SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fedezd fel a terepfutók kedvenc útvonalait!

Családinet [cikkei] - 2021-02-11
A borús napok után egyre inkább igényeljük, hogy minél több időt töltsünk a természetben. Futóként sokszor a friss levegőn edzünk, ugyanakkor időjárástól függetlenül érdemes néha akár a városból kimerészkedve is felfedezni néhány futásra alkalmas terepet. Íme, néhány népszerű útvonal gyakorlott terepfutók ajánlásával, amelyek azok számára is tartogathatnak újdonságokat, akik már régóta a természetben róják a köröket.
Fedezd fel a terepfutók kedvenc útvonalait!

 

Hűvösvölgyből a János-hegyre (kb. 7 km) - Debreczeni Dóra

A fővárost sem kell elhagynunk, ha vadregényes környezetben szeretnénk kedvenc sportunknak hódolni. A Hűvösvölgyből indulva kihívásokkal teli terepen találjuk magunkat: egy közel 7 kilométeres útvonalon haladva feljuthatunk a János-hegyre. Utunk során a Szépjuhásznénál megpihenhetünk, majd az Erzsébet-kilátónál egy finom kürtőskalács társaságában gyönyörködhetünk Budapest látványában. A hosszabb távot kedvelők akár a Normafát is útba ejthetik. „Általában egy 18 km-es kört szoktam futni, de van ennél hosszabb és rövidebb útvonal is. Teljesen kezdőknek inkább túrázás szinten ajánlom a János-hegyet, ez haladóbb futóknak való terep, mivel technikás és nagyon sok szint van benne” – vallja a terepfutó edző, életmód tanácsadó.

Debreczeni Dóra - terepfutó edző, életmód tanácsadó

 

A zugligeti kör (4 km) - Vincze Zsófia

Az útvonal a Zugligeti Libegőtől indul és végig az alatta fekvő ösvényen halad. Bár nincs turistajelzés, de egyértelműen kirajzolódik a menetirány. Szinte végig nagyon meredek és technikás emelkedőre számíthatunk, ezért érdemes jól felkészülni. A János-hegy tetejére érve az Erzsébet-kilátót érintve kezdjük meg az ereszkedést. Visszafele a zöld háromszög turistajelzés mentén haladhatunk, ami kevésbé megterhelő, de bőven rejt izgalmakat. „Ez a hozzávetőleg 4 kilométeres kör több mint 300 méter pozitív szintemelkedést tartalmaz, ezért középhaladóknak és haladónak bátran ajánlom. Azért is a kedvencem ez az útvonal, mert teljes koncentrációt és figyelmet igényel, minden egyes alkalommal nagy kihívás teljesíteni. A bátrabbak ezt a kört akár többször is teljesíthetik” – számol be tapasztalatairól az ultrafutó.

Vincze Zsófia - ultrafutó

 

A Kiscelli múzeumtól a Guckler Károly-kilátóig (kb. 4 km) – Sipiczki Csaba

A Hármashatár-hegy népszerű útvonala sok szintemelkedést tartogat. A Kolostor úttól a kék kereszt jelzésen haladva hamar az erdő közepén találhatjuk magunkat. Szerencsére eltévedni nem igazán lehet, mert legrosszabb esetben 10-15 perc után találni fogunk egy turista utat vagy lakott területet. A kiindulóponttól a kilátóig megközelítőleg 4 kilométeres változatos terep vezet. A talaj sokszínű: van száraz agyagos rész, de előfordul szinte már alpesi sziklagyepes szakasz is. A kemény munka jutalma pedig a csodás táj, ami a kilátóból tárul a szemünk elé. „Ez egy kiváló edzőterep, bármilyen versenyre is készülök!” – ajánlja az útvonalat a terepfutó-edző.

Sipiczki Csaba - terepfutó edző

 

A panoráma körtől a Kecske-hegyig (8,5 km – 15 km) – Belák Balázs

A helyszín ebben az esetben is a Hármashatár-hegy. A Fenyőgyöngyétől a panoráma kör útvonalán elindulva, a Tábor-hegy alatt, a zöld kereszttel jelzett turistaútról indul egy jelzetlen, de sűrűn járt út, amely felvezet egy siklóernyő starthelyhez. Tavasszal és nyáron a benyúló ágak, télen pedig az út kanyargóssága teszi az ösvényt izgalmasabbá. A starthelytől felfelé indulva eljutunk a Guckler Károly-kilátóhoz, ahonnan leereszkedünk az Újlaki-hegyen keresztül a Kecske-hegyre. Innen a kék jelzés útvonalát keresztezve egészen a sárga jelzésig futhatunk. Ennél a pontnál akár vissza is lehet fordulni a kiindulópont felé, így a megtett táv 8,5 kilométer lesz. A körünket meghosszabbíthatjuk a sárga jelzés irányába, amivel 15 kilométerre növeljük a távot. „A terep helyenként kissé technikásabb, de nem jelenthet kihívást senkinek sem, aki a Hármashatár-hegy ösvényein szokott futni” – teszi hozzá a terepfutó.

Belák Balázs - terepfutó

 

Pomázról a Kő-hegyre (15 km) – Horváth Tímea

Egy karnyújtásnyira a fővárostól a Pilis több hosszabb-rövidebb útvonallal várja a futni vágyókat. Az egyik legnépszerűbb célpont a Kő-hegy, amit a pomázi HÉV megállóból a kék túraútvonalat követve érhetünk el. A csúcs pazar kilátását követően lefelé útba ejthetjük a Lajos-forrást, majd az utat követve visszaértkezünk a kiindulópontra, így zárva a 15 kilométeres kört. „Kifejezetten ajánlom az útvonalat - lehet dombozni, keményet vagy csak egy kellemeset futni. A hegyre felvezető út meredek és nehezebb, de összességében egy kellemes kirándulás Budapesthez közel” – emeli ki a hosszútáv- és hegyifutó.

Horváth Tímea - hosszútáv- és hegyifutó

 

A Tanúhegyek Trail útvonala (42 km) - Mórocza Andrea

A Balaton vidéke is tartogat izgalmas terepeket, ezek közül is kiemelkedő a Tanúhegyek Trail. Érdemes megcélozni a Tóti-hegyet, mert onnan rá lehet látni az egész vidékre. A pálya viszonylag egyenletes, de azért nem adja könnyen magát a kaptatókkal tarkított, 42 km-es szakasz, a maga 1600 méteres szintkülönbségével. „Ha tehetem, minden évszakban visszalátogatnék, mindig új arcát mutatja, sose tudom megunni. Páratlan kilátás, kacskaringós ösvények, bazaltorgona, várrom, fel-fel bukkanó Balatoni látkép, kell ennél több?” – osztja meg élményeit az ultrafutó.

Mórocza Andrea - ultrafutó

 

Miskolcról a bükki erdőkbe (9 km) - Németh Luca

Ez az útvonal a miskolci Chinoin parkolójából indul, ahonnan szinte rögtön az erdőben találjuk magunkat. A piros sáv jelzéseit követve a Molnár-gerincen felfelé eljutunk a híres Molnár-sziklához. Az út felfele meglehetősen meredek és technikás, különösen ősszel. Innen tovább mehetünk a Dolka-hegyre. A táv utolsó három kilométere a zöld kereszt jelzésen visz bennünket lefelé. Az út néhol tud saras köves lenni, ezért kellő óvatossággal kell végigmenni rajta. A futás legvégén az út becsatlakozik egy dózerútba, és elfutva a Chinoin gyár mellett már vissza is értünk a parkolóba. „Ez a 9 kilométeres táv egy remek edzés, bármikor teljesíthető, de lebecsülni sem szabad. A kört bármelyik irányból lefuthatjuk” – mondja a háromszoros ifjúsági terepfutó világbajnoki bronzérmes.  

Németh Luca - háromszoros ifjúsági terepfutó világbajnoki bronzérmes

A sportolók ajánlásaiból inspirálódva fedezzük fel a saját kedvenc helyeinket is – hiszen a terepfutás több mint testmozgás! Próbáljunk kikapcsolódni, feltöltődni és a mozgás mellett a természet szépségeit is kiélvezni. Futás előtt pedig töltsük le az iOS és Android rendszerre is elérhető adidas Running appot, hogy nyomon követhessük aktivitásunkat.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja