SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Benczúr Csaba: Hol van az Isten? - Vukovártól Szarajevóig

Török Monika [cikkei] - 2005-03-04
Magyarországon ez az első átfogó "háborús kisregény" a tőlünk karnyújtásnyira zajló pokolról. A Jugoszláviát korábban bejáró és ismerő szerzőjének a célja az volt, hogy az olvasót annyira közel hozza a nemrégiben bekövetkezett eseményekhez, amennyire közel emberileg csak lehet.
Benczúr Csaba: Hol van az Isten? - Vukovártól Szarajevóig

Magyarországon ez az első átfogó "háborús kisregény" a tőlünk karnyújtásnyira zajló pokolról. A Jugoszláviát korábban bejáró és ismerő szerzőjének a célja az volt, hogy az olvasót annyira közel hozza a nemrégiben bekövetkezett eseményekhez, amennyire közel emberileg csak lehet. Ez a fajta közvetett, "személyes tapasztalás" mintegy tíz év kitartó kutatómunkájának az eredménye: a sajtó-, a televízió- és a rádióhírek, a szemtanúkkal való beszélgetések, a dokumentumfilmek és a könyvek információinak felhasználásával, egyfajta alapos kísérlet, szépirodalmi törekvés a délszláv háború bemutatására. A kötet az áldozatok emlékére íródott a háború tízéves évfordulója alkalmából.

A lebilincselően izgalmas és olvasmányos történet szerint Nagy Józsefet (aki lehetne akár Kovács János, Kis István is) 1991-ben, a háború kitörésekor katonai szolgálatra hívják be a Jugoszláv Néphadseregbe. A bácskai magyar nemzetiségű fiatalember kezdetben bízik abban, hogy valóban mindössze négyhetes kiképzésre viszik, mint azt ígérték - ehelyett a kelet-szalvóniai háború legvéresebb ütközeteinek színtereire (Eszék, Vukovár stb.) kerül, ahol bácskai magyarokat küldenek a baranyai magyarok ellen. Színmagyar falvak elpusztítására kényszerítik, mígnem megtagadja elöljárója embertelen parancsát, később megszökik a büntető munkatáborból.

Szülőfalujában nem maradhat, beáll a horvát hadseregbe, és az ellenség oldaláról igyekszik átállítani, ezáltal megmenteni azokat, akikről tudja, hogy nem gyilkosok. Szerb bajtársával végzetszerűen sodródik bele a boszniai háborús eseményekbe, megjárja Szrebrenyica poklát, s osztozik az ostrom alá vett szarajevóiak sorsában. Végül a magyarországi menekült lét során találja meg igazi feladatát: lehetőségeihez mérten kivenni a részét a háborús bűnösök és a koncentrációs táborok hóhérainak megbüntetésében.

A kötet szerkesztője: Borzák Tibor.

BT-Press Kiadó, 2005

- Lődd le! - utasította a mellette álló Ferit Pavlovics.

Feri nem engedelmeskedett, még csak föl sem emelte fegyverét, rézsút a padlónak tartotta, mintha mázsás súlya lett volna.

- Lődd le! Ez parancs! - ordította a százados.


Feri Pavlovicsra nézett, és tisztán, érthetően ennyit mondott:

- Nem tudom megtenni, százados bajtárs... Nem tudok lelőni egy ártatlan embert! Mindegy, hogy magyar vagy szerb, nem tudom lelőni!...

- Átkozott magyar! Nem lehet bízni a fajtátokban! Rövidesen mindenhol sorra kerültök!

Előrántotta revolverét, és halántékon lőtte Ferit. Ezután Pavlovics ismét meghúzta a ravaszt. A felvert ház tulajdonosa is holtan esett össze.

A szerzőről:

Benczúr Csaba a híres magyar történelmi festmények alkotója, Benczúr Gyula leszármazottja, ősei közt van Zilahy Lajos író is. 1973-ban született Kecskeméten. Érettségi után jogásznak tanult Szegeden. A területi Kárpótlási Hivatal munkatársa, később vezetője volt, jelenleg ügyészként dolgozik Cegléden. Tizennégy évesen kezdett írni, 2004-ben jelent meg első kötete Auschwitz - ma címmel.

Kontakt:

Benczúr Csaba: 06/20/355-2623
Borzák Tibor 06/30/911-8524

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja