeres arcápolási rutint kell kialakítani, hogy csökkentsük a bőr kellemetlen komfortérzetét, és a pattanások kialakulását.

Napi arcápolási rutin:
 

  • tisztítás: bőrtípusnak megfelelő arctisztítóval
  • tonizálás: a bőrtípusnak megfelelő tonikkal (a bőr 5.5 pH érték visszaállítása)
  • krémezés: faggyúmirigy működést szabályozó és összetevőkkel

Heti 1-2 alkalommal bőrradír, utána tonik, és krém.

A gyulladt, pattanásos bőrt heti 1-2  alkalommal (ha nagyon pattanásos akár napi szinten) ki lehet egészíteni gyulladáscsökkentő pakolással. Ilyen esetben fontos, hogy a napi krém is tartalmazzon gyulladáscsökkentő hatóanyagokat. 

A fénylő, zsíros bőr otthoni kezelésénél legtöbbször a bőr szárítása van köztudatban. A zsíros bőr már száraz, mert nem tud feljönni a víz. Nem szárítani kell, hanem a faggyúmirigyek működését kell csökkenteni, és megfelelően hidratálni, hogy a bőr természetes bőrfelszíni emulziója egyensúlyba kerüljön.

Az otthoni termékek megválasztásánál törekedjünk a természetes összetevőkre, és arra, hogy a bőrtípusnak megfelelő hatóanyagokat tartalmazzanak. 
 

Alapozók használata

A pattanások takarására sokan alapozót használnak. Olyan alapozót kell választani, amely természetes összetevőket tartalmaz, és kifejezetten zsíros bőrre fejlesztették ki. A rossz minőségű alapozó felgyorsíthatja a gyulladásos folyamatokat.

Az esztétikailag is zavaró mitesszereken és pattanásokon az otthoni nyomkodással sokat lehet rontani.

A pattanások a kötőszövetig lenyúló gyulladásos folyamatok. Ha nem megfelelően kezelik, a gyulladás roncsolja a kötőszöveti részt, és nagy esély van rá, hogy hegesen gyógyul, ami maradandó esztétikai elváltozást okoz.

 

Tini kezelés? Mit tehet a kozmetikus?

Többször tapasztalom, hogy a szülők tini kezelést keresnek. Szerintem nincs külön tini kezelés, csak bőrprobléma, és azt a legjobb hatóanyagokkal kell kezelni minden korban.

A leggyakoribb kozmetikai kezelés a mélytisztítás. Azok bőrét lehet így kezelni, akiknek mitesszerei vannak, és néhány, nem csomós gyulladt pattanásuk. Olyan hatóanyagokat kell a kozmetikusnak alkalmaznia a kezelésekben, amelyek szabályozzák a faggyúmirigyek működését, csökkentik a gyulladásos folyamatokat, és megfelelően hidratálják a bőrt. A legtöbb tininek ez a kezelés elegendő a megfelelő otthoni ápolás mellett. 

Ha több pattanás van a bőrön, és csomós pattanás is megjelent, nem szabad, sőt tilos nyomkodni, mert a kötőszövetbe lenyúló gyulladásos folyamatokat csak fokozza. Ebben az esetben a szalicilsavas kémiai peelingek javasoltak.


fotó: commons.wikimedia.org

A szalicilsavas hámlasztások komoly szaktudást igényelnek, mindenképp győződjünk meg róla, hogy kellő tudással rendelkezik-e a szakember. Érdemes peeling szakembereket felkeresni, akik folyamatosan képzéseken vesznek részt.
 

Mikor kell a bőrgyógyász?

Ha összefüggő, csomós pattanások vannak a bőrön, mindenképp orvoshoz kell fordulni. Orvosi vizsgálat alapján lehet eldönteni, hogy hormonális, vagy bakteriális fertőzés áll-e a bőr gyulladásos folyamata mögött.

Ha komolyabb aknés problémával kerestek fel kozmetikust, győződjetek meg arról, hogy kellő tapasztalattal rendelkezik-e. Kozmetikusnak nem lehet minden típusú aknét kezelnie, fontos hogy felismerje hol a határ a kozmetikai és orvosi kezelések között!

Ha kérdésed van, az alábbi elérhetőségeken vagyok megtalálható:

Indexkép: Caitlin Regan/flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja