Papírfiligrán
Készítése
A papírfiligránhoz nem kell speciális papír, legfőbb feltétel a grammsúly. A túl könnyű (vékony) nem tartja meg a formát, a túl vastag meg törik a tekerésnél. A legalkalmasabb a 120-130 gr-os, hobbyboltokban tónuspapírként árulják. (A fénymásoló papír csak 80 gr-os!!! Sajnos sok helyen ilyenből árulnak papírszalagokat, ami csak korlátozott mértékben használható.) A tónuspapírt fémvonalzó mellett snitzerrel megfelelő szélességűre vághatjuk.
A feltekeréshez célszerűen használt eszköz (nevezzük sodrókának) egy 8-10 cm hosszú nyélbe fogott pici (5-10 mm), kétágú "villa", szintén kapható, bár ha jól tudom, quillinghez való eszközként tartják számon.
A leggyakoribb minták: alapja a papírszálból tekert karika, amit különböző alakra nyomkodunk, "deformálunk". A karikákat többféleképen csoportosíthatjuk. Létezik szoros és tág, nyitott és zárt, valamint a közepük szerint koncentrikus és excentrikus:
- Nyitott karika az, amit nem a feltekert papírszál végénél rögzítünk, vagy egyáltalán nem ragasztjuk meg a szál végét;
- Zárt, amikor szabályos karikát készítünk, s a papírszál végét leragasztjuk;
- Szorosnak azt a karikát nevezzük, amit nem engedünk kinyílni, azonnal rögzítjük ragasztóval. (Leggyakrabban virágok közepébe használjuk, önállóan bogyóként, vagy nyitott formáját harangnyelvként. Harangot pl. úgy készítünk, hogy a karika közepét kinyomjuk.)
- Értelemszerűen a tág ennek ellentétje.
Amennyiben sok egyforma papírkarikát akarunk - s persze hogy azt akarunk -, szükségünk lesz sablonra. Ez nem más, mint pl. egy darab linóleum, amibe lyukak vannak vágva, soronként 8-10 egyforma átmérőjű kör. Leggyakrabban az 1,2 és 1,4 mm átmérőjű lyukakat használom. A linóleum alá rakok egy kicsit nagyobb méretű, 3-5 mm vastag parafa lapot, hogy legyen mibe a gombostűt szúrni. Összeállításhoz pedig a parafa lapra egy műanyag dossziéba helyezett A/4-es milliméter-papírt teszek, s azon dolgozom - jól segít a méretezésben, a minta, szimmetria stb. kialakításában.
A ragasztáshoz egyszerű papírragasztót használok (hobby vagy decoupage ragasztóként árulják), hasznos, ha csőrős flakonban van.
A papírszál feltekerésénél koncentrikus karikát excentrikussá úgy tehetjük, ha a karikát sablonba helyezve a közepét gombostűvel a szélére húzzuk, s fogpiszkáló segítségével a papír élénél is nagyon finoman megragasztjuk.
A nyitott tág karikát nagyon gyorsan kell felhasználni (felragasztani valahová), mert megváltozik a formája. Nagy gyakorlat szükséges hozzá, mert csak akkor szép, ha teljesen egyforma darabokat sikerül készíteni belőlük.
Felhasználás
Az elkészített karikák, egyéb alakzatok bárhová felragaszthatók (általában sík felületre), ahol várhatóan nem éri víz őket, például fa vagy papír doboztető, képkeret. Lehet belőle díszítés csomagon is. Amennyiben üdvözlőlapot akarunk készíteni, az ablakos lapokat ajánlom keret jellegű távtartóval - vékony gumilap, hullámpapír stb. - "kibélelve" elkészíteni.
Önálló tárgyként is sok mindenre alkalmas: mandala, karácsonyfadísz stb.
Íves üveget (üvegtálka, hengerváza stb.) sablonként használva tovább szélesíthetjük a felhasználást.
Aki a hálón kutakodik, ajánlom a paper quilling, ill. paper filigree kulcsszavakat, sok ötletet lehet találni. Az én honlapom címe: www.filigran.hu, de megtalálható vagyok a www.kezmuvesportal.hu honlapon is. Árulok papírfiligrán készítéséhez papírcsíkokat sok színben, sodrókát és természetesen kész tárgyakat is.
Havas Anna
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: