SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Márton napi sütemények

Családinet [cikkei] - 2010-11-08
Ezek a sütemények kapcsolódnak a Márton napi szokásokhoz és német nyelvterületen a Márton napi ünnepi asztal desszertjei is.
Márton napi sütemények

Néhány gondolat a sütemények eredetéről:

A liba egyértelmű, mert köztudottan Szent Mártont a libák árulták el gágogásukkal, amikor elbújt a püspöki kinevezés elől.
A perec a „brachia“ szóból ered, összefont karokat jelent. Ókori áldozati szertartások alkalmával sütöttek perecet, ill. halottak mellé helyezték a sírokba. Innen vette át a kereszténység, ünnepi, vasárnapi alkalmakra készítették sós változatukat.
A püspökkenyér lapp és holland eredetű, a Mikulás tiszteletére állították az ablakokba.
A Márton napi kifli állítólag török közvetítéssel került Bécsbe, innen pedig Franciaországba, ahol kroaszon néven él tovább. Az evangélikusok  Márton napkor sütötték a gyermekeknek.

Márton-napi sütemények

Túrós libasüti

Hozzávalók:
200 g túró, 100 g cukor, 8 ek. olaj, 6 ek. tej, 2 tojás sárgája,  (1 a masszához, 1 a máznak). 1 cs. Vaníliáscukor, 400 g liszt, 1 cs. Sütőpor, csipetnyi só, mazsola a szemeknek.

Elkészítés:
A túróhoz sorjában hozzákeverjük a tejet, olajat, cukrot, tojást, sót. Hozzáadjuk a sütőporral és vaníliáscukorral elkevert lisztet, és jól összedolgozzuk a masszát. Ezután kinyújtjuk a tésztát, libaformákat szaggatunk belőle, vagy előre megrajzolt és kivágott libaformát vágunk ki
A szemeknek mazsolát teszünk. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, megkenjük a tojás sárgájával, majd előmelegített sütőben 200 fokon kb. 20 percig sütjük.

Édes perecek Márton napra

Hozzávalók:
(1. fázis)
500 g liszt, 1/2 kocka élesztő, 150 ml szobahőmérsékletű tej, 75 g cukor.
 
Hozzávalók:
(2. fázis)
1 kis pohár natúrjoghurt (150 g), 75 g Oovasztott vaj, csipetnyi só,  sűrített tej, 1 tojás sárgája a mázhoz.  

Elkészítés:
(1.    fázis)
Egy tálba beleöntjük a lisztet, közepére egy mélyedést nyomunk, belemorzsoljuk az élesztőt, némi cukrot is szórunk rá. A maradék cukrot a liszt szélén körben elosztjuk, a mélyedésbe beleöntjük a tejet. Ezután lefedve, meleg helyen 15 percig kelni hagyjuk.

Elkészítés:
(2.    fázis)
Minden hozzávalót a masszához adunk és jól összegyúrjuk. Ezután további 30 percig lefedve kelesztjük. Lisztezett kézzel még egyszer átgyúrjuk a tésztát, nudlikat sodrunk belőle és perecformára hajtjuk ezeket. Tubusos tejből, tojás sárgájából mázat készítünk, megkenjük vele a tepsibe rakott pereceket, majd megszórjuk kristálycukorral. Előmelegített sütőben 200 fokon világosbarnára sütjük. A perecek frissen fogyasztva a legfinomabbak.

Márton napi kifli

Hozzávalók:
1 kg Liszt, 1 kocka élesztő, ¼/4 l Langyos tej, 3-4 tojás, csipetnyi só, 2 EK. cukor, 200 g puha vaj, durvára vágott mandula, 1 teáskanál fahéj, 225 g megmosott mazsola, 1 citrom reszelt héja.

Elkészítés:
A hozzávalókból kelt tésztát készítünk. Amikor összeállt, addig csapkodjuk, amíg hólyagos nem lesz. 3-4 részre osztjuk a tésztát, kifliket vagy patkókat formálunk belőle, majd kivajazott, kilisztezett tepsibe helyezzük. Itt letakarva kelni hagyjuk, majd megkenjük vajjal és megszórjuk fahéjas cukorral és/vagy a durvára vágott mandulával. Előmelegített sütőben 180-200 fokon 30-40 percig sütjük.


Püspökkenyér

Hozzávalók:
5 egész tojás, 250 g cukor, 250 g.l iszt, 250 g. egész (leforrázott, hámozott) mandula, 250 g mazsola, 15 g Ffhéj, tehetünk még bele kockára vágott, cukrozott narancshéjat is. Ínyencek a mazsolát még rumban is megáztathatják.

Elkészítés:
A tojásokat habosra keverjük a cukorral. Ezután apránként hozzáadjuk a többi hozzávalót is. A masszát egy hosszúkás szögletes kivajazott sütőformába vagy őzgerincformába öntjük. Előmelegített sütőben 175 fokon 1 óráig sütjük. Az őzgerinchez rövidebb idő kell, mert kisebb.

Indexkép: TheUjulala / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja