SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Jó a mamának, méreg a babának?

Családinet [cikkei] - 2014-10-13
A pocakban növekvő magzat az édesanyán keresztül kap meg minden tápanyagot, vitamint és ásványi anyagot, ami a fejlődéséhez szükséges. De azok az anyagok is átjuthatnak a méhlepényen, amik károsíthatják a kicsit. Utánajártunk, hogy milyen hatással lehetnek a különböző gyógyszerek a baba fejlődésére.
Jó a mamának, méreg a babának?

A kisbabát váró leendő anyukák körülbelül 90 százalékban használnak vényköteles vagy recept nélkül is kapható gyógyszereket és élvezeti cikkeket. És bár sok esetben szükséges, hogy a kismama valamilyen készítményt kapjon, általánosságban mégiscsak jobb csak orvosilag megalapozott esetben szedni őket.

A baba minden tápanyagot, ami a növekedéséhez szükséges, az édesanyjától kap meg, a méhlepényen keresztül viszont sok minden más is átjuthat hozzá, ami már károsan hathat rá. Ebbe a kategóriába tartoznak a különböző gyógyszerkészítmények is, amik nagyon különbözőképpen hathatnak a babára.

Hogyan hathatnak a gyógyszerek a babára?

A hatásuk jórészt az adott gyógyszertől és annak erősségétől függ, azonban az is befolyásolhatja, hogy a magzat épp milyen fejlődési stádiumban találkozik vele. A környezeti hatásokra az embrió a korai időszakban jellemzően kétféle módon reagálhat: vagy nem éli túl a környezeti hatást, vagy maradandó károsodás nélkül fejlődik tovább.

Pár héttel később a szervfejlődés időszakában ugyanakkor a magzat nagyon érzékennyé válik az őt érő hatásokra. Ekkor az enyhe, fejlődési rendellenességektől, a jelentős rendellenességeken át, egészen a vetélésig bármi előfordulhat, ezért ebben az időszakban a kismamának még inkább figyelnie kell arra, hogy mit juttat be a szervezetébe.

A szervek kialakulása után a magzat ismét jobb helyzetben van. A hozzá eljutott gyógyszerek már nem okoznak jelentős fejlődési rendellenességeket, de a szervek végső kialakulásában kárt okozhatnak: akadályozhatják a már kifejlődött szervek és szövetek növekedését és működését, a várandósság kései szakaszában pedig méhösszehúzódásokat okozhatnak, ami csökkentheti a baba vérellátottságát és koraszüléshez is vezethet.

Ha mindenképpen szükséges…

Ha a kismamának valamilyen gyógyszert vagy étrend kiegészítőt kell szednie, konzultáljon előtte az orvosával! Beszéljék meg együtt a készítmény előnyeit, és azt is, hogy az milyen hatásai lehetnek. A kisbaba fejlődéséhez elengedhetetlen, hogy az őt tápláló anyai szervezet el legyen látva megfelelő vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Az orvos ezért javasolhatja különböző készítmények használatát, amit az utasításnak megfelelően kell beszedni.

Azok a szerek, amik a pici fejlődésében rendellenességeket okozhatnak, a legtöbb esetben helyettesíthetőek. Ezért az orvosok a várandósság tudatában olyan készítményeket javasolnak majd, amik a legkisebb kockázatot jelenthetik a baba számára.

A gyermekvállalást tervező nőknek ugyanakkor már a fogantatást megelőzően is anyukaként kell gondolkodniuk, mikor különböző gyógyszerkészítményeket juttatnak a szervezetükbe. Ezek egy része ugyanis zsírban oldódik, a szervezet raktározza őket, így akár több hónap múlva fejthetik ki a károsító hatásukat, már a növekvő babára nézve.

Forrás: http://www.egeszseg.hu
Fotó: http://www.egeszseg.hu, Keerati/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja