Ölben ülve olvasni
- 2017-11-03
Hogy otthon is jusson kedv, idő a hatékony olvasásra, íme pár ötlet. Ez akár este, negyed órán át végezve is hasznos. A lényeg, hogy teljesen (offline módban) gyerekünkre koncentráljunk, kerüljünk egymáshoz közel, és a fókusz ne a teljesítményen, hanem a szülő-gyerek kapcsolaton legyen. Ha ezt biztosítják, cserébe írok pár rendhagyó ötletet az olvasásgyakorlásra - tanári szemmel.
- Egyikőnk olvas, a másik tapssal a hangerőt szabályozza. 3 fokozat van, ahány tapsot hallunk, annyira hangosan kell olvasnunk.
- Direkt rontson el pár szót, a kisgyerek jelölje, majd a végén javítsa ki Önt.
- Visszhangolvasás: először a szülő olvas egy mondatot, utána a gyerek hangoztatja ugyanazt. Szerepcserével is remekül működik.
- Kössünk egyezséget, milyen szavakat ne olvassunk fel? Lehetnek ezek a főnevek, a melléknevek, akár a 3 szótagnál hosszabbak, vagy a vessző utáni szavak.
- A szöveg elolvasása után egymást váltva, össze-vissza sorrendben emeljünk ki mondatokat a meséből. Csak azt lehet olvasni, ami még nem hangzott el (jelölni ér). Aki olyat olvas, ami már volt, veszít/hibapont jár érte.
- Szomszédok: egyikőnk kijelöl egy mondatot a szövegből, a másik az előtte és utána lévő mondatot olvassa fel.
- Ha naplót ki lehet nyírni, akkor könyvet is. A színeket jelölő szót karikázzuk színesre, ha valami nagy, akkor nagy dolgot pingáljunk mellé! A számoknál ragaszthatunk a számnak megfelelő darabú matricát, kövecskét, flittert az oldalra… Utánozzuk a hangutánzó szavakat, játsszuk el a párbeszédeket. A közös olvasmányokból vezethetünk naplót, a legemlékezetesebb mesejeleneteket megörökítve, mindezt persze közösen.
7+1. Memóriába! Egymást váltó olvasáskor 3 mondatot rakhatunk a másik memóriájába. Amikor egyik olvas, a másik azt mondja, „memória”! A szöveg végigolvasása után a másik által kijelölt 3 mondat tartalmát - könyv nélkül - el kell mondanunk.
Milyen könyvet válasszunk? Lényegében mindegy. Szeresse a gyerek! Nyelvtanilag kevés a rossz könyv. A kortárs éppúgy megfelel, mint saját gyerekkorunk könyvei. Nem fontos megvásárolni, kitűnő program a közös könyvtárba járás. Jó szórakozást!
Fotó: henriquesaf / pixabay
A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés
A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Közösségi hozzászólások: