SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A mola terhesség (mola hydatidosa)

Dr. Eszlári Péter [cikkei] - 2012-09-17
Mola terhességről beszélünk, ha a méhlepény szövete kórosan elburjánzik és borsó-cseresznye nagyságú hólyagokká alakul. Kialakulásának leggyakoribb oka kromoszóma eltérés.
A mola terhesség (mola hydatidosa)

Előfordulási gyakorisága: 1/1000 terhesség.

Hajlamosító tényezők:

  • családban előforduló mola terhesség
  • ikerterhesség, spontán vetélés az előzményben
  • 50 év feletti, vagy 15 év alatti életkor
  • dohányzás

Két típusa létezik:

  • teljes mola terhesség
  • részleges mola terhesség

Teljes mola terhességben 95%-ban kizárólag apai eredetű kromoszómák vesznek részt a megtermékenyítésben, míg az anyai petesejt magja degenerálódik. 5%-ban a megtermékenyítés 2 hímivarsejttel történik. Nem alakul ki szabályos embrió, magzatburkok, hanem helyette a méhlepény szőlőfürthöz hasonló cytákat termel.

Részleges mola terhesség esetén gyakran a petesejtet 2 hímivarsejt termékenyíti meg, így 69 kromoszómát tartalmaz a 46 helyett. Ebben az esetben kialakulhat embrió, magzatburkok, de az esetek nagy részében elhalt terhességhez, vagy vetéléshez vezet. Amennyiben ez nem következne be, akkor is a kromoszóma rendellenesség miatt az élettel összeegyeztethetetlen fejlődési rendellenességgel születne a magzat.

Diagnosztika:

Teljes mola terhesség esetén a méh mérete a számított terhességi korhoz képest nagyobb, és a vér ßHCG értéke jelentősen emelkedett. Ultrahang vizsgálattal lépesmézhez hasonló képet látunk. Gyakran társul a petefészkekben cysták megjelenésével.

A részleges mola terhesség a legtöbb esetben korai elhalt terhesség képében kerül felismerésre. Ebben az esetben a ßHCG érték nem feltétlenül nagyon emelkedett.

Tünetek: vérzéskimaradás után kevesebb, majd több vérzés jelentkezik, alhasi görcsös fájdalmak. A ßHCG emelkedés miatt fokozott hányinger, hányás. Ezek a tünetek akár egészséges terhesség esetén is fennállhatnak. Extrém magas ßHCG esetén preeclampsia (vezető tünete a magas vérnyomás) és hyperthyreosis (pajzsmirigy fokozott működése) is megjelenhet.

Terápia: a méh kiürítése, majd az anyag szövettani vizsgálata javasolt

Nyomonkövetés: kezdetben hetente, majd ha a ßHCG érték normálizálódik, havonta ennek ellenőrzése. Amennyiben 6 hónapig nem kezd újra emelkedni, a nyomonkövetés befejezhető.

Következő terhesség a 6 hónapos nyomonkövetést követően ajánlható, ha a vizsgálatok negatívnak bizonyultak.

Lehetséges szövődmények: 10-15%-ban a lepényi szövet beterjedhet a méh falára (invazív mola), és ekkor súlyos vérzéseket okozhat. Ebben az esetben akár vérköpés, vagy agyi bevérzés is előfordulhat. 2-3%-ban rákos elfajulás (chorioncarcinoma) is létrejöhet. 
 

Dr. Eszlári Péter


Dr. Eszlári Péter
Szülész-nőgyógyász

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja