SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A családi vállalkozás réme: Kiégés!

Kulcsár Krisztina [cikkei] - 2016-09-27
Már nem a régi kedvvel vágsz bele a családi vállalkozás mindennapos teendőibe? Gyakran fáradt, fásult, ingerlékeny vagy? Már a kevés szabadidőddel sem tudsz mit kezdeni? Hogyan kezeld a mindennapokban a stresszt? Ha esetleg már a padlón érzed magad, jó, ha tudod: nem vagy egyedül. A helyzet nem kilátástalan, de a megoldáshoz kell a szakértő, hogy segítsen kirángatni a gödörből. Ha úgy érzed, hogy veled minden rendben van, akkor sem árt megtudni, mit érdemes elkerülni, vagy min kell egy-egy vészjósló jel után változtatni.
A családi vállalkozás réme: Kiégés!

Ha a kiégés, angol szóval burnout által érzelmi rabságba, depresszív állapotba kerülünk, belefáradunk a munkába, elveszítjük motivációnkat. Ilyenkor nem érezzük úgy, hogy magunk alakítjuk a folyamatokat. A napi stressz mellett külső körülmények döntenek a sikerről és kudarcról.
Jobban veszélyeztetett az a réteg, amely naponta emberekkel tartja a kapcsolatot, például a vezetői státuszban tevékenykedők. Szintén könnyen a kiégés foglyai lehetnek, akik a vállalkozásukban magukra vannak utalva, nem kapnak megfelelő támogatást, nincs elegendő segítségük.

A kiégéshez kapcsolódó tünet a sivár, kiüresedő magánélet. A baráti szálak lazulnak, a családtagokkal sokszor feszültté válik a viszony, kikapcsolódásra egyre kisebb az igény, a lehetőség. Ilyenkor fokozottan naggyá válik az egészségügyi kockázat. A motiváció és a munkakedv elvesztését számos tényező elősegítheti: a cég rossz piaci helyzete, a rosszul felmért és nem jól átgondolt munkafolyamatok, az irreális célkitűzések, az ingerült és feszültségekkel túlterhelt légkör is.
 

A családi vállalkozások esetében a kiégés okai a következők lehetnek:
 

  • hiányos teljesítménymérés (kontroll)
  • célkitűzés hiánya, vagy nem egyértelmű célkitűzés
  • folyamatos időzavar, határidőkényszer
  • visszajelzés hiánya
  • megerősítés hiánya
  • alacsony pénzforgalom és bevételek hiánya
  • extra igénybevétel mellett nagy felelősség
  • gyakori krízishelyzet, gyorsan növekvő követelmények
  • elégtelen adminisztratív támogatás, adminisztratív terhek
  • korlátozott fejlődési lehetőségek
  • helytelenül kezelt kommunikáció
  • nem megfelelően kialakított személyi felelősségrendszer, alá-fölérendeltségi problémák
  • határaink rugalmas kezelése.

A kiégés nem statikus, egyszeri jelenség, hanem olyan folyamat, amely ciklikusan ismétlődik. Mivel kialakulásáért egyrészt az egyén jellemzői, másrészt a munkaszervezet egyes jellemzői tehetők felelőssé, a ciklus is két szinten módosítható. A megelőzés és a beavatkozás megjelenhet a személy és a vállalkozás szintjén is.

Fontos tudnunk, hogy a kiégés megelőzhető és kezelhető probléma. A folyamatban számos beavatkozási pont adódik. A kiégésnek lehetnek belső, a személyiségből fakadó, valamint külső okai is. Ha valaki állandóan magasra teszi magának a mércét, vagy gyenge önbizalommal rendelkezik, a sikertelenségből fakadóan könnyen kiéghet.
 

Hogyan ismerhetjük fel a kiégést?

Néha mindenkinek meg kell állnia egy pillanatra és megfogalmazni, merre halad: Nézz magadba! Válaszolj olyan kérdésekre, mint: Miért szenvedek? Mi az, ami nyomaszt? Mi az, ami motivált abban, hogy elinduljak a vállalkozásomban? Hol tartok ebben most? Mit jelent számomra ez az életmód? Valójában hogyan szeretnék élni? Mire volna szükségem ahhoz, hogy valójában jól érezzem magam a bőrömben?

Felismerem magamon a következő tüneteket?

Testi tünetek: fáradtság, feszültség, fejfájás, testsúlyingadozás, alvászavar, illetve pszichoszomatikus megbetegedések (magas vérnyomás, fekélybetegségek, táplálkozási és emésztési zavarok).

Pszichés tünetek: ingadozó érzelmi állapot, ingerlékenység, cinizmus, kiábrándultság, emberi kapcsolatok megromlása, negatív viszonyulás a körülményekhez és az emberekhez, serkentő és nyugtató szerek fokozott használata (több kávé, cigaretta fogyasztása, édesség utáni vágy) teljesítőképesség csökkenése, önértékelési problémák, labilissá válás, szorongás, depresszió, rögeszmék megjelenése, elszemélytelenedés érzése.

Teljesen nyilvánvaló, hogy a kiégett, fásult ember nem képes fenntartani azt a fajta mentális jólétet és lelki egészséget, amely a sikeres munka elengedhetetlen feltétele. Amikor tehát felüti a fejét a megfelelni képtelenség érzése, és erősödik a stressz-nyomás, idejekorán érdemes belekezdeni egy megreformált életmódváltásba.

Bízzunk tudásunkban és önmagunkban! Ügyeljünk a kikapcsolódásra! Ami pedig nagyon fontos, hogy ne féljünk segítséget kérni! A kiégés megelőzése, illetve megfelelő kezelése érdekében keressünk fel szakembert.

Fotó: SolGar/pixabay.com

Kulcsár Krisztina


Kulcsár Krisztina
Családi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, tréner

Elérhetőségeim:
Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata
Telefon: 06-20/662-45-69
E-mail: christina.kulcsar@gmail.com
Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu,
www.soultherapy.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja