SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Papírfiligrán

Családinet [cikkei] - 2005-09-08
A papírfiligrán keskeny (1,5 és 3 mm-es), színes papírszalagokból, a papírt "élére állítva", különböző fogásokkal feltekert mintákat, ill. az ezekből készült tárgyakat jelenti.
Papírfiligrán

Készítése

A papírfiligránhoz nem kell speciális papír, legfőbb feltétel a grammsúly. A túl könnyű (vékony) nem tartja meg a formát, a túl vastag meg törik a tekerésnél. A legalkalmasabb a 120-130 gr-os, hobbyboltokban tónuspapírként árulják. (A fénymásoló papír csak 80 gr-os!!! Sajnos sok helyen ilyenből árulnak papírszalagokat, ami csak korlátozott mértékben használható.) A tónuspapírt fémvonalzó mellett snitzerrel megfelelő szélességűre vághatjuk.

A feltekeréshez célszerűen használt eszköz (nevezzük sodrókának) egy 8-10 cm hosszú nyélbe fogott pici (5-10 mm), kétágú "villa", szintén kapható, bár ha jól tudom, quillinghez való eszközként tartják számon.

A leggyakoribb minták: alapja a papírszálból tekert karika, amit különböző alakra nyomkodunk, "deformálunk". A karikákat többféleképen csoportosíthatjuk. Létezik szoros és tág, nyitott és zárt, valamint a közepük szerint koncentrikus és excentrikus:

  • Nyitott karika az, amit nem a feltekert papírszál végénél rögzítünk, vagy egyáltalán nem ragasztjuk meg a szál végét;
  • Zárt, amikor szabályos karikát készítünk, s a papírszál végét leragasztjuk;
  • Szorosnak azt a karikát nevezzük, amit nem engedünk kinyílni, azonnal rögzítjük ragasztóval. (Leggyakrabban virágok közepébe használjuk, önállóan bogyóként, vagy nyitott formáját harangnyelvként. Harangot pl. úgy készítünk, hogy a karika közepét kinyomjuk.)
  • Értelemszerűen a tág ennek ellentétje.

Amennyiben sok egyforma papírkarikát akarunk - s persze hogy azt akarunk -, szükségünk lesz sablonra. Ez nem más, mint pl. egy darab linóleum, amibe lyukak vannak vágva, soronként 8-10 egyforma átmérőjű kör. Leggyakrabban az 1,2 és 1,4 mm átmérőjű lyukakat használom. A linóleum alá rakok egy kicsit nagyobb méretű, 3-5 mm vastag parafa lapot, hogy legyen mibe a gombostűt szúrni. Összeállításhoz pedig a parafa lapra egy műanyag dossziéba helyezett A/4-es milliméter-papírt teszek, s azon dolgozom - jól segít a méretezésben, a minta, szimmetria stb. kialakításában.

A ragasztáshoz egyszerű papírragasztót használok (hobby vagy decoupage ragasztóként árulják), hasznos, ha csőrős flakonban van.

A papírszál feltekerésénél koncentrikus karikát excentrikussá úgy tehetjük, ha a karikát sablonba helyezve a közepét gombostűvel a szélére húzzuk, s fogpiszkáló segítségével a papír élénél is nagyon finoman megragasztjuk.

A nyitott tág karikát nagyon gyorsan kell felhasználni (felragasztani valahová), mert megváltozik a formája. Nagy gyakorlat szükséges hozzá, mert csak akkor szép, ha teljesen egyforma darabokat sikerül készíteni belőlük.

Felhasználás

Az elkészített karikák, egyéb alakzatok bárhová felragaszthatók (általában sík felületre), ahol várhatóan nem éri víz őket, például fa vagy papír doboztető, képkeret. Lehet belőle díszítés csomagon is. Amennyiben üdvözlőlapot akarunk készíteni, az ablakos lapokat ajánlom keret jellegű távtartóval - vékony gumilap, hullámpapír stb. - "kibélelve" elkészíteni.
Önálló tárgyként is sok mindenre alkalmas: mandala, karácsonyfadísz stb.

Íves üveget (üvegtálka, hengerváza stb.) sablonként használva tovább szélesíthetjük a felhasználást.

Aki a hálón kutakodik, ajánlom a paper quilling, ill. paper filigree kulcsszavakat, sok ötletet lehet találni. Az én honlapom címe: www.filigran.hu, de megtalálható vagyok a www.kezmuvesportal.hu honlapon is. Árulok papírfiligrán készítéséhez papírcsíkokat sok színben, sodrókát és természetesen kész tárgyakat is.

Havas Anna

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja