SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A második gyerekkel több a gond?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-07-30
Több, egymástól független amerikai kutatás is arra az eredményre jutott, hogy a testvérsorban hátrébb álló gyermekek kevesebbre viszik az életben, és nagyobb eséllyel kerülnek összeütközésbe a törvénnyel, mint az elsőszülöttek. Valóban lehet ilyen összefüggés? És ha igen, mi lehet az oka?
A második gyerekkel több a gond?

Sokat hallottunk már arról, hogy az elsőszülöttek jobb vezetői képességekkel rendelkeznek, és jobb oktatásban részesülnek, mint fiatalabb testvéreik. Ha ez esetleg bizonyítható is statisztikailag, ahány szakértő, annyi lehetséges okot talál a jelenségre.

Joseph Doyle, az MTI Sloan School of Management kutatója több tízezer dán és floridai család megfigyelése alapján arra a következtetésre jutott, hogy azok a gyerekek, akik másodikként születtek a családjukba, kamaszként idősebb testvérüknél 20-40 százalékkal nagyobb eséllyel kerülnek összeütközésbe az iskolai szabályokkal vagy a törvénnyel. Különösen igaz ez a megállapítás a fiúkra – a tizenéves lányok simulékonyságára nem igazán van hatással az, hogy van-e idősebb testvérük.

A kézenfekvő, „a második gyerekre nem jut annyi idő” magyarázat mellett Doyle érdekes megállapítást is tesz: szerinte a jelenség egyik oka az lehet, hogy az elsőszülött példaképei elsősorban a szülei, míg a kistestvér sokat másolja bátyja vagy nővére viselkedését is. Márpedig könnyen belátható, hogy nem sok jóra vezet, ha valaki babakorától fogva egy két-háromévestől lesi el a követendőnek tartott viselkedést.

Ennél is keményebben fogalmaz az a cikk, amely a The Conversation című lapban jelent meg. A Life Course Center kutatói által jegyzett írás szerint 5000 amerikai, brit és norvég család éveken át tartó vizsgálata alapján arra lehet következtetni, hogy az elsőszülöttek jobban teljesítenek az iskolában és többre viszik az életben, mint fiatalabb testvéreik. Viszonylag kis körkülönbség esetén ez még nem annyira nyilvánvaló, ha azonban legalább három évvel idősebb a nagy, már egyértelműen megfigyelhető – és minél nagyobb a korkülönbség, annál valószínűbb, hogy ez bekövetkezik.

A Life Course Center szakértői szerint a kulcsszó a minőségi idő. Ez az, amiből az elsőszülöttnek sokkal több jut, mint a fiatalabbaknak. A szülők minden életkorban több energiát fektetnek a legidősebbek értelmi fejlesztésébe, és ez meg is látszik a későbbi szakmai előmenetelükön.

A kisebbek mintha sokkal inkább magukra lennének hagyva a kezdetektől fogva. A tanulmány szerzői szerint megfigyelhető, hogy a többedik babájukat váró kismamák sokkal lazában állnak az alkoholfogyasztás és a dohányzás kérdéséhez, és rövidebb ideig szoptatják a gyermekeiket.

Fontos azonban szerintük is leszögezni, hogy a gyerekek érzelmi életére ez nincs hatással. A kistestvérek ugyanannyi szeretetet kapnak, mint a nagyok, ezért a kiegyensúlyozottság és a lelki egészség területén nem figyelhető meg köztük különbség.

Ez a helyzet tehát a tengerentúlon. De vajon érvényesek Magyarországra is ezek a megállapítások? Itthon is jellemző, hogy a másodszülöttek oktatására már kevesebb gondot fordítanak a szüleik? A ti környezetetekben is a kisebbekkel van a legtöbb gond?

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: cherylholt / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja