SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így készítsd fel gyermeked szervezetét az iskolakezdésre

Családinet [cikkei] - 2022-08-15
Még néhány hét van a nyári szünetből, a gyerekek szervezetét azonban nem árt időben elkezdeni felkészíteni a közösségi létre. Tanévkezdéskor ugyanis nemcsak a napirendjük változik meg teljesen, de egyszerre többféle kórokozóval is szembe találja magát immunrendszerük. A kicsik testét és lelkét többféleképpen is erősíthetjük - ezeket szedte most csokorba a gyermekegészségügy elkötelezett támogatója, a K&H gyógyvarázs.
Így készítsd fel gyermeked szervezetét az iskolakezdésre

A gyerekek szervezete az első 10-12 évben edződik meg, így a felső tagozatosoknál már kevesebb megbetegedésre számíthatunk, az óvodásoknak és kisiskolásoknak viszont komoly kihívást jelenthet szeptemberben a nagyobb közösségbe való visszatérés a számukra még új  bacilusok és vírusok miatt. „A tanév több családban indulhat betegszabadsággal, hiszen a kicsik szervezete nagyobb mennyiségű kórokozóval találkozik egyszerre” – fejti ki Horváth Magyary Voljè Nóra, a K&H gyógyvarázs zsűritagja. „Megfelelő szülői odafigyeléssel azonban megerősíthetjük gyermekeink immunrendszerét annyira, hogy az hatékonyan visszaverhesse a támadásokat. A kicsiket nemcsak testileg, de lelkileg is érdemes felkészíteni az iskolára, és ezt tanácsos fokozatosan, már most, augusztus közepén elkezdeni. Néhány egyszerű dolgot betartva sikeresen felvértezhetjük csemetéinket a tanévkezdésre.”

Fokozatosan zárjuk le a nyarat

Nyáron az iskolai menetrendhez képest akár több órával is elcsúszhat a napi ritmus, így ajánlott már augusztus utolsó heteiben fokozatosan visszaszokni a korai keléshez és lefekvéshez. A gyerekek szervezetét ugyanis nagyon megterheli, ha ez a váltás hirtelen, egyik napról a másikra történik szeptemberben. A kielégítő pihenés az immmunrendszer egészséges működését is segíti, erre pedig nekünk, szülőknek kell figyelni. Bár este 8-kor még világos van, ne szervezzünk már olyan programot, ami sokáig elhúzódik, kezdjük el időben az esti rituálét, hogy a nagyobbak is legkésőbb 9-ig ágyba kerüljenek.

Tekintsünk előre pozitívan

Lelkileg is kezdjünk elbúcsúzni a nyártól, tekintsünk vissza a legszebb pillanatokra, válogassuk ki a fényképeket, csináljunk albumot, rajzolják le legkedvesebb emléküket. Beszélgessünk arról, mennyi jó élmény várja őket az iskolában, vegyük fel a kapcsolatot a sulis barátokkal, így jobban ráhangolódhatnak az iskolára. A mentális egészségre a tanévkezdés után is figyeljünk, a minőségi együtt töltött idő nemcsak a kicsik, de a felnőttek lelkének és ellenálló képességének is jót tesz. A nyáron gyakori mókázásokat szeptemberben is folytassuk!

Kezdjük el felturbózni az immunrendszert

A gyerekek nyáron kevésbé vannak zárt térben egyszerre sok emberrel, így amikor újra bekerülnek egy többszáz fős intézménybe, immunrendszerük hirtelen többféle kórokozóval is találkozhat rövid idő alatt. Szervezetüket ezért már a nyár végefelé hasznos felkészíteni a közösségi léthez, hiszen a vitamin- és ásványianyag-raktáraknak időre van szüksége a feltöltődéshez. Az őszi időszakban főként az A-, C- és E-vitaminokra, illetve cinkre és szelénre lehet szükség az immunrendszer erősítéséhez. De érdemes kikérni háziorvos vagy patikus véleményét, hiszen ez nagyban függhet a gyermek korától és étkezési szokásaitól (vegetáriánus, ételérzékeny stb.). Igyekezzünk minél több friss, nyers szezonális gyümölcsöt és zöldséget adni csemeténknek. Nyár végén még széles skálából választhatunk, és az idénygyümölcsök tápanyag- és vitamintartalma jóval magasabb, mint a félig éretten leszedett, távolról szállított áruké. A zöldségek és gyümölcsök rosttartalma a bélflórának is jót tesz, amit probiotikus baktériumokat tartalmazó, erjesztett ételekkel (tejtermékek, savanyú káposzta) még tovább erősíthetünk.

Gondoljuk át az őszi ruhatárat

Készüljünk fel a hirtelen megváltozó időjárásra is, hiszen szeptemberben akár 15 fok eltérés is lehet a reggeli és délutáni időszak között. Ráadásul egyik napról a másikra is jelentősen megváltozhat a hőmérséklet. A legjobb, ha gyerekeink rétegesen öltöznek fel, így alkalmazkodni tudnak a hőingadozáshoz, és a megfázás, vagy épp a kimelegedés elkerülhető. Gondoljuk át gyermekeink ruhatárát, és szerezzük be időben azokat a ruhadarabokat, amikre 10 fokban, esős időben szüksége lesz, mert könnyen lehet, hogy akár már az ősz első napjain beköszönt a hűvös idő.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja