SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit kezdjünk a terhességi visszerekkel?

Családinet [cikkei] - 2013-10-07
A várandósság hónapjai alatt sok nő szembesül a dudorodó visszerekkel. A látvány nem csak esztétikailag zavaró, a visszerek egészségügyi kockázatot is rejtenek. Az okokat és a megoldási lehetőségeket dr. Sepa György, az Oxygen Medical sebésze, érsebésze vette számba.
Mit kezdjünk a terhességi visszerekkel?

Nem csak a lábszárat érintheti

Bár a nagyobb, kidudorodó, kékes erek főként a lábon jelennek meg, ez a probléma szinte az egész alsótesten kialakulhat. (Tulajdonképpen az aranyér is visszértágulat a végbél környékén.) Ha ezek a tágult érszakaszok láthatóvá válnak - sokaknál a várandósság hónapjai alatt -, komoly szégyenérzetet, romló énképet okozhatnak a nőknél.

A terhesség azért is indikálhatja a visszeresség romlását, mert a testben extra mennyiségű vér termelődik a mama és a baba támogatása, táplálása céljából. Ez természetesen extra nyomást is jelent az erekre, különösen a láb ereire, amelyek ráadásul a gravitációval ellentétes erőt kell kifejteniük, hogy a nagy mennyiségű vért a szívbe pumpálják. Az egyre kiterjedtebb méh is extra nyomást gyakorol a medence ereire, így szinte egyenes az út a domborodó, látható visszerek kialakulásához.  

Fontos tudni, hogy bár az erek zavaróak, nem esztétikusak és gyakran fájnak vagy viszketnek, nem valószínű, hogy veszélyeztetik a babát vagy a mamát. A jó hír, hogy ha korábban nem voltak jelen, a szülés után néhány hónappal a visszerek gyakran visszahúzódnak. A rossz viszont, hogy a többszöri terhesség növeli a tartós visszér-betegség esélyét, amely ráadásul genetikailag öröklődik. Akinél tehát kialakult ez a betegség, rendszeresen ellenőriztetnie kell, ugyanis begyulladhat és növeli a vérrögképződés rizikóját is.     

Mit lehet tenni a várandósság alatt?

  • Hagyjuk a vért keringeni! Amikor csak lehet, polcoljuk fel a lábunkat, ha állunk, az egyik lábunkat helyezzük egy sámlira, és folyamatosan váltogassuk. Rendszeresen végezzünk bokakörzést, és kerüljük a kereszttett lábbal ülést.  
  • Mozogjunk rendszeresen, akár csak egy kímélő séta erejéig!
  • Kerüljük a szűk ruhadarabokat, öveket, topokat, és a lábszárat szorító zoknikat! Ha másért nem, a terhesség alatt már csak ezért is érdemes elhagyni a tűsarkú cipőket is. Az egyetlen hasznos szorító hatású segédeszköz a hasat tartó széles öv lehet.
  • Érdemes korlátok közt tartani a súlygyarapodást, hiszen a túl nagy súly még inkább túlterheli az egyébként is megnehezített keringést.
  • Kerüljük az erőlködést, a cipelést, az erős nyomás, ha lehet, még a mosdóhasználat közben is.
  • Fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás és a C-vitaminpótlás, amely hozzájárul a vénák egészségéhez.

Mi lehet a megoldás a terhesség után?

- Ha a szülés után néhány hónappal sem múlnak el a visszerek, orvosi segítséget érdemes igénybe venni. A visszerek kezelésében eddig a hagyományos lézeres műtétek tűntek a legkímélőbb eljárásnak. Ám a legújabb rádiófrekvenciás készülékek még ennél is kíméletesebbnek bizonyultak, hiszen sokkal kisebb hőmérsékleten éri el a kellő hatást és ez által enyhébb a környező szövetekre gyakorolt hatása is - ismerteti dr. Sepa György, az Oxygen Medical sebész, érsebész főorvosa.
- A mikrohullámot használjuk fel a kezelésre, amely magas frekvenciájú energia segítségével hőhatást fejt ki az erekre. Az igen vékony, speciális tű 4 MHz frekvenciájú rezgése által kiváltott hőhatás elpusztítja a kapilláris erek falát és azok tartalmát is. A kezelt érfal összezáródik, a benne lévő vér hirtelen megalvad. Az eljárás szinte fájdalommentes és bármely testrészen elvégezhető, beleértve az arcot, és a nehezen elérhető a térdet és bokát is. A kezelést követően nincs szükség kompressziós harisnya alkalmazására sem.

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: 
imagerymajestic - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja