SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyöngyöm, virágom 1. - Liliom

Krea Kata [cikkei] - 2010-09-02
Van otthon legalább egy színben egy kis csomag 2 mm-es kásagyöngyöd? És legalább 2 méter vékony rézdrótod is van? Ráérsz mondjuk egy órára? Akkor készítsünk el együtt egy szép liliomot!
Gyöngyöm, virágom 1. - Liliom

Amire szükségünk lesz pontosabban:

  • Kb. 1,5-2 g kásagyöngyre (2 mm-es) a virághoz, (kb. 0,5 g zöld kásagyöngyre a levélkékhez).
  • Kb. 2,5 (levélkék készítéséhez is kb. 3) m vékony rézdrótra – kétszer át kell férnie a gyöngy lyukán, de túl vékony ne legyen!
  • Egy vágóeszközre, amivel a drótot daraboljuk, ez lehet egy már nem túl jó olló (hogy ne menjen tönkre a drót vágásától), vagy akár a család férfitagjának szerszámai közül mondjuk egy kombinált fogó is megfelel.


Előkészülünk a fűzéshez:

  •  A hat sziromhoz levágunk a kb. 3 m-es rézdrótból hat kb. 40 cm hosszú darabot. (Ha nem szeretnénk levélkéket készíteni, akkor elég a kb. 2,5 m drót is.) A drótszálakat egyenként végighúzzuk az összeszorított mutató- és hüvelykujjunk között, ezzel kisimítjuk az esetleges egyenetlenségeit és göndörödéseit. Ha a drót esetleg meg lenne törve, igyekezzünk a megtörést úgy kihajtani, hogy ne okozzunk törést vagy szakadást.
  • A két levélkéhez a maradék kb. 60 cm-nyi drótot kettévágjuk.
  • Felterítünk egy a gyöngy színével kontrasztos színű egyszínű terítőt, ruhadarabot vagy papírt egy nagy tálcára, erre kiöntünk néhány szem gyöngyöt. A nagy tálca azért hasznos, mert a gyöngy nagyon könnyen elgurul, és a tálca pereme segítségünkre lehet az elszabaduló gyöngyök kordában tartásához, bár sajnos nem 100 %-os teljesítménnyel.


Hat szirmot készítünk a következő módszerrel:
 

  • Egy drótszálnak meghajlítjuk a közepét. Figyeljünk Liliom 1rá, hogy lehetőleg ne törjük meg! Hajlítsuk a drótot U alakúra.
  • Az U egyik szárára vegyünk fel három szem gyöngyöt. A legbeváltabb technikám, hogy a bal mutatóujjam megnedvesített ujjbegyét rányomom a gyöngyökre, és a jobb kezemben tartott szárral onnan billentem rá a drótra a gyöngyöket. (Balkezeseknek értelemszerűen az ellenkező kéz használatát javaslom.)
  • A legelsőként felvett gyöngyöt engedjük le az U alak aljára, a drótszál közepére, a maradék két gyöngyöt tartsuk a drót végétől kb. 1-2 cmre a jobb kezünkkel.
  • A bal kezünkkel fogjuk meg az U alak másik Liliom 2szárát, és az utolsónak felvett gyöngy irányából toljuk bele a jobb száron lévő két gyöngybe. Átfűzés után a két gyöngy mindkét drótszálon rajta van, a jobb oldali szár a gyöngyök bal oldalán, a bal oldali szár a gyöngyök jobb oldalán lóg ki a két gyöngyből. Törekedjünk arra, hogy a két drótvégből kb. 2-2 cm lógjon túl a gyöngyökön.
  • Vigyázva arra, hogy a két gyöngyből ne csússzanak ki a drótvégek, fogjuk meg és húzzuk meg őket, hogy a két gyöngy szorosan a legelső gyöngy mellé zárjon, mintegy második sort képezve az első „sor” mellett. Igyekezzünk, hogy a drót közepére kerüljön az első két sor.
  • Mivel a szembefűzés során a drót általában kissé Liliom 3meghajlik, a mutató- és hüvelykujjunk között áthúzva simítsuk ki. A kisimítást minden sor után érdemes elvégezni.
  • A következő sorba 3 szem gyöngyöt fűzünk fel a már megismert szembefűzős módszerrel. Figyeljünk a sorok szoros simulására munkánk során végig!
  • A 4. sorba 4, az 5. és a 6. sorba 5 gyöngyöt tegyünk. Ügyeljünk arra, hogy a gyöngyök túllógása az előző soron mindig szimmetrikus legyen!
  • A 7. sortól kezdve egyesével csökkentjük a sorokban lévő gyöngyök számát, mígnem a 10. sorban újra csak egyetlen gyöngyszemünk lesz. Ügyeljünk a szimmetriára itt is.
  • Az utolsó sor után, ha még mindig szükséges, Liliom 4igazgassuk szorosan egymás mellé a sorokat – segítségünkre lehet erre pl. egy körömolló összezárt hegye is –, és alakítsuk a szirom formáját szimmetrikusra.
  • Simítsuk egymás mellé a két maradék drótszálvéget, és tegyük félre a szirmot, míg mind a hat szirom el nem készül.


Két levelet készítünk a virágnak (ez a lépés el is hagyható):

  • Először is megjegyezném, hogy a gyöngyből készült virágok fűzésekor a leveleket gyakran csak jelzésképpen ábrázoljuk a virágokon, ezért az igazi virág levelének arányos méreténél általában csak jóval kisebb leveleket illesztünk a virágszárra.
  • A szembefűzés technikájával dolgozunk itt is, az egyik kb. 30 cm-es drótszálon kezdjük a munkát.
  • A sorok gyöngyeinek száma a következőképpen alakul:
  1. sorban 1 gyöngy
  2. sorban 2 gyöngy
  3. sorban 3 gyöngy
  4. sorban 4 gyöngy
  5. sorban 4 gyöngy
  6. sorban 3 gyöngy
  7. sorban 2 gyöngy
  8. sorban 1 gyöngy
  • Simítsuk egymás mellé a két maradék drótszálvéget, és tegyük félre a levélkét, míg a másik levélke is el nem készül.


Állítsuk össze a virágot:

Liliom 5

  • A virág fejének összeállításához fogjuk össze a 6 szirmot úgy, hogy az alsó gyöngyök pontosan egy vonalban legyenek.
  • Simítsuk nagyjából párhuzamosra a 6 szirom szárait.
  • Az alsó gyöngyöknél vegyük az összeszorított mutató- és hüvelykujjunk közé a párhuzamosra szorított szárakat, és kb. 2 cm hosszan kezdjük el őket összesodorni.
  • Illesszük az összesodrott szár két oldalára a két levélke szárait úgy, hogy a levélke utolsó sora épp hogy csak érintse a virágszárat, simítsuk a többi szárhoz párhuzamosra a levélkék szárait és folytassuk a szár sodrását, amíg az összes szál be nincs sodorva.

Figyelem! Igyekezzünk azonos méretű gyöngyszeneket használni, ellenkező esetben előfordulhat, hogy ugyan a mintának megfelelő számú gyöngyszem került a sorba, mégis azonos hosszú, sőt akár rövidebb, mint a kevesebb gyöngyszemet tartalmazó sor!


Ezzel tulajdonképpen készen is van a virágunk. Ha még tovább akarjuk díszíteni, akkor

Liliom készMargaréta

  • Készíthetünk egy vagy több szálra a szirmoktól eltérő színű egyetlen szem gyöngyből porzó(ka)t.
  • Sodorjunk a virágszárra vékony csíkra vágott zöld krepp papírt, vagy ragasszunk rá zöld szigetelőszalagot.
  • A Készítsünk szerencsefát! című cikkemben leírt módon tartóba is helyezhetjük az elkészült virágot.


Ha másfajta virágot is szeretnénk készíteni:

  • A szirmokhoz használhatunk akár eltérő színű gyöngyöket is, vagy egy-egy szirmon belül több színt fűzhetünk fel – itt a lehetőségek száma végtelen, határt csak a fantáziánk szabhat.
  • A szirmok soraiban lévő gyöngyök számának, és a sorok számának változtatásával számtalan egyéb fajtájú virág szirmai is megformázhatók, ugyanez igaz a levelekre is.
  • Léteznek másfajta fűzési technikák is, amivel a szirmokat és a leveleket el lehet készíteni, ezekről másik cikkekben fogok majd írni.

Jó munkát!

JácintÁrvácska

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja