SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Barátok, kapcsolatok, házasságok

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-11
Honnan tudjuk, hogy elérkezett az "igazi", és egyáltalán hogyan értékeljük kapcsolatainkat? Az emberi szeretet szövevényes hálózata bonyolult és kiismerhetetlen.
Barátok, kapcsolatok, házasságok

Az emberi élet első percében megkezdődnek a társas kapcsolatok. Az első perc, amikor szülésznők, orvosok nyüzsögnek a baba körül, majd átadják a szülőknek, az a pillanat, amikor az édesanya érintését először érzi gyermeke csupán a kezdete annak, ami egy életen át elkíséri. Hamar megismeri a rokonokat, a család barátait, majd később saját barátokat, ismerősöket szerez. Előbb-utóbb kialakul a többi emberhez fűződő viszonya, s megtanul szeretni.

Vannak emberek akik számára fontosak a társas kapcsolatok, s a nagyobb tömegben érzi jól magát, ahol nem szükséges felfednie valódi énjét, elvegyülhet a tömegben és megtarthatja magának, vagy családjának a valós énjét, az érzelmeit. Mások számára fontos, hogy legyenek olyan barátaik, akikkel minden gondolatukat megoszthatják, s akik feltétel nélkül elfogadják szeretetét.

A mélyebb, bensőségesebb emberi kapcsolatok kialakítása nemcsak a mindennapi életben, de a párkapcsolatokban is fontos szerepet játszik. Ha valaki a bizalom, vagy hiányában növekedik, később ez párkapcsolataiban is problémát jelenthet, és féltékenység, túlzott ragaszkodás, vagy éppen teljes érdektelenség formájában megjelenhet. A társfüggőség is gyakran olyan személyekben alakul ki, akiket szülei végletesen neveltek, vagy túl sok szeretetet kaptak és még a széltől is óvták, vagy éppen ellenkezőleg, a szülők ügyet sem vetettek gyermekükre.

Életünk során számtalan mintát láthatunk, elsődlegesen a szülők példája befolyásolja a későbbi baráti- és párkapcsolatok milyenségét és minőségét. Az elvált szülők gyermekeiről általánosságban elmondható, hogy "szélsőséges" kapcsolatokba bonyolódhatnak. Vagy barátaik jelentik számukra az egyetlen kapaszkodót, vagy kapcsolatukban akadnak problémák végletes, kiegyensúlyozatlan gondolkodásmódjuk miatt.


Problémát jelenthet az is, ha valaki nincs tisztában saját igényeivel, esetleg ésszel választja ki jövendőbelijét, vagy környezete igényeihez alkalmazkodik. Sokszor fulladnak kudarcba érdekházasságok, és a pusztán ésszel végiggondolt, baráti szereteten alapuló kapcsolatok is elveszik az igazi örömet. A már-már közhelynek tűnő mondás, miszerint "ismerd meg önmagad", ma sem elhanyagolható. Bölcs tanács, hiszen saját igényeink ismerete nélkül a számunkra legmegfelelőbb társban is találhatunk kivetnivalót.

A jó kapcsolat alappillérei

Legyen szó baráti, családi, vagy párkapcsolati viszonyról, létezik néhány alapvető elvárás, amely kiegyensúlyozottá, megbízhatóvá teszi a kapcsolatokat, és segít a konfrontáció elkerülésében. Az első alapszabály a bizalom. Bizalom hiányában a legjobb barátnak sem merjük elmondani sérelmeinket, aggályainkat, s a problémát csak gyűlnek, s lassan a kapcsolat elmérgesedéséhez vezethet.

Hasonlóan fontos az őszinteség. Sokan azért hallgatnak, mert nem akarják megbántani a számukra kedves embereket. Egy probléma mindaddig nem megoldható, amíg az egyik fél ki nem mondja. Az őszinteség nem egyenlő a sértéssel, csupán hangsúly és megfogalmazás kérdése, hogy egy őszinte mondat bántó, vagy inkább segítő szándékot tükröz.

A mindennapi életben fontos szerepet kap a megbízhatóság és a tolerancia is. Egy barát, vagy társ feladata, hogy jóban-rosszban kitartson a másik fél mellett. Ne csak a boldog percekben, a szórakozásban, hanem a problémák megoldásában is társ legyen, el tudja fogadni a másik fél döntéseit, és segítséget nyújtson számára mindenben. Minimális odafigyeléssel, szeretettel és toleranciával jobbá tehetők az emberi kapcsolatok. Ha megismerjük önmagunkat és igényeinket, kiegyensúlyozottá tehetjük kapcsolatainkat.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja