SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Őszi ajándékok borból

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-08
Ősz a szüret időszaka, ilyenkor lehetőségünk nyílik előre elkészíteni a férfiaknak szánt meglepetést. Borból vagy pálinkából könnyen, házilag is készíthetünk gyógyitalokat.
Őszi ajándékok borból

Ki ne ismerné a Svédkeserűt, vagy az Unikumot, melyet előszeretettel ajándékozunk családunk, vagy baráti körünk férfi tagjainak. Nem csak gyógyító erejük, hanem különleges zamatuk is egyedivé teszi ezeket az italokat.

Vegyünk hát egy üveget, fessük ki, vagy díszítsük fel száraz növénnyel, és készítsük el házilag az ajándékunkat!

 

Rozmaringbor

 

Ki ne ismerné a rozmaringot, ezt a csodás aromájú fűszernövényt. A segítségével elkészített rozmaringbor javítja a vérkeringést, és javít az alacsony vérnyomáson is.

 

Hozzávalók:

3 nagy rozmaringág (legjobb ha már virágzik)

1 liter fehérbor

Elkészítése:

A rozmaringágakat elhelyezzük egy száraz, jól megtisztított üvegben, majd ráöntjük a bort. Négy hétig hagyjuk állni, lehetőleg világos helyen. Négy hét után alaposan leszűrjük, majd átöntjük a feldíszített üvegbe.

 

Pitypangbor

 

A pitypangbor egy nagyszerű aromájú aperitif, melynek íze leginkább a sherryéhez hasonlítható, ugyanakkor magában hordozza a pitypang gyógyító hatóanyagait is.

 

Hozzávalók:

30 pitypangvirág (soha ne gyűjtsük út széléről, az autók kipufogógáza, és minden szennyeződés beleivódik!)

1 liter fehérbor (rizling)

Elkészítése:

Alaposan nézzük át a virágfejeket, hogy egyetlen bogár se maradjon rajta. Szedjük le a szirmokat, majd tegyük egy világos üvegbe, és öntsük rá a fehérbort. Két hétig hagyjuk világos helyen állni, majd leszűrjük.

Mivel felbontás után már nem tárolható sokáig, célszerű kisebb üvegekbe tölteni.

 

Zsályabor

 

A zsályabor fokozza a vérkeringést, főleg melegebb napokon vehető észre jótékony hatása.

 

Hozzávalók:

6-7 zsályaág (legjobb ha virágzik)

1 liter száraz bor (ízlés szerint vörös és fehér is lehet)

Elkészítése:

Az alaposan kitisztított, megszárított üvegbe belerakjuk a zsályaágakat, majd felöntjük a borral. Két hétig világos helyen érleljük, majd leszűrjük.

 

 

FONTOS: A gyógynövényes italok elkészítése rendkívül egyszerű. Szinte bármilyen növényből készülhet, azonban felbontás után hamar „megromlik”. Ezért célszerű kisebb, díszes üvegeket vásárolni

TIPP: Az ital leszűrése után a gyógynövény ágait hagyjuk a borban, így sokkal látványosabb. Hobbi-boltokban kaphatunk előre díszített üvegeket. Sokkal személyesebb az ajándék, ha magunk díszítjük az üveget is.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja