SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hivatalosan is a mentális rendellenességek közé került a videójáték-függőség - mik a jelei?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-06-26
A WHO idén júniusban hivatalosan is felvette a mentális rendellenességek listájára a videójáték-függőséget.
Hivatalosan is a mentális rendellenességek közé került a videójáték-függőség - mik a jelei?

Ezzel elismerik a probléma súlyosságát, és közegészségügyi kérdésként kezelik ezt az állapotot - értesült az Origo.hu.
 

A kilencéves Fortnite-függő


Néhány hete járta be a világsajtót egy kilencéves brit kislány esete, aki a Fortnite nevű harcolós online játék rabjává vált. A gyártók által 12 éven felülieknek szánt játéknak 40 millió felhasználója van, akik közül sokan a célközönségnél jóval fiatalabbak.

Az említett alsó tagozatos kislányt is hamar magával ragadta a rajzfilmszerű képi világgal operáló játék. Szülei aggódva figyelték, ahogyan egyre több időt töltött a gép előtt. Egy idő után már éjszaka is felkelt lövöldözni, amelynek az lett a következménye, hogy az iskolában elaludt a tanórákon. Egyik éjjel édesapja rajtakapta, ahogy a saját vizeletében ül a képernyő előtt - ugyanis annyi időre sem akarta megszakítani a játszmát, hogy a vécére kimenjen. A férfi ezután próbálta elvenni tőle a számítógépet, de a kislány pofon vágta az apját. Ezután küldték el őt elvonókúrára.
 

A játékfüggőség jelei

Az Egészségügyi Világszervezet által frissen kiadott dokumentum szerint a játékfüggőség "olyan súlyosan tartós vagy visszatérő viselkedés, amelyben a játék elsőbbséget élvez az élet egyéb területeivel szemben." Noha kódot csak most kapott a betegség, több országban - köztük Magyarországon is - már évek óta elérhetőek az állapot kezelésére szakosodott terápiák.

A betegséglista szerint a játékfüggőség egyéves időtartam alatt vagy súlyosabb esetben hamarabb is felismerhető és diagnosztizálható.

A videójáték-függőség minden korosztályt érint, a legnagyobb veszélyben azonban a mentálisan még fejletlen gyerekek és kamaszok vannak. Laikusként nagyon nehéz meghúzni a határt a még puszta rossz szokásként felfogható túl sok gépezés és a függőség között.
 

A szakértők szerint a következő jelek esetén érdemes gyanakodni és segítséget kérni:
 

  • Ha az illető az összes szabad idejét a gép előtt tölti: Senki nem úgy indul, hogy hirtelen válik a játék rabjává. Kezdetben talán csak napi egy órát tölt el a gép előtt, majd ez az idő egyre nő, míg a környezete azt nem veszi észre, hogy gyakorlatilag semmi egyébbel nem foglalkozik, csak a számítógéppel.
  • Iskolai vagy munkahelyi hiányzások: A játékfüggő könnyen jelent hamisan beteget vagy szimulál bizonyos tüneteket azért, hogy otthon maradva még többet gépezhessen.
  • A család háttérbe szorítása: Mindenképp elgondolkodtató, ha párod vagy a gyerekeid panaszkodnak, hogy egyedül érzik magukat a folyamatos gépezésed miatt. Szülőként vegyük észre, ha alig lehet a gyerekhez szólni, mert egész nap a szobájában játszik - egy bizonyos szint után ezt már nem lehet a kamaszkorra fogni.
  • Személyes higiénia elhanyagolása: A játékfüggő igen gyakran sajnálja az időt arra, hogy lezuhanyozzon vagy tiszta ruhát húzzon. Szélsőséges esetben még vécére is elfelejthet kimenni.
  • A kialvatlanságból eredő egészségügyi problémák: Fej- és gyomorfájás, szédülés, hangulatingadozás mind lehetséges következményei a játékfüggőket fokozottan érintő kialvatlanságnak.
  • Túl sok pénz költése videojátékokra: Ahogy az alkoholista italra, az erős dohányos pedig cigarettára költ minden egyéb előtt, úgy a játékfüggő is hajlamos lehet a saját és a családja szükségleteit háttérbe szorítani azért, hogy több pénze maradjon a játékokra.

Mit tehet a szülő?

Minél fiatalabb a gyermek, annál inkább igaz, hogy a szülő felelőssége a kóros függőség kialakulásának megelőzése. Ennek érdekében sajnos néha népszerűtlen döntéseket is meg kell hozni. Nem biztos, hogy a teljes tiltás a célravezető, egy kisiskolás esetében azonban fontos, hogy mi tartsuk a kezünkben a dolgok irányítását.
 

A következő alapelveket érdemes megfogadni a probléma megelőzésének érdekében:
 

  • Legyen limitált a gépezésre fordítható idő, és napi egy-két óránál többet lehetőleg ne töltsön ezzel a gyerek.
  • Ne legyen számítógép a szobájában, vagy ha mégis, ne zárhassa ki onnan a szülőt.
  • Legyen természetes a gyereknek, hogy a szülő megkérdezése nélkül semmit nem tölt le a saját eszközeire sem.
  • Ne férjen hozzá a szülő bankkártya-adataihoz.
  • Csak olyasmivel engedjük játszani, ami az ő korosztályának való.
  • Ha valamiben biztosak vagyunk, hogy nem szeretnénk megengedni, legyünk benne következetesek, akkor is, ha először tiltakozást váltunk ki vele.
  • Iktassunk be időnként gépmentes napokat
  • Ha úgy látjuk, hogy a gyerek túl sok időt tölt a számítógép társaságában, azonnal lépjünk közbe, ne várjuk meg, amíg eszkalálódik a helyzet.

Indexkép: wikimedia.org

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja