SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kérdezd meg a kisbabát, hogy átpelenkázhatod-e? - mondja a szakértő

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2018-06-04
Elég nagy visszhangja volt a szülők között egy ausztrál szexuálterapeuta kijelentésének, miszerint az volna a helyes és biztonságos, ha azelőtt, hogy a levetkőztetjük (pl. pelenkacsere előtt), már csecsemőkorban is engedélyt kérnénk ehhez a gyermektől.
Kérdezd meg a kisbabát, hogy átpelenkázhatod-e? - mondja a szakértő

Deanne Carson, ausztrál szexualitás-szakértő, aki észrevette a sürgető igényt a fiatalok szexuális edukációjának modernizálására, legfontosabb elemként a cyber-szexet és vonzatait, a különféle zaklatások, internetes szexuális abúzus elkerülését tűzte ki az oktatás céljául.
A Body Safety (Testi Biztonság) ausztrál társasággal együttműködve dolgozik azon, hogy a gyerekek nyitottak legyenek a témában, merjenek kérdezni és mindenek előtt bátran jelezzék, ha bármilyen problémájuk támad ezen a területen, kérjenek segítséget. Deanne országszerte előadásokat tart és segédanyagok készítésében vesz részt, melyeket az intézmények használhatnak az oktatásaik során.
 

Az ABC News-nak adott interjúban Carson annak fontosságát hangsúlyozza, hogy a gyerekek tudják és megtanulják: mondhatnak nemet

A szexuális zaklatás elkerülésének kulcsa a beleegyezés és az elutasítás kultúrája - mondja a szakember -, ezért gyermekeinket már pici korban arra kell tanítanunk, hogy önálló döntésükön múlik, mi fogadnak el és mitől zárkóznak el.
Mivel a gyermekek kárára elkövetett szexuális zaklatások igen jelentős hányadánál olyan a tettes, akit a gyermek ismer és bizalommal fordul felé, létfontosságú, hogy úgy szocializálódjanak: nemet mondani szabad és kell, akár a szüleinek, családtagjainak is, ha olyasmire kérik, ami számára kellemetlen.

A kérdésre, hogy hogyan tanítható ez már csecsemőkorban, Carson olyan választ adott, mely azonnal megosztotta az interneten a szülők táborát.
Azt javasolta ugyanis, hogy kérjünk engedélyt a csecsemőtől, amikor elkezdjük levetkőztetni. "Most kicserélem a pelenkádat, rendben?" - kérdezzük.
Természetesen - mondja a szakember - a kisbaba nem fog nekünk válaszolni, ha azonban kicsit kivárunk, tartjuk a babával a szemkontaktust és figyeljük a testbeszédét, akkor már korán megtanulja, hogy számít a válasza a felnőtteknek.

Carson szerint - aki hároméves kortól foglalkozik gyermekekkel - ezt a lehető leghamarabb meg kell tanítanunk gyermekeinknek, hogy érezzék, van visszhangja annak, amit mondanak; joguk van nemet mondani.

Néhányan egyetértenek javaslatával, mások az alapelvet jónak találják, de úgy vélik, megvalósításához nem ez a megfelelő út. A legtöbb szülő azonban felháborodott az ötlettől. Volt, aki szimplán lehülyézte Deanne Carsont.

"Már elnézést, de a kakis pelus kicserélése a helyes gyermekgondozás része, a szülőknek kötelességük, nem pedig olyasmi, amit megteszünk, ha a gyerek engedélyezi" - írta egyikük.

"El tudjátok képzelni a látogatást az orvosnál bőrgyulladással, ami azért alakult ki, mert a csecsemő engedélye híján napok óta nem cseréltétek le rajta a pelenkát?" - írta egy másik anyuka.
 

Sok szülő helyezkedett arra az álláspontra, hogy maga az alapelv teljesen jó, csak épp ilyen formán nem kivitelezhető:

"Életemben nem voltam még így összezavarodva. Megtanítani a gyerekeket a beleegyezésre, tényleg fontos, az 100%. De ne már. Ez biztos egy vicc. Egy gyermek bízhat abban, hogy a szülei megfelelően gondozzák, és ennek a személyi higiéné is része, kiváltképp csecsemők és totyogók esetében. Ülj le, egyes!" - írta egy másik hozzászóló.

A világon minden kampány, mely a szexuális zaklatás ellen lép fel, tartalmazza ezt az elemet: "az én testem, az én döntésem".
Hogy Deanne Carson ebben nem téved, az teljesen bizonyos. Valóban fontos, hogy ideje korán megtanulják a gyerekek, ki és hová nyúlhat. Igaz azonban az is, hogy a pici gyerekek igen nagy többsége rosszul tűri a pelenkázást, hamar tiltakozni kezdenek ellene, ilyen helyzetben pedig felmerül a kérdés: meddig tart a szexuális edukáció és hol kezdődik az elhanyagolás?
Mi nem találtunk egyértelmű választ a kérdésre, reméljük olvasóinknak sikerül. Szerintetek mi a megfelelő döntés? Írjátok meg véleményeteket hozzászólásban!

Indexkép: flickrjoeshlabotnik

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja