SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyaralás a nagyinál

Kókai Kata [cikkei] - 2005-06-22
Kedves nagymamák, az életünk fontos részei.
Nyaralás a nagyinál

Szüleink szülei, akiktől fantasztikus történeteket hallhatunk a régi időkből, szüleink gyermekkori csínytevéseiről, olykor morcosan néznek ha az unoka megint zajong, vagy egyszerűen mosolyogva legyintenek rá; ők már felnevelték gyermeküket, hát ismerik az unokákat is. Boldogan töltik idejüket a legapróbbakkal, újra örömet lelhetnek a gyermeknevelésben.
De hogyan lehet kiküszöbölni két generációnyi különbséget? Sok nagymama távol él gyermekeitől, így az unokáknak a nyári szünet alkalmával nyílik lehetősége a közös időtöltésre, nyaralásra. Bár ez remek alkalmat kínál a szülőknek is a kettesben eltöltött pihenésre, a két generáció gyermeknevelési elvei gyakran szöges ellentétben állnak egymással, így szinte elkerülhetetlenek a későbbi viták.

A nagymamák többsége rajongásig szereti és kényezteti unokáját, ami természetes és kedves ugyan, de a későbbiekben a szülőknek nehézséget okozhat. A gyermek már egy-két hét után megszokja, hogy nincs szükség a korán kelésre, s ez később a szünidő végén nehézséget okozhat az óvodába, iskolába történő visszailleszkedés során. Hasonlóképpen a rendszertelen étkezés, a sok nassolás is felboríthatja a gyermek megszokott napirendjét, aminek később a szülő látja kárát; a nyűgős ébredés, a reggeli kihagyása és az éjféli majszolás mind őt terheli.

Természetes, hogy tiszteletben tartjuk idősebb szüleink tapasztalatait, életvitelét és elveit, de egy nagyszülőnél töltendő nyaralás előtt érdemes tisztázni, mire is vágyik a szülő, mik azok a feltételek, amelyekből nem enged. Célszerű egy listát készíteni arról, mik azok a napi teendők, megszokott cselekvések, melyek a gyermek életvitelét rendszerezetté teszik.

  • Említsük meg mikor, meddig maradhat ébren, hiszen (főleg az óvodások számára) fontos, hogy a szünetekben ugyanakkor ébredjenek, mint az év többi napján, így a nyaralás elteltével sem lesz nehéz az átállás.
  • Kisebb gyermeket, aki ritkán találkozik a nagyszüleivel, első alkalommal csak egy-két napig, majd egy hétig hagyjunk a nagyszülőknél, hogy megszokja az új környezetet.
  • Tisztázzuk, milyen időközönként szokott étkezni, mi az, amit megehet, és mely ételeket kell kerülnie.
  • Ha az unoka valamilyen allergiában szenved, gondosan magyarázzuk el a nagyszülőknek, milyen környezetet kell elkerülniük a gyermek érdekében.
  • Lehetőleg telefonon tartsuk a kapcsolatot a nagyszülőkkel, így, ha bármilyen kérdés adódik, a szülő, mint leghozzáértőbb adhat tanácsot.

Ha városi gyermek a nyári szünidőben vidékre kerül a nagyszüleihez, gyakran nem tud mihez kezdeni az új helyzettel. S legyen a nagymama bármilyen odaadó, mégiscsak hiányozhat a megszokott Nintendo, vagy a számítógép. Készítsünk úti csomagot gyermekünk számára a kedvenc játékaiból, így ha a nagymama nem szervez programot, akkor sem fog unatkozni.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja