Hogyan válasszunk óvodát, iskolát gyermekünknek?
hanem gondolkodni tanuljon,
ne hordozzák, hanem vezessék,
hogy a jövőben maga is ügyesen
tudjon járni"
Kant
Az életben megtett első lépések a felnőtt kor felé vezető úton a legfontosabbak, hisz meghatározhatják egész életünkre, hogy hogyan, miként viszonyulunk társainkhoz, később hogyan tudunk beilleszkedni a társadalomba. S természetesen az is fontos, hogy hogyan éli meg a család gyermeke óvodai, majd iskolai éveit. Épp ezért mindenképp nézzük meg azt az óvodát, vagy lakhelyünkhöz közel eső iskolát, amelybe gyermekünk beíratásra kerül.
A választás első lépéseként a legközelebb eső intézményt nézzük meg! Majdnem minden településen van óvoda, iskola, de vannak szerencsésebb helyzetben élők - városok lakói -, akik választhatnak.
Miszerint válasszunk?
Elsősorban vegyük figyelembe azt, hogy az adott intézménybe el tudjuk-e vinni és hozni gyermekünket naponta? Hisz, ha előreláthatóan munkahelyet változtatunk, nem szerencsés távolabbi intézményt keresni, vagy olyant, amelyik nem esik útba. Ezzel problémát okozunk magunknak, családunknak, s legrosszabb esetben ki kell vennünk a gyerekünket, kiszakítva a már megszokott, megszeretett közösségből.
Ne határozzunk hirtelen, a gyerek ragaszkodik a helyhez, amelyet megszeretett! A barátaihoz, az óvó nénihez...
Mégis, ha távolabbi helyre szeretnénk beíratni gyerekünket, mert az ottani lehetőségek sokkal többet nyújtanak - itt zene, nyelv, úszásoktatás, sport, vagy nekünk tetsző program szerint oktatnak -, akkor meggondolandó, hogy több szülő közösen oldja meg az oda-visszaszállítást, vagy netán a család siessen segítségére.
Fontos: Minden óvodában, iskolában vannak nyílt napok, látogassunk el, nézzük meg a termeket, osztályokat, beszélgessünk el a gyerekekkel, de nem mellékes az sem, hogy ismerjük meg az oktató személyzetet! Sokszor egy szimpatikus, kedves pedagógus határozza meg egy-egy gyermek óvodai vagy iskolai éveit.
Fontos az is, hogy milyen módszer szerint oktat az adott óvoda, iskola, s ha lehetőségünk van, éljünk ezzel, de győződjünk meg afelől is, hogy az adott módszer, mit jelent a gyakorlatban. Milyen anyagi terhelés hárul ránk, vagy egyáltalán milyen anyagi vonzata van, ha nem a kijelölt intézményt választjuk.
Mit kell a beiratkozásra vinni?
Minden esetben a szülő személyi igazolványát;
A gyermek lakcímbejelentő kártyáját (ha van);
A gyermek születési anyakönyvi kivonatát;
Iskolához: Az óvoda által kiállított iskolaérettségi papírt;
Ha az óvoda szakértői bizottsághoz küldte a gyereket, a szakértői bizottság határozatát.
A nem körzetben lakó gyerekeket is felveszik-e?
3 éves kor, ill. iskolaérettség esetén a körzetébe tartozó gyermekeket az óvoda és az iskola a beiratkozás napján felveszi. A fennmaradó üres helyekre nyernek felvételt a körzeten kívüli gyerekek. Az iskola körzetében és azon kívül lakó gyermekek és szüleik egyaránt részt vehetnek a beiratkozást megelőzően az óvodás foglalkozásokon. Itt szándéknyilatkozat kitöltésére is lehetőségük van.
Mit jelent az iskolaérettség?
Az iskolaérettség azt jelenti, hogy a gyermek fizikai és pszichés szempontból is képes megfelelni az iskolai követelményeknek, s az iskolás lét előmozdítja a fejlődését.
Ezért vigyázzunk arra, hogy az óvodaválasztásnál ne rakjunk túl nagy terhet gyerekeink vállára, hisz az óvodai élet legfontosabb tevékenysége, a játék, a játék és mese... Ha elértük, hogy gyerekünk önfeledten játszik, jól érzi magát az óvodai életben, már bátrabban és célszerűbben választhatunk neki majd iskolát.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: