SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi is az a grafológia?

[cikkei] - 2004-03-17
"Írd le a neved, megmondom ki vagy!" - lehetne ez akár a grafológia mottója is. Ez azonban nem ilyen egyszerű - vélekedik Margitics Ferenc, grafológus. De mi is az a grafológia és mire kell vigyázni egy kezdő grafológusnak?

Mi is az a grafológia?

- Mivel foglalkozik a grafológia?
 - A grafológia alapvető kiindulási pontja az, hogy az ember személyisége megismerhető a kézírás alapján. A grafológus kézírást elemez, és ebből következtet személyiségvonásokra, viselkedési mintákra." Írd le a neved, megmondom ki vagy," lehetne mottója. Ez azonban nem ilyen egyszerű. A grafológusnak sok mindent kell tudnia az írásodról ahhoz, hogy belekezdhessen az elemzésbe. Szüksége van a személy nemére, életkorára, iskolai végzettségére, arra, hogy hol tanult írni, bal vagy jobbkezes, a külső (szemüveges-e az illető) és belső íráskörülményekre (alkohol, kábítószer befolyása alatt áll-e). Az írásképet minden körülmény másként befolyásolja. Ha ezeket nem ismeri a grafológus, akkor könnyen hibás következtetésekre juthat.
- A kézírás mennyiben tükrözi a tudattalan folyamatokat?
- A kézírás serdülőkor végére automatikus tevékenységi folyamattá válik. Ekkorra majdnem minden ember írása eltér az iskolában tanult sablontól. Ez az eltérés tudattalan, ezen az alapon jön létre egy egyénre speciálisan jellemző íráskép. Ebben tükröződik a személy tudatos és tudattalan viszonyulása az őt körülvevő tárgyi és személyi (társadalmi) világhoz.
- Tudomásom szerint Ön pszichológus. Grafológusnak vagy pszichológusnak tartja magát?
- Pszichológusnak. Hivatalosan ma nem létezik Magyarországon grafológus szakma, ennek ellenére képzés folyik több helyen is. Én a Grafológiai Intézetnél szereztem grafológiai "diplomát". A grafológia azonban számomra csak hobbi.
- Milyen a pszichológia, mint tudományág viszonya a grafológiához?
- A grafológia önálló elméletet alkalmaz a személyiség jellemzésére, ez azonban implicit, a közgondolkodás alapján áll, a grafológia nem fejti ki és értelmezi őket. Ebben jellemvonások, személyiségtulajdonságok adottak, minden emberre érvényes készletét feltételezik, és ezen belül helyezi el - az írásminták vizsgálata alapján - az egyes embereket. Az empirikus alapokon álló lélektan nem fogadja el a grafológiának az előfeltevéseit a személyiségről, mert azokat nem tartja tudományosan bizonyítottaknak. Másrészről ha el is fogadná a pszichológia tudományosan bizonyított tényeknek a grafológia megállapításait a személyiségről, akkor a személyiségvizsgáló eszközök között lenne a helye. Ezek az eljárások azonban a hétköznapi emberek számára hozzáférhetetlenek, hogy ne tudjanak "felkészülni" egy pszichológiai vizsgálatra, tehát ne tudjanak csalni. A grafológia azonban közismert, ezért pszichológiai vizsgálati eszközként nem lenne alkalmazható.
- Ezek szerint a pszichológia teljesen elveti a grafológiát, mint tudományágat?
- A pszichológiának a grafológiával szembeni bizalmatlansága ezen az alapon indokolt, ez azonban nem jelenti azt, hogy a grafológiával nem érdemes tudományosan foglalkozni, nem kellene kutatni.
- Jelenleg mennyire elterjedt a grafológia hazánkban és Európa-szerte?
- Hazánkban a különböző grafológusképzők révén sok ember szerzett már grafológus "diplomát", tehát a piac telítve van szakemberekkel. Igaz, hogy közölük csak nagyon kevesen tudják eladni a tudásukat. Európában változó a helyzet. Leginkább Franciaországban terjedt el, legkevésbé Angliában.
- Mire kell vigyáznia Ön szerint egy kezdő grafológusnak?
- Elsősorban arra, hogy ne mondjon elhamarkodottan véleményt egy kézírás vizsgálata alapján. A folyóiratok népszerű "grafológus válaszol" rovatában olvashatunk olyan tényszerű kijelentéseket, amelyeknek a többsége szinte megfellebbezhetetlennel tűnik. Az ilyen kijelentésekkel vigyázni kell. A személyiség rendkívül összetett, bonyolult rendszer, amelyben sokszor egymással teljesen ellentétes folyamatok is léteznek egyszerre. Pszichológusként, ha személyiségvizsgálatot kell végeznem, akkor az illető élettörténete mellett legalább két vagy három személyiségtesztet is elvégzünk, mire tudok valami kézzelfoghatót mondani az illetőről. A grafológus számára csak a kézírás marad, szerintem ez túl kevés. Én grafológiát kiegészítő eszközként használom, pusztán a kézírás alapján sohasem mondok véleményt. Tehát azt javaslom, hogy egy kezdő grafológus ne vegye túl komolyan magát. Tekintse játékos önismereti eszköznek a grafológiát!

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja