SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Sose fegyelmezd így a gyereked: mély nyomot hagyhat benne

Tóth Nikolett [cikkei] - 2023-05-15
Egy-egy stresszesebb nap során előfordulhat, hogy a szülő már nem bírja a feszültséget és felemeli a hangját, hogy elcsattan egy pofon, vagy más, agresszív megnyilvánulás történik. Ha ilyen módszerekkel próbálunk fegyelmezni, minden rosszabb lesz - ráadásul büntetendő is. Van más megoldás is, mutatjuk, hogyan érdemes fegyelmezni a gyereket.
Sose fegyelmezd így a gyereked: mély nyomot hagyhat benne

"A gyerek egyre kezelhetetlenebbé válik, s hamarosan olyan lesz, hogy nem használ neki már a verés se"

Vekerdy Tamás sokszor hangoztatta, hogy a gyerek kiszívja a vérünket. Nem szégyen az, ha néha besokkallunk, ha úgy érezzük, hogy nem bírjuk tovább az egész napos hisztiket, a könyörgést, a visszafeleselést.

Ilyenkor jobb, ha egy kicsit eltávolodunk a gyermekünktől: ha megoldható, ilyenkor vigyázzon rá egy megbízható ismerősünk vagy családtagunk, amíg elmegyünk valahova feltöltődni. Így később újult erővel és türelmesebben tudunk majd gyerekünkhöz fordulni. 

Bármennyire is nehéz napunk van, bármennyire is fáradtak vagyunk, a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy egyetlen alkalommal se járhat el a kezünk: már egy pofon, fenékbe billentés, egy kis csípés vagy hajhúzás is fizikai bántalmazásnak minősül. 

”Tilos. Mégis verjük. Verünk – és prédikálunk a verés ellen” – így fogalmazott Vekerdy Tamás.

”A verés esetleg könnyít a pillanatnyi helyzeten. Igen. A szülő a saját pillanatát megkönnyíti – de a saját éveit mértéktelenül megnehezíti vele. A gyerek egyre kezelhetetlenebbé válik, s hamarosan olyan lesz, hogy ,,nem használ neki már a verés se.” És ekkor egy bűvös körbe kerül a család, a szülő, és a gyerek. Egyre több a verés – és minden egyre nehezebb.”

Pont az ellenkezőjét érjük el vele, mint amit szeretnénk.

A rossz szokásokat annál nehezebb abbahagyni, minél idősebb a gyermek. El kell magyarázni neki, hogy mostantól nem fordul elő többet, mert hiba volt, mi is tévedtünk, és hogy helytelen, elítélendő, amit tettünk. Nehéz vallomás lesz ez, ám át kell esnünk rajta. 

"A gyerek először meghökken. Meglepetésében talán "jó" lesz egy-két napig. Vagy még tovább. …Aztán egyszer csak  - ezer ördög szabadult el! – kibírhatatlanabb, mint valaha! Igen. Ki akarja provokálni a verést. Igazából nem hiszi el, hogy vége lehet – hogy vége lett. Biztonságot akar. Ha mást nem, a verés biztonságát - "ahogy eddig is volt."

Fontos, hogy bármilyen nehéz is, tartsunk ki az elhatározásunk mellett.
 

Milyen eszköz áll a szülő rendelkezésére, ha hisztis, neveletlen a gyerek, esetleg ő maga is agresszív? 

A helytelen viselkedést fontos, hogy mindenek előtt szóban tegyük tisztába, javasolja a szakértő. Vagyis magyarázzuk el neki, hogy így nem szabad viselkedni, és azt is, hogy miért nem. Próbáljunk meg akkor leülni beszélni a gyerekkel, amikor már mind a ketten lehiggadtunk. 

A következetesség és a példamutatás is nagyon fontos. 

Lehetséges azonban, hogy a szóbeli magyarázat nem bizonyul elégségesnek. Ilyenkor Dr. Makai Gábor szerint alkalmazható büntetés is, de nem akármilyen. 

”Büntetést is alkalmazhatunk, de fontos, hogy ez ne a szeretet vagy a figyelem megvonása legyen, például ne az esti mesét zárjuk ki a napjából, hanem legyen például egy játékmegvonás, ami számára fontos, ugyanakkor nélkülözhető. Magyarázzuk el neki, hogy miért vesszük el a játékát és mi a helyes viselkedés” - mondja a pszichológus. 

Makai Gábor hangsúlyozza, hogy a fizikai bántalmazás a szülő tehetetlenségéből fakad és elítélendő. 

”Nincsen kispofon vagy nagypofon, a pofon a szülő tehetetlenségéről szól és ez bántalmazásnak minősül. Ha elvárjuk egy gyerektől, hogy ne legyen agresszív, akkor a felnőtt nem teheti meg, hogy agresszív eszközökkel próbál valamit érvényre juttatni. 

Innentől ez hiteltelen, ha a szülő ezt az eszközt használja, akkor nem tud értéket mutatni a gyereknek. A gyerekben pedig megerősödik az, hogy ez az eszköz használható, és használni is fogja. Ezt fel kell ismerni a szülőnek és el kell mennie pszichológushoz.”

Indexkép: Depositphotos.com
Idézetek forrása: Vekerdy Tamás: Kicsikről nagyoknak c. könyve

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja