SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Segítség! Mit tegyek? Kitört a nyári vakáció!

Fa Kinga [cikkei] - 2011-06-23
Amikor kitör a Vakáció, a gyermekek felhőtlen örömmel fogadják, felszabadulnak, de sok szülő még odáig sem jut, hogy "irigykedjen", mert csak a megoldandó feladatot látja, és arra gondol vajon ez mennyibe fog nekem kerülni...
Segítség! Mit tegyek? Kitört a nyári vakáció!

nyar_penzugyi_kulcskerdeseiMennyibe is fog ez nekem kerülni, vagy azért vannak olcsó ötletek is?

Félelmüknek valós alapjai vannak, az iskolák egész nyárra bezárnak, a legtöbb óvoda pedig 5-6 hétig zárva tartja kapuit, a szülőknek ennyi fizetett szabadságuk nincsen, főleg, ha néhány hetet szeretne a család együtt is eltölteni. Táborokban, bőséges választék áll a rendelkezésükre, de azok árai kb. 10.000 Ft-tól kb. 50.000 Ft-ig terjednek, így már két gyermeknél is negyed- és félmillió forint közé esik egy egész nyárra vetítve. És akkor még hol van a családi nyaralás?

Sok helyen kézenfekvő, természetes, hogy a gyerekek jó pár hétre elmennek nagyszülőkhöz, és ebből mindenki nyer: a kisunoka, akit nagyiék kényeztetnek; a szülők, akik tudják, hogy jó helyen van a gyermek; és nem utolsó sorban a nagyszülők is, ahol végre élet költözik a házba, van kinek sütni-főzni és van kivel kimozdulni otthonról. Ha úgy érezzük, hogy a nagyszülőknek az unokák ott tartózkodása túl nagy anyagi teher lesz, segítsünk be egy nagy bevásárlással vagy az extra programokhoz adjunk egy kis segítséget. Ha a pénzt nem fogadnák el, akkor vegyünk előre mozijegyet, belépőjegyet a strandra vagy vigyünk egy nagy doboz fagyit. Célszerű gyermekünkkel is megbeszélni, hogy ne sorolja végtelenségig a kívánságait.

De mi van, ha a nagyszülők túl idősek és saját maguk is segítségre szorulnak, vagy túl fiatalok, még aktívak és ugyanúgy dolgoznak, mint a szülők? Ez utóbbi esetben érdemes a szabadságok beosztásába a nagyszülőket is bevonni. Az sem baj, ha esetleg csak a nagyapával vannak a gyerekek, lehet, hogy Ő nem főz olyan jól (ez megoldható előre főzéssel, ételfutárral, vagy csak egyszerűen a főétkezést át lehet rakni estére), de másban meg Ő tud több élményt nyújtani.

Ha nincsenek nagyszülők és a legolcsóbb, legegyszerűbb megoldást szeretnék a szülők megtalálni, akkor feltétlenül érdemes tudni, hogy az önkormányzatoknak kötelességük a dolgozó szülők gyermekei számára a nappali ellátást biztosítani. Ezért vannak az ügyeletes óvodák és helyi napközis táborok. Gyakorló pedagógusoktól tudom, ezekben a táborokban, minden nap van sportolásra lehetőség (foci, kosár, ping-pong, tollas, vetélkedők…), egy héten 2-3x kreatív foglalkozást tartanak, mennek kirándulni vagy a közeli strandra, ha az időjárás engedi. A tábor költsége pedig az iskolai ellátás összegével egyezik meg, így plusz anyagi terhe nincs a szülőknek. Az igazsághoz az is hozzátartozik, sok iskolában nem reklámozzák ezt a lehetőséget, mert akkor kell megszervezni, ha igény van rá.

Ez a megoldás a bőséges programok ellenére a legtöbb szülő fejében, mint egy rémálom van jelen, csak oda ne kelljen beadnom a gyermekem. Akármilyen furcsán is hangzik, ezt megérzi a gyermek is, és sokszor pont ezért nem mennek szívesen napközis táborba. Az ügyeletes óvodával és a napközis táborokkal szemben a fő kifogás az szokott lenni, hogy teljesen új közösségbe kerül a gyermek. Egy kis odafigyeléssel ezen is tudunk segíteni, „szerezzünk barátnőt”, mi szülők egyeztessünk, hogy pl. melyik két hét lenne az ügyeletes óvoda vagy napközis tábor, mert ha legalább egy kedves barát van, már sokkal szívesebben megy a gyermek. És ne feledjük, a tálalás, az hogy hogyan harangozzuk be ezeket a megoldásokat (tele aggodalommal, vagy jó kedvűen, hogy milyen jól fogja ott magát érezni a barátjával), nagyon sokat számítShift+R improves the quality of this image. Shift+A improves the quality of all images on this page.

Ha szeretnél még több információt arról, hogy milyen más kevésbé kézenfekvő megoldások vannak, amik talán még neked nem jutott az eszedbe, akkor iratkozz fel itt a hírlevél sorozatomra, melynek témái:


 

VAKÁCIÓÓÓ!

1.    A szülők is ennyire örülnek az iskolai szünetnek? Hova, de hova tegyem? Fogasra mégsem akaszthatom!

EGYÜTT A CSALÁD, DE PIHENÜNK?
2.    Ha nincs pénzünk drága nyaralásra, akkor sem kell lemondani a pihenésről.

HURRÁ NYARALUNK! –hogyan lesz elég hosszú a „strandtörülközőnk”

3.    Mikor kezdjük a felkészülést? Teremtsük meg a rávalót! Tervezzünk!

4.    Az előkészítés lépései és az utazás.

5.    Az élvezetes nyaralás. Tapasztalatok levonása, hogy jövőre még jobb legyen!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja