SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Győzelem a kullancsok ellen

Kókai Kata [cikkei] - 2005-06-15
A nyári szezonban sokan töltik szabadidejüket kirándulással, így azonban figyelmet kell fordítani a kullancsveszélyre is.
Győzelem a kullancsok ellen

A kullancsszezon tavasszal veszi kezdetét, ám a nyári hónapokban kell tőlük leginkább tartani. Világszerte több száz betegséget terjeszthetnek, azonban csupán néhány igazán veszélyes az emberre nézve. A kullancsok előfordulása nehezen meghatározható. A közhittel ellentétben nem csak az erdőkben és réteken, de a városi parkokban is találkozhatunk velük, fénytől védett, hűvösebb, magas páratartalmú helyeken élnek.

A kullancsok főszezonja a tavaszi melegedéssel kezdődik, majd ősszel, a hidegebb idő beálltával tűnnek el. Az általuk terjesztett vírusokat különleges táplálkozási szokásuknak köszönhetően adják át az embereknek. A bokrokon, fákon, illetve az aljnövényzetben megkapaszkodva várják áldozatukat, majd a bőrbe fúródva vért szívnak, s a véráramba juttatják gyomortartalmukat.

Az eltávolításnál ezért oda kell figyelni a módszerre. Ha a kullancs testét összenyomjuk, gyomortartalma ugyanúgy a szervezetbe juthat. Eltávolításukhoz ma már speciális eszközöket is kaphatunk. A kifejlett példányok 2-3 mm nagyságúak, a fiatalabb példányokat azonban nehezebb észrevenni.

A kullancsok két, az emberre nézve igen veszélyes betegséget terjesztenek, melyek tünetei először az influenzára hasonlítanak, ezért nehezen felismerhetők.

Lyme-kór



Legjellegzetesebb tünete a kullancs befúródásának helye körül megjelenő folt. Ha hosszabb sétát tettünk erdőben, és influenzához hasonló tünetek jelentkeznek, mindenképpen nézzük át az egész testfelületet! A betegséget kullancsok terjesztik, először 1984-ben diagnosztizálták. Tünetei nem specifikusak: fejfájás, láz vagy hőemelkedés, izomfájdalom, fáradtság.

Egyetlen jellegzetes tünete a növekvő vörös gyűrű. A kórokozó a nyirokpályákon és vérpályákon át terjed el a szervezetben, amely néha néhány napig, máskor akár hetekig tarthat, mire diagnosztizálják. Először izomrendszeri szív-tünetek jelentkezhetnek, később azonban alvászavar és személyiség-változás is kialakulhat. Időben történő kezelés során jól gyógyítható, később azonban több hónapos kezelésre is szükség lehet.

Encephalitis

Az ún. agyvelő- vagy agyhártyagyulladás az egyik legveszélyesebb betegség, melyet a kullancsok terjesztenek. Főként gyengébb szervezet esetén okoz problémát, időseknél, várandós nőknél és gyermekeknél. A tünetek 7-14 napon belül jelentkeznek, a legtöbb vírushoz hasonlóan láz, fejfájás, izomfájdalom, rossz közérzet lehetséges. A legtöbb betegnél ebben a szakaszban ki is merülnek a tünetek, s meggyógyulnak. Az esetek kisebb százalékában azonban a vírus bejut a központi idegrendszerbe. Ez esetben magasabb láz, szédülés, hányinger is jelentkezik, de akár a végtagok bénulása is előfordulhat. Bár a modern orvostudománynak köszönhetően a betegek 98-99 százaléka gyógyultan távozik, nem érdemes ezt kivárni.

Nyaralás előtt mindenképpen érdemes a kullancsok által terjesztett betegségek elleni védőoltást kérni!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja