SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Pöszeség 1.

Sólyom Vanda [cikkei] - 2010-01-28
Mi a pöszeség? Mik lehetnek a beszédhiba okai? Mikor kérjünk segítséget szakembertől? Ezekre a kérdésekre kaphatunk választ a cikk első feléből.
Pöszeség 1.

A pöszeség fogalma azt a jelenséget fedi le, amikor egy gyermek kiejtése eltér az adott nyelvközösség normáitól, vagyis nem az "elfogadott" módon ejti a beszédhangokat.

A pöszeség megléténél lényeges, hogy a gyermek beszédére milyen mértékben terjed ki ez a beszédhiba.

Ez alapján megkülönböztethetünk általános, és részleges pöszeséget.

  • Általános pöszeségről akkor beszélhetünk, ha a hiba legalább 10 hangra kiterjed.
  • Részleges pöszeség akkor áll fenn, amikor a gyermek csak egy-két hangot, hangcsoportot ejt hibásan.

Az óvodás korú gyermekek igen nagy részénél fennál ez a beszédhiba, amit lehetőleg iskolába lépés előtt javítani kell, hogy elkerülhetők legyenek a járulékos tanulási problémák.


Mik lehetnek az okok?

A pöszeség kialakulásának okai nagyon sokfélék lehetnek. Ide tartoznak a fogsor és a nyelv rendellenességei, a halláscsökkenés, az észlelés zavarai, a beszédben használatos izmok gyengesége. Ez utóbbi gyakran alakul ki olyan csecsemőknél, akiket az édesanya nem szoptatott, hisz ebben az esetben nem jöhetett létre a szükséges izomfejlődés.


Mikor szükséges a terápia?

A gyermek fejlődése során 4,5-5 éves korra tehető az az időszak, amikorra a megfelelő kiejtésnek ki kell alakulnia. Ennyi idős korra az úgynevezett élettani pöszeségnek korrigálódnia kell.



Ha a gyermeknél ez nem következik be, pöszeségről beszélhetünk.

Fontos, hogy a pösze gyermekek terápiás ellátását még iskolába lépés előtt be tudjuk fejezni, hiszen beiskolázás után már írásban és olvasásban is megjelennek a hibák. Ebben az esetben a terápia alatt a járulékos gondokat is kezelni kell, ami sokkal keményebb feladat mindenki részéről.

A pöszeség terápiája általában heti két alkalmat vesz igényben. Ilyenkor a logopédus játékos gyakorlatokkal javítja a gyermek rosszul ejtett hangjait, és az esetleges egyéb beszédben megjelenő hibákat.

A terápia mellett fontos a szülő és a gyermek otthoni gyakorlása is, ami nagyban hozzájárul a fejlődéshez. A szülő otthon a logopédustól kapott gyakorlatokat végezheti gyermekével, hiszen ezek mind olyan feladatok, amik erre alkalmasak.


Mire figyeljünk?

A pöszeség tünetei közé sorolhatjuk a hagok torz ejtését, a hangok felcserélését, kihagyását. A hanghibát legtöbbször a szülő is könnyen azonosíthatja, hiszen igazán szembeötlő jelenség.

A cikk folytatása: Pöszeség 2.

Sólyom Vanda


Sólyom Vanda
Logopédus

Elérhetőségeim:
E-mail: solyomvanda@gmail.com
Honlap: http://logopedia.hupont.hu

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja