SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyelvtanulás kisgyermekkorban - Szabad vagy sem?

Családinet [cikkei] - 2009-06-02
Két kérdés, mely a legtöbb kisgyermekes szülőben felmerül, amikor szóba kerül a korai nyelvtanulás témaköre. A döntés nem is olyan nehéz, a titok nyitja, hogy a felmerülő kérdéseinkre megnyugtató, szakértői válaszokat kapjunk. Lássunk hát néhányat a leggyakoribb kérdések közül!
Nyelvtanulás kisgyermekkorban - Szabad vagy sem?

Biztos, hogy van értelme a kisgyerekek nyelvtanításának, nem lenne egyszerűbb ha, hagynánk őket játszani?

A kisgyermekeknek a legfontosabb a szülők közelsége, hogy biztonságban érezzék magukat a szeretett személlyel. Életük első szakaszában a szüleiktől tanulnak a legtöbbet. A kisgyermekek nyelvtanításának a legfontosabb eleme a játékosság, soha ne legyen kényszer. Így, mikor együtt tanulunk a gyermekünkkel, az érdekes, vidám, hasznosan együtt töltött idő lesz, amit a gyermek és a szülő is élvezni fog.

Az új nyelv bevezetésével a logikai képességét is fejlesztjük a kicsiknek, és hozzásegítjük őket, hogy hasznos információkkal bővüljön tudásuk. Az agykapacitásunk kb. 10%-át használjuk csak ki, a nyelvtanulással a befogadóképességet nagyban növelhetjük. A gyermekek az új nyelvvel történő ismerkedés során nem csak magát a nyelvet sajátítják el, hanem találkozhatnak egy másik gondolkodásmóddal, kultúrával, színesebb egyéniséggé válhatnak, a világnak egy újabb kapuját nyitjuk ki számukra.

Mikor kezdjük el gyermekünk nyelvtanítását?

Minél korábban, annál jobb!

Minél korábban kezdünk hozzá, annál jobban elfogadja gyermekünk, hogy nem csak az anyanyelve létezik, sokkal könnyebben sajátítja el az idegen nyelvet.

A korai nyelvtanulással kihasználhatjuk a kisgyermekek hangképző bázisának rugalmasságát, és a neurológiai sajátosságukat, mely szerint 12 éves korig ugyanazt az agyterületet használják a nyelvtanulás során, mint amit az anyanyelvük elsajátításánál, így elérhetjük, hogy akcentus nélkül beszéljenek, és természetessé váljon számukra több nyelv használata.

A korai nyelvtanulás hatással van a kisgyermek logikai készségének, szellemi képességének fejlődésére is.

Hogyan kezdjük el az idegen nyelv otthoni tanítását?

Fontos, hogy az új nyelv bevezetése játékos legyen!

A gyerekek nem tanulják a játékot, hanem a játékból tanulnak. Érdemes az elején egy adott tevékenységhez kötni az új nyelvet (pl. evés, fürdés, játék), és annak szabályszerűségeit követve rendszeressé tenni a nyelvhasználatot.

A játékos tanulás során kezdetben a hangsúlyt mindig az alapszavak, alapmondatok elsajátítására kell fektetni, melyeket a mindennapi életben a legtöbbször használunk, úgy, mint ahogy a csecsemőknek az anyanyelvet tanítjuk. Magát a járást is hosszabb idő alatt sajátítjuk el, és nem úgy születünk, hogy már futunk. Fordítsunk elég figyelmet a fokozatosságra!

A dalok, mondókák, mesék hallgatása szintén nagyban hozzásegít a nyelv megismeréséhez. Célszerű egy pár dalt megtanulni, és gyermekünknek elénekelni. Tapasztalatok szerint, ezt nagyon szeretik a gyermekek.

Forrás: http://www.harmonet.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja