SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Játék a színekkel

Nágel Zsuzsi [cikkei] - 2004-03-06
Az előző részben a dekupázs alapjairól volt szó, ahol egy sima gipszkép készítését követhettük nyomon. Ha már az alapokat szépen tudjuk alkalmazni, következő lépésként megbolondíthatjuk a keretet.
Játék a színekkel

Nagyon sok színből választhatunk a hobbiboltok polcairól. Mindent megvenni természetesen nem kell, ha már megvannak az alapszínek, az összes többi árnyalatot kikeverhetjük mi magunk is.

Ha van piros, sárga, kék, fekete és fehér festékünk, akkor ezeket lehet kikeverni:

piros + sárga = narancs
kék +sárga = zöld
kék +piros = bíbor, vörös
kevés kék + sok piros = barna
sárga + pici piros =narancssárga
sárga + pici barna =okker, vagy mustársárga
sok piros + pici sárga =cinóber
piros + fehér =rózsaszín
piros + fehér =szintén rózsaszín
kék + sárga + fehér =menta
sok kék + kevés sárga =fen
yőzöld
fekete + fehér =a szürke minden árnyalata
piros + kevés kék + fehér =krém, vagy bézs
sárga + fehér =vanília
kék + kicsi sárga =türkiz, esetleg azúr

fehér +mustár =elefántcsont
elefántcsont + sötétbarna =tejeskávé
barna + fehér =tejeskávé
barna + piros =gesztenye
sötétkék + fehér = égkék

Alapozó színként tárgyakra nagyon kedvelt az elefántcsontszín, melyet sok fehérből és nagyon kevés mustárból keverhetünk ki a legegyszerűbben, de ha csak az alapszíneinek vannak meg, akkor sok fehérhez tegyünk nagyon kevés sárgát és pirosat, majd jól keverjük el. Ebből érdemes előre egy nagyobb mennyiséget bekeverni, pl. egy befőttesüvegnyit, így egyrészt mindig kéznél van, másrészt nem fog előfordulni velünk, hogy az alapozás befejezése előtt elfogy a festékünk, mert túl keveset kevertünk ki, és másodszorra még véletlenül sem sikerül az előzővel megegyező árnyalatú színt produkálni.

A keret színezésével tovább játszhatunk. Ennek egyik legkedveltebb módja a repesztés. Hobbiboltokban kapható repesztőlakk néven az a speciális lakk, amelyet két réteg festék közé kell kenni. A lakk összehúzza a felső réteget, alatta pedig repedezett csíkokban kilátszik az alsó festékréteg. Két kontrasztos színnél, pl. kék és elefántcsont esetén igazán hatásos.

A repesztés menete:

  • fessük le egy alapszínnel a keretet

  • ha már száraz, kenjük fel rá egy rétegben (ne túl vastagon, de ne is nagyon vékonyan) a repesztőlakkot

  • várjuk meg, míg megszárad -ez általában (a lakk fajtájától függően) 1-2 óra, de akár egy nap is lehet

  • a következő festékréteget úgy kenjük fel, hogy a festés iránya megegyezzen a repesztőlakk felkenésének irányával –legegyszerűbb, ha mindig ugyanúgy, tehát pl. balról jobbra és fentől lefelé festünk. Nagyon ügyeljünk rá, hogy csak 1 rétegben kenjük fel a 2. festékréteget, különben átfestjük a repedéseket, és nem lesz eredményes a repesztésünk.

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja