SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megfőzni, hámozni, eldobni, avagy a kagyló is fertőzhet

Szőke Judit [cikkei] - 2008-07-21
Biztosan meglepő, hogy nyáron nem csak a távoli egzotikus országokban, hanem a szomszédos mediterrán vidékeken is veszélyként leselkedik a nyaralókra a májgyulladás, melynek közismert orvosi neve, a hepatitis, a görög "hepar" és a gyulladást jelentő "-itis" tagokból áll. De nyilván nem ez érdekli azokat, akik - teljes joggal - a felhőtlen pihenés céljából utaznak.
Megfőzni, hámozni, eldobni, avagy a kagyló is fertőzhet
Miközben sok magyar utazik nyáron külföldre, a tapasztalatok szerint igen kevesen vannak közöttük, akik indulás előtt tájékozódnak a lehetséges fertőző betegségek veszélyéről. Keleti vagy déli szomszédainknál, de a Földközi-tenger közkedvelt mediterrán partvidékének országaiban is bizony előfordul a hepatitis, amit több kórokozó is okozhat, és általában vírusfertőzés következtében alakul ki. A májgyulladást okozó vírusokat az ABC betűivel jelölik: hepatitis vírus A, B, C, D, E, G, mely vírusok mikrobiológiai tulajdonságaikban, felépítésükben jelentősen különböznek egymástól, különböző mechanizmusokon keresztül betegítenek meg. Ezek közül a hepatitis A és a B a legelterjedtebbek. Mindkettő ellen van védőoltás. Utazás előtt legalább egy hónappal érdemes szakembert felkeresni, hogy a megfelelő védettség kialakulhasson.

A Hepatitis A miatt kerüljük a fagylaltot!

Magyarországon az ötven év alattiak (vagyis éppen a leggyakoribb utazók) a legveszélyeztetettebbek, mert körükben 50 százalék alatti azok aránya, akik a már lezajlott fertőzésnek köszönhetően védettséget szereztek. Ugyanis aki egyszer átesett hepatitis A-fertőzésen, egész életére védetté válik a betegséggel szemben. De nem baj, ha egyszer sem kapjuk el. Sőt az a legjobb. A szájon át terjedő fertőzés során a nem megfelelő minőségű víz és étel útján, de saját piszkos kezünkről is bejuthat a vírus a szervezetünkbe. Az ivó- és mosdóvíz a fertőzés egyik legfőbb veszélyforrása, de ugyanígy lehet a jégkocka vagy a fagylalt is. Ezt pedig gyakran fogyasztják gyerekek és felnőttek nyáron. Mitől óvakodjunk? A nyers zöldségektől, gyümölcsöktől, és minden nyersen készített, vagy kellőképpen nem átsütött-átfőtt ínyencségtől. Ugyanebbe a körbe tartoznak a tenger gyümölcsei is, különösen a kagylók. Azt is kevesen tudják, hogy a Földközi-tenger kagylóinak közel 40 százaléka hepatitis A-val fertőzött. A hepatitis A-fertőzés lappangási ideje meglehetősen hosszú, hirtelen lázzal, étvágytalansággal, hasi-és végtagfájdalommal, általános gyengeséggel jelentkezik. A teljes gyógyulás akár 2-3 hónapig is eltarthat.

A gyerekek terjesztők

Minden ötödik fertőzött kórházi ellátásra szorul. Alattomos módon minél idősebb valaki, annál jobban ki van téve a súlyos fertőzésnek, míg a kisgyerekek gyakran szinte tünetmentesen vészelik át – épp ezért ők a betegség gyors terjedésének legfőbb forrásai, hiszen tünetet nem mutatnak, székletükkel ürítik a vírust. A megelőzés ezekből logikusan következik. A higiéniai, illetve a speciális élelmiszer-biztonsági szabályokat be kell tartani! Csak lezárt, palackozott ásványvizet igyunk,  lehetőleg fogat is ezzel mossunk! Valahogy kerüljük el a fagylaltozást! Kerüljük el az utcai büféket, kifőzdéket! Nyersen ne együnk zöldséget, salátát; a gyümölcsöket a szokásosnál is alaposabban mossuk le, és hámozzuk is meg!

A B és a tetoválás

A Hepatitis B vérrel és emberi testváladékokkal terjed, de nem csak szexuális úton, hanem a fertőzés forrása lehet véletlenszerű karcolás, piercing berakatása, tetoválás készíttetése, akupunktúrás kezelés, sebészeti, fogászati beavatkozás is, illetve közvetíthetik eszközök, tárgyak (borotva, fogkefe közös használata). A Hepatitis B a betegek 10 százalékánál krónikus májgyulladást okoz, amely később májrák, májzsugor kialakulásához is vezethet.
Török kutatók bizonyították, hogy egy fertőzött ember izzadsága a Hepatitis B vírusnak ugyanakkora szintjét tartalmazza, mint a vér. A tudósok hetven, olimpiát is megjárt birkózót vizsgáltak, akik közül nyolcban kimutatták a vírust, bár mindegyikük tünetmentes volt. A török kutatók szerint be kellene vezetni a versenyeken a kötelező vizsgálatot, mert ez a kór sokkal súlyosabb annál, hogy figyelmen kívül hagyják. Az orvosok szerint a vírus sokkal csekélyebb mértékben terjed az izzadság, mint vér útján.
A Hepatitis B ellen érdemes védekezni azoknak, akik a következő országokba utaznak:
Albánia, Egyiptom, Macedónia, Izrael, Jordánia, Libanon, Líbia, Marokkó, Szíria, Tunézia, és Törökország. Itt ugyanis a lakosság több, mint 5%-a vírushordozó.
Megfőzni, lehámozni, eldobni – ez a hármas szabály, amit tartsanak be azok, akik nem akarnak „feledhetetlen élményeket” szerezni külföldön. A fertőzés ellen – és ez kiderül a fenti sorokból – nem feltétlenül jelent biztonságot sem a luxusszálloda, sem a szimpla kézmosás.



(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja