SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megőrült a macskám!

Kókai Kata [cikkei] - 2006-06-26
Sokak szájából hangzott már el a kijelentés „Megőrült a macskám!”. De vajon tényleg őrült? Vagy ilyen a macskák természetes viselkedése?
Megőrült a macskám!

Mielőtt megvásároljuk házi kedvencünket, elképzeljük amint este a kanapén eldőlve nézzük a tévét, kedvencünk pedig kedvesen odakucorodik és dorombol. Aztán amikor hazavisszük, kiderül, hogy nem is olyan kedves, nem csak szétrágja és összekarmolja a bútorokat, de a közelébe sem mehetünk. Vajon ilyen szeszélyesek a macskák, vagy ez csak reakció egy új helyzetre?

Optimális idő

Nem a gazdi hibája, ha a macska képtelen megtalálni a helyét, vagy éppen túl vad. A macskák 2-7 hetes korukban élik meg gyerekkorukat. Ahogyan egy felnőtt ember is agresszív ha gyermekkorában rossz környezetben nevelkedett, úgy a macska viselkedését is döntően befolyásolja élete első néhány hete. Ha korábban rosszul bántak vele, nagyobb korában is vad lesz. Ha pedig szeretetteljes gondoskodás vette körül, akkor felnőtt macskaként is ezt igényli.

Ha a macska tenyésztőjén kívül más ember nem került a kiscicák közelébe, s tőle sem kaptak megfelelő gondoskodást, megvásárlásukat követően az új gazdival szemben félénkek lehetnek. Ha pedig egy macska fél, ösztönösen biztonságos helyre húzódik és igyekszik kerülni minden kontaktust az idegenekkel. Olykor őrültnek tűnhet viselkedése, pedig csak igyekszik elmenekülni a félelem forrásától.

Véletlen balesetek

Nem egyszer a kiskori balesetek is távolságtartóvá tehetik a macskákat. Főként akkor, ha olyan gyerekekre vannak bízva, akik még nem tudják, hogyan kell bánni egy ilyen apró élőlénnyel. Előfordulhat, hogy meghúzzák a fülét, véletlenül rácsukják az ajtót, esetleg leejtik. Ezek az emlékek mind nyomot hagynak a macskákban, s felnőtt korukban ösztönösen távolságtartóak lesznek az emberekkel szemben. Ugyanakkor, ha kiskorukban rengeteg simogatást, finom ételeket és gondoskodást kapnak, akkor különleges társsá válhatnak.

A játék szerepe

A kiscicák életében a játék is fontos szerepet kap. Akár testvéreikkel, akár az emberekkel játszanak, az fontos hatással lehet felnőttkori személyiségükre. Ha a kismacska nagyobb cicákkal volt összezárva és állandóan hátrányos helyzetbe került, az kihat a felnőttkori személyiségére. A korabeliekkel való játék azonban segít fejlődésében.

Hagyjuk a macskát

Soha nem szabad egy macskát arra kényszeríteni, hogy játsszon, vagy mellettünk aludjon. Hagyni kell, hogy a saját tempójában alkalmazkodjon az új környezethez. A saját kis területe, melyen biztonságban érzi magát, csak az övé, és ez maradjon is így. Ne érintsük meg, amíg ő oda nem jön, ne próbáljuk evésre kényszeríteni, ha nem akarja.

Macskánk valószínűleg kiskori rossz emlékei miatt bizalmatlan. Akkor fog megbízni bennünk ha látja, hogy nem akarjuk bántani. Ehhez pedig szükséges, hogy alkalmazkodjunk hozzá. Néhány hét alatt megszokja jelenlétünket, és kedvesebb lesz.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja