SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így fuss kánikulában - Tippek elszánt futóknak

Családinet [cikkei] - 2022-08-03
Itt az újabb kánikulai hullám, a napokban 35 fok fölé is emelkedik majd a nappali maximális hőmérséklet, azonban az elszánt futókat ez nem állítja meg abban, hogy gyakorolják kedvenc sportjukat. Nincs is erre szükség, arra azonban igen, hogy ésszel és a körülményekre odafigyelve fusson ilyenkor az ember. A világ vezető futómagazinja, a Runner’s World hazai kiadása tippekkel segíti a kánikulában is mozogni vágyókat.
Így fuss kánikulában - Tippek elszánt futóknak

Hagyd az aszfaltot  

Az aszfalt és a városi környezet tovább fokozza a hőséget, ilyen időben érdemes árnyékot biztosító fák között futni. Fontos szempont a tengerszint feletti magasság is, hiszen a hegyekben, a fák lombjai alatt akár 6-9 fokkal is hűvösebb lehet, mint a városban. Természetesen a kora reggel és az este sokkal alkalmasabb a sportolásra, mint a napsütötte órák.

Engedd el az egót

Meleg időben mindenkinek rosszabb lesz a tempója, teljesítménye, mint ideális körülmények között. Érdemes nem egóból, hanem érzésből futni: ne most feszegessük a határainkat. Az egyéni csúcsok megdöntésére a kánikula nem alkalmas.  A tempófutások lehetnek valamivel rövidebbek és nem árt néhány extra pihenő sem a túlmelegedés miatt.

Árnyékolj, árnyékolj, árnyékolj

Kánikula – és nappali futás – esetén a világos színű, az arcot és tarkót is árnyékoló, könnyű, laza ruházat ajánlott. A napszemüveg is alapkellék. A vizes törülköző és a karpántba helyezett jégdarabok sokat segíthetnek a külső hűtésben. Érdemes úgy megtervezni az útvonalat, hogy legyen közben lehetőség víz vételezésére: egyrészt a folyamatos hidratálás, másrészt a fej, haj hűtése miatt is.

Rá lehet gyúrni

Rövid távon is fel lehet készíteni a szervezetet a rá váró megpróbáltatásokra. A naponta megismételt forró fürdő/szauna/gőzkabin például az extrém hőhatásokra edzi a szervezetet. A mindennapi rövid hideg zuhany is alkalmazkodóvá teszi a testet az extrém viszonyokhoz.

Figyelni kell a pulzust

Teljesen normális, ha az ember pulzusa a melegben felmegy, hiszen a szervezet küzd, hogy megőrizze a normális hőmérsékletet. A folyadékvesztéstől nő a vér viszkozitása, besűrűsödik, így a szívnek is komolyabb erőfeszítést kell tennie azért, hogy mindenhova elpumpálja. A pulzust maximum 5-6 ütéssel érdemes a megszokott fölé engedni, ezen érték felett már szükségessé válik a pihenő.

Így tudhatod, mennyit kell innod

Unalomig ismételt tény, hogy a futás előtt és után is létfontosságú a folyadékpótlás. A folyadékvesztés mértékét úgy lehet a legegyszerűbben kiszámolni, ha futás előtt és közvetlenül utána is megmérjük magunkat, a különbség pedig maga az érték, amelyet víz formájában pótolni kell.

 

Olvasd el ezt  is: "Épeszűek a szülei?" - 10 évesen, 36 fokban futotta le a maratont Lóci

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja