SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kórházban a gyerek

Singola Edit [cikkei] - 2008-09-22
Felnőtteknek is megterhelő, szorongást és félelmet keltő a kórházi légkör, nem elég, hogy meg kell küzdeni a betegséggel, a kiszolgáltatottsággal, de még a kórházi miliővel is. A gyerekek könnyebben vagy nehezebben alkalmazkodnak a kórházi légkörhöz? Hogyan viseli mindezt az anyuka?
Kórházban a gyerek

A gyerekek 50%-a kerül kórházba valamilyen problémával 7 éves koráig. A beteg gyerek nyűgösebb, hisztisebb, mint az egészséges, nem kis feladat tehát megértetni vele, hogy még a családjától, az otthonától is el kell szakadnia, esetleg fájdalmas és kellemetlen beavatkozásokat is ki kell bírnia.

A legfőbb problémát a megszokott környezetből való kiszakadás okozza. Főleg a 4 év alattiak és a kamaszok helyzete nehéz. Hogy a kicsiknek miért nehezebb, nem kell elmagyarázni, a kamaszok viszont épp azért vannak problémában, mert életkoruk a lázadás, a szabadság fontosságát helyezi előtérbe, valamint testi megnyilvánulásaikról nem szeretnek beszélni, szégyenlősek.

A második nagy probléma a betegségre adott érzelmi válaszok milyenségében rejlik. A harmadik pedig a kórházi életre, a vizsgálatokra való felkészületlenségből fakad.

Mindenképp meghatározó a gyerek személyisége és életkora, de a szülők hozzáállása is abban, hogyan éli meg a gyerek a kórházi tartózkodást.
Ma már lehetőség van rá, hogy a szülő ott legyen a gyerekkel a kórházban, a kórházi légkör is gyerekbarát lett az elmúlt évek során: játékok, könyvek, mesefigurák a falakon, bohócdoktorok… De valljuk be, akkor sem könnyű a hospitalizáció egy gyereknek.

Akár a felnőttek esetében, a gyerekek közül is akad, amelyik igényli, hogy részletesen elmagyarázzák neki, mi történik és miért, megérti és könnyebben veszi az akadályokat, viszont van, amelyik gyereket megriasztja, szorongóvá teszi a túlzott magyarázat. A szülő feladata, hogy gyermekét ismerve, a személyiségének megfelelően lássa el információval a csemetét. Hangsúlyozni kell, hogy a szülő és család szerepe a legfontosabb ebben az esetben is. Megfigyelték, hogy az anyuka viselkedése determinálja a gyerek reakcióit. Kimutatták, hogy a szorongó szülők gyerekei szorongóbbak a kórházban, nehezebben tűrik a kezeléseket, alacsonyabb az alkalmazkodási képességük. Mivel a gyerek utánzással sajátít el nagyon sok viselkedésformát, a szülei attitűdjeit veszi át a kórházban is. Nem kétséges, hogy az anya aggódik a gyermekéért, a beteg gyermekéért, de ha túlzott az aggodalma, akkor azzal nem

használ a gyereknek, sőt egyenesen árt. Ha értelmesen elmagyarázza a gyereknek, hogy mi a probléma, mitől beteg, mi várható, milyen gyógymódja van a betegségének, biztatja, a gyógyulásba vetett hitét erősíti, pozitívan áll a betegség kezeléséhez, akkor a gyerek is nyugodtabb lesz, könnyebben alkalmazkodik a körülményekhez, azáltal, hogy megbeszélik a betegséggel kapcsolatos aggodalmukat, a szülő is optimistábban fogja észlelni a betegség lefolyását.

A gyerekek másként reagálnak a hospitalizációra, mint a felnőttek. Sok gyerekben bűntudat keletkezik, azt gondolja, azért került kórházba, mert rosszul viselkedett, nem fogadott szót, azt hiszi, emiatt szeparálják el a saját környezetétől. A kórházban minden gyerekben van szorongás, ez természetes reakció, amit a szülő tud a legjobban feloldani. A gyerekek egy csoportja látszólag jól viseli a kórházat, de amikor hazakerül, akár több hét is eltelhet, és csak akkor reagál a történtekre. Ez járhat átmeneti regresszióval pl. ágybavizelés, éjszakai sírás, szorongás, ha magára hagyják. 
Szinte minden kórházban kezelt gyerek a számára legközelebb álló módon vezeti el a történteket, mégpedig játékában. A betegség utáni hetekben megnő a gyerek játékában a beteg maci, beteg baba játék, az orvosi beavatkozások eljátszása: injekciózás, vizsgálás.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.
Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.
Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.
A szerkesztő ajánlja