SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mihez kezdjünk a testvérféltékenységgel?

Tamás-Zaka Dóra [cikkei] - 2020-09-30
A testvéri kapcsolat a legfontosabb emberi kapcsolatok közé tartozik. A családunk az, ahol megtanuljuk, mik is a világban való működés alapvető elvárásai, mégis, vannak olyan részei ennek, amit szüleinkkel nem gyakorolhatunk.
Mihez kezdjünk a testvérféltékenységgel?

A testvérünk segít, hogy megtanuljuk az együttműködést és a versengést egyaránt. Együtt játszunk, utánozzuk egymást, tanulunk egymástól, a legnagyobb békés együttlétből óriási harcba csapunk át, hogy aztán ismét kibéküljünk. A küzdelemben pedig gyakori, hogy a szüleink kegyeiért harcolunk. Kinek ne lenne ismerős a "de nem is én voltam, hanem ő" típusú testvérveszekedés?

Van egy idézet, méghozzá a kortárs regényíró, Cecilia Ahern tollából, amely nagyon jól leírja, hogy mi is a testvériség: Erre valók a testvérek. Hogy szekálják egymást, hogy megnehezítsék egymás életét. A gyerekek ebben nőnek fel, és ettől edződnek meg. Ez adja az alapot a felnőtt élethez.”

Bárhogy is nézzük, az első gyermeknek a kistestvér születése trónfosztással jár. Addig ő volt az „egy szem gyerek”, „a család szeme fénye”, most pedig itt van ez a pici, síró lény, aki még ráadásul be is pisil és mindenki odavan érte. Ez érthetetlen.

A kistestvér születésének időszakában gyakran látjuk, hogy gyermekünk olyan viselkedéseket hoz vissza, amit már korábban elhagyott – például ismét bepisil. Fontos, hogy nagyobb gyermekünk ilyen reakcióit megértéssel fogadjuk, hiszen azok – bizonyos határokon belül – természetesek. Vannak dolgok, amelyek segíthetnek abban, hogy a család könnyebben átvészelje ezt az időszakot.

Sokat számít például az, ha már a várandósság időszakában be van avatva az eseményekbe és fel van készítve arra, hogy mikor mi fog következni. Meg lehet neki mutatni az ultrahang képeket, elmesélni, hogy milyen volt, amikor ő volt anya pocakjában és jó előre elkezdeni mondani azt is, hogy lesz majd néhány olyan nap, amikor anya kórházban lesz, ami után pedig a picivel együtt fog hazajönni. Ha a gyermeknek ezzel kapcsolatos kérdései vannak, igyekezzünk a korának megfelelő lehető legjobb választ megadni és türelmesen kezelni. A kérdései jelzik, hogy foglalkoztatja a téma, belül dolgozik rajta.

Amikor már megérkezett az új jövevény, adjunk lehetőséget a nagytesónak, hogy megélhesse saját hasznosságát és fontosságát. Biztosan van a pici ellátásnak olyan része, amiben segíteni tud, például odaadhatja a cumisüveget vagy elviheti a pelenkát a szemetesbe. Ezek apróságoknak tűnnek, de mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy nagyobb gyermekünk könnyebben elfogadja a család bővülését. Vannak mesék is, amelyek ezt a témát taglalják (pl. A tesó-ügy), ezek olvasása is jó apropó lehet arra, hogy a gyermek feltegye kérdéseit és foglalkozzon a témával.

Nagyon fontos, hogy ne zárjuk ki őt a kicsivel töltött időből, sőt, próbáljuk minél inkább megtartani azokat a rituálékat, amelyek korábban voltak. Ha minden este apa segít a fürdésben és anya olvassa a mesét, törekedjünk arra, hogy ezt a pici születése után is tartani tudjuk. A nagyobb gyermek hálás lesz ezekért a biztos pontokért a napban, hiszen ne feledjük, nem csak a szülők élete változik meg, ha bővül a család, hanem az összes többi családtagé is.

Tamás-Zaka Dóra


Tamás-Zaka Dóra
tanácsadó szakpszichológus, képzésben lévő pár- és családterapeuta, OH-kártya instruktor

Elérhetőségeim:
Honlap: https://www.relation-ship.hu/
Facebook: Relation-Ship Pszichológiai Tanácsadó Központ
Instagram: Relation-Ship Pszichológiai Tanácsadó Központ

Email: info@relation-ship.hu és zakadorapszichologus@gmail.com
Telefon: +36 20 970 4522
Rendelési helyszín:
  • 8000 Székesfehérvár, Zrínyi utca 29. B épület
  • illetve online
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja