SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan segít a gyermeknőgyógyász?

Családinet [cikkei] - 2016-07-20
A gyermeknőgyógyász vizsgálata sok lányban és édesanyában okozhat szorongást, holott erre semmi szükség. Dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza, gyermeknőgyógyásza szerint egyes fertőzések, betegségek kezelése, illetve tinédzsereknél a fogamzásgátlás gyorsan, hatékonyan megoldható orvosi közreműködéssel.
Hogyan segít a gyermeknőgyógyász?

Mi okozhat szorongást?

A kisebb lányoknál, illetve azoknál, akik kiskorúként először járnak gyermeknőgyógyász vizsgálaton, az ismeretlentől való félelem okozhatja a legfőbb gondot. Ilyen helyzetekben a tapasztalt, empatikus szakember először megnyugtatja a kis pácienst és elmondja, mi fog történni. Fontos tudni, hogy enyhébb esetekben nem is szükséges az orvosnak hozzáérnie a pácienshez, amennyiben pedig mégis, az a lehető legkisebb kellemetlenséggel, gyorsan, hatékonyan történik.

Mivel a gyermeknőgyógyászat egy különösen érzékeny orvosi terület, a szakemberek megnyugtató, megbízható személyisége sokat segíthet a kezdeti szorongás leküzdésében. 

Milyen problémával kell gyermeknőgyógyászhoz fordulni?

8-10 éves korig jellemzően nem jelentkeznek komoly nőgyógyászati problémák, többnyire csupán strandon összeszedett fertőzések, „felfázás” panaszaival viszik el a kislányokat orvoshoz. Előfordulhat még az emlő megkeményedése, ami a korai szexuális érés természetes velejárója lehet.

- A tizenévesek már sokkal gyakrabban fordulnak orvoshoz - főként menstruációs problémák miatt, a tinédzserek egy részénél azonban a szexuális úton terjedő betegségek okoznak panaszt. Előfordulhat trichomonas, chlamydia, genitális herpesz, és bakteriális vaginosis. Gyakori, hogy a fiatal lányok megijednek a tünetektől, a váladékozástól, a kellemetlen szagtól, de az sem ritka, hogy figyelmen kívül hagyva a jeleket, továbbadják a fertőzéseket. Holott fontos lenne a szülőknek és a gyerekeknek is tisztában lenni azzal, hogy a kezelés nem csak az akut panaszokat szünteti meg, de megelőzheti az esetlegesen súlyos következményeket is, például a meddőséget – hívja fel a figyelmet dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza, gyermeknőgyógyász. 


A védekezés tinédzserkorban kezdődik

Feltétlenül fontos lenne, hogy a lányok szexuális felvilágosítása időben megtörténjen, akár már a kiskorban feltett kérdések megválaszolásával. Amikor pedig a fiatal lány megkezdi a szexuális életet, mindenképpen ajánlatos felkeresni a gyermeknőgyógyász rendelését a megfelelő védekezés kialakítása miatt. Ebben az életkorban ajánlható a kombinált védekezés, például óvszer és spermicid készítmények (például krém, kúp, tabletta) használata – így kerülhető el a legbiztosabban a nem kívánt terhesség és a szexuális úton terjedő betegségek. Amint rendszeressé válik a nemi élet, alacsony hormontartalmú fogamzásgátló tabletták is elérhetők. Ha az édesanya úgy érzi, hogy egy kívülálló szakember hatékonyabban tud a tinédzser lánnyal beszélni a témáról, és meggyőzni őt a védekezés jelentőségéről, mindenképpen ajánlott még időben gyermeknőgyógyászhoz fordulni.

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Kép: courtney guttenberg / Flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja