Kreatív tojástechnikák
Singola Edit [cikkei] - 2008-10-14
Díszeket bármikor készíthetünk az asztalra, ablakba, gyerekszobába tojásból is, nem csak húsvétkor.
A tojás kreatív felhasználásának a legegyszerűbb módja tojásfestés. Nem csak húsvét idején festhetünk tojást, tévedés ne essék. A tojásfestés kultikus cselekedet, melynek gyökerei a pogány korokig nyúlnak vissza. Minden évszakban ötvözhetjük a kifújt tojás mintáját az aktuális termésekkel, színekkel.
Tojásfestés
A tojásokat kifújása legyen a felnőtt feladata. Aztán jöhet a gyerek fantáziája. Legjobb, ha természetes anyagokkal próbálunk szép színeket varázsolni a tojásra, de előtte mindenképp alaposan tisztítsuk meg a tojás héját.
Természetes színezők:
- Piros - hagymahéj
- Sárga - sárgarépa, kurkuma, szőlőlé
- Narancs - hagymahéj
- Bíbor - málna
- Ibolya - áfonya, ibolya, szeder
- Rózsaszín - hanga
- Zöld - páfrány, spenót
- Kék - szeder, áfonya
- Barna - kávé
Élénkebb színek eléréséhez egy evőkanál ecetet keverjünk a festőléhez.
Festés után növényi, vagy állati zsiradékkal fényesíthetjük ki a tojásokat, természetesen csak száradás után.
Csörgő tojás
Ha rendkívül sokáig főzzük a tojást, majd hirtelen lehűtjük hideg vízben, akkor a tojás hártyás része elválik a héjtól és az idő múlásával összezsugorodik a sárgája egy kis golyót képezve a tojás belsejében.
Kreatívan tojáshéjból
A tojás héját, ha összetörjük, befestjük, sokféle módon használhatjuk alkotásaikhoz. Díszíthetünk vele képkeretet, könyvek, mappák elejét, bevonhatunk ezzel a módszerrel dobozokat is. Egyszerűen az összetört, színezett darabokat ráragasztgatjuk a kívánt felületre. Mintákat is rakhatunk ki belőle, akár kaleidoszkópot, vagy mandalát.
Tojás figurák
Kifújt tojásból ugyanúgy készíthetünk figurákat, mint gesztenyéből. A gyerekek hamar kitalálják, mit szeretnének: állatkát, mesefigurát.
Ragasztott tojás
A tojás felületére bármilyen anyagot ráragaszthatunk, persze csak apróbb dolgokat: száraz virág, levél, préselt növény, gyöngy, flitter, papír.
Indexkép: Pezibear/pixabay
Indexkép: Pezibear/pixabay
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés
A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Közösségi hozzászólások: