SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vissza az iskolába: Itt az ideje a gyermekünk szemvizsgálatának

Családinet [cikkei] - 2024-09-18
Miért szerepeljen a szemvizsgálat gyermekünk iskolakezdése körüli teendők között? Fontos, hogy bizonyos szemészeti fejlődési eltérések korán felismerésre kerüljenek, mivel egyes kezelések csak akkor működnek, amikor a gyermek még fiatal és a neurológiai érés nem zárult le.
Vissza az iskolába: Itt az ideje a gyermekünk szemvizsgálatának

A füzetek és egyéb iskolai eszközök vásárlásával járó felfordulás közepette könnyű figyelmen kívül hagyni az iskolaérettség egy lényeges szempontját: gyermekünk látását.

A látásfejlődés során fellépő problémák felismerése fontos a szem egészségének megőrzése szempontjából. Ez különösen kulcsfontosságú a kisgyermekeknél, hiszen ha bizonyos szemproblémákkal nem foglalkozunk időben, az hatással lehet az iskolai munkájukra és szociális fejlődésükre, valamint egy életre megfoszthatja őket a térlátás és az éleslátás képességétől. „A gyermekek első nyolc életévében az agy és a szem megtanul együtt dolgozni, miközben a látórendszer folyamatosan fejlődik" – kezdi Dr. Barcsay-Veres Amarilla, a Budai Szemészeti Központ gyermekszemésze. „Ebben az életszakaszban a szülőknek figyelni kell egyes típusos viselkedés mintákra, mert ezek lehetséges szemproblémákat is jelezhetnek."

A látásproblémára utaló tünetek közé tartozhatnak:

  • Gyakori fejfájás
  • Túlzott szemdörzsölés
  • Könyv, telefon vagy táblagép rendkívül közel vagy távol tartása
  • Az egyik szem becsukása olvasáskor
  • Az egyik szem kitér, nem párhuzamosan állnak a szemek
  • Hunyorgás
  • Viselkedési problémák vagy koncentrációra való képtelenség
  • Az iskolai jegyek romlása
  • A gyermek arra panaszkodik, hogy nehezen látja a táblát az iskolában

„A gyerekek nagyon sokáig képesek kompenzálni a kóros eltéréseket, nem panaszkodnak, hiszen nincs összehasonlítási alapjuk a jó látásról. Ezért is tanácsoljuk, hogyha semmi eltérést nem tapasztal a szülő, akkor is érdemes iskolakezdés előtt egy teljes szemészeti szűrővizsgálatra vinni a gyereket" – hangsúlyozza Dr. Barcsay-Veres Amarilla.

Miért olyan fontos a gyermekek szemészeti vizsgálata?

A látás kritikus fontosságú a gyermekek szinte minden iskolai tevékenységében a tanulástól kezdve a társas kapcsolatokon át a fizikai aktivitásig. Sok látásprobléma vagy szembetegség a szülő vagy a gyermek számára nem nyilvánvaló, és csak a szemvizsgálat során derülhet ki. Egyes kezelések csak akkor működnek, amikor a gyermek még fiatal, ezért minél korábban azonosítják a problémákat, annál hatékonyabban lehet korrigálni azokat.

Mikor kell a gyermekek szemét ellenőrizni?

Azoknál a gyerekeknél, akiknél a családban nem fordult elő szembetegség, és nincs közvetlen látásprobléma, 3-5 éves kor között, de legkésőbb az iskolába lépés előtt érdemes egy szemészeti vizsgálatot végeztetni.

Milyen látásproblémák gyakoriak a gyermekeknél?

A leggyakoribb problémák általában egy egyszerű szemüveggel orvosolhatók, beleértve a rövidlátást (távolra látási problémák mínuszos dioptria miatt), a távollátást (közelre látási problémák pluszos dioptria miatt) és az asztigmatizmust (homályos vagy torz látás minden távolságban cilinder dioptria miatt).

Komplexebb, de szintén gyakori probléma lehet a kancsalság, amikor nem párhuzamos a szemállás, valamint az amblyopia (lusta szem), amikor a szem és az agy nem működik jól együtt, és a gyermek csak az egyik szemet használja, a másik szem pedig lemarad a látásfejlődésben. Az első állapotot általában szemüveggel, esetleg kontaktlencsével, a második problémát tapaszolással (a jobban látó szem takarásával) kezelik. A korai diagnózis és kezelés mindkét esetben kulcsfontosságú a kielégítő éleslátás kialakulásához.

Milyen proaktív lépésekkel lehet megőrizni a gyermek szemének egészségét?

A képernyő előtt töltött idő nagy aggodalomra ad okot. Egyre több bizonyíték utal arra, hogyha a gyermek a látásfejlődés során korlátlanul sok időt tölt képernyő előtt – ráadásul rossz fényviszonyok között –, és nem pihenteti a szemét a szabadban, akkor a rövidlátás kialakulásának a kockázata sokszorosára emelkedik. Magyarországon az elmúlt években 5%-kal nőtt a rosszul látó, leginkább rövidlátó gyerekek száma. Ennek oka valószínűleg a túlzásba vitt telefon- és tablethasználat. „Általánosságban hat éves kor után jelentkeznek a rövidlátás tünetei. Szemvizsgálat során egy speciális pupillatágító csepp segítségével egyértelműen megállapítható, hogy a gyermek rövidlátó vagy távollátó" – mondja Dr. Barcsay-Veres Amarilla. „Talán nem is gondolnánk, de a napi rendszerességgel szabadtéren végzett tevékenységek sokat segíthetnek a gyermek szemének egészséges fejlődésében. A terhelt, fáradt szemizmok ugyanis a szabadtéri játék során ellazulnak, miközben D-vitamin is kerül a szervezetbe."

Szülőként a 20-20-5-ös szabály betartásával ösztönözhetjük az egészséges képernyőhasználati szokásokat: 20 percenként 20 másodperc szünetet kell tartania gyermekünknek, miközben 5 méterrel távolabb néz valamit. Így tudja pihentetni a szemét.

Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja