SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tippek, hogyan neveljük helyes pénzgazdálkodásra a kisebbeket

Családinet [cikkei] - 2010-01-15
Az alábbiakban bemutatunk néhány példát, melyeket alkalmazva megtaníthatjuk gyermekünknek a helyes pénzgazdálkodást.
Tippek, hogyan neveljük helyes pénzgazdálkodásra a kisebbeket
  • Mutassunk jó példát! Ne vegyünk meg minden felesleges terméket, csak mert kedvező áron kínálják. Igyekezzünk csak azokat megvenni, melyek a bevásárló listán is szerepelnek.
     

  • Menjünk el a bankunkba és kérjünk tájékoztatást a fiataloknak szóló bankszámla lehetőségeiről, megtakarítási számlákról.
    Miután betettük a megspórolt zsebpénzt, gyerekünk látni fogja, hogy hónapról hónapra hogyan kamatozik a pénze és ez ösztönzőleg hat rá, próbálnak majd minél többet spórolni és a számlára befizetni. A számlához ne nyúljunk hozzá, csak a gyerekünk külön kérésére.

     

  • Apróbb feladatok, házimunkák elvégzéséért fizessünk kisebb összeget. Ezáltal a gyerekünkben tudatosodik, hogy közvetlen kapcsolat van a munka és a fizetség között. A pénzt csak abban az esetben fizessük ki, ha a rá bízott feladatot maradéktalanul megcsinálta, így szoktatva rá, hogy a való életben sincs ez másképp.

  • Ha a gyermekünk elkezdett spórolni és gyűjteni valamire és tudjuk, hogy sokára fog összjönni a  pénz, a szülő is nyugodtan besegíthet, kiegészítheti a megspórolt pénzt. Amennyit a gyerek is hozzá adott, mellé teheti a szülő is, így könnyebben elérhetővé válik a kitűzött cél a gyerek számára.

  • Tanítsuk meg gyermekünknek, hogy mindig őrizzék meg a számlákat. Így ha elromlik valami, vissza lehet vinni, hogy a termék ára ne legyen ablakon kidobott pénz.

  • Bevezethetjük a három üvegcse módszert. A lényege, hogy gyerekenként három üveget helyezünk ki a lakásban. Az első a megtakarításoké, a második a kiadásoké, a harmadik pedig a jótékonykodásé. Próbáljuk rávezetni a gyereket, hogy mindegyik milyen fontos és szoktassuk hozzá, hogy úgy ossza el a pénzét, hogy mindháromba jusson.

  • Próbáljuk ösztönözni az önállóságot! Kerüljük el, hogy előre kifizessük a fizetséget, vagy hogy kölcsönt adjunk. Amennyiben a gyerekünk több pénzt kérne valamilyen különleges okból, ajánljuk fel neki a lehetőséget, hogy kivételes munka elvégzésével maga keresheti meg és gyűjtheti össze a pénzt. Ne legyünk pénz-automaták a gyerekünk részére. A kivételes munka lehet garázs takarítás, polc tisztítás a kamrában, az autó kiporszívózása. Vezessük rá a gyereket, hogy inkább keresse a lehetőségeket a munka után, mint hogy csak a pénzért könyörögjön.

  • Tanítsuk meg gyerekünknek, hogy nem kell mindenképp vásárolni. Üljünk le és beszéljük meg, hogy mi kerüljön a kis listájára, mit szeretne megvenni. Meg kell értenie, hogy csak azért mert van pénze, még nem kell azt mindenképp elköltenie. Ezt sok felnőttnek is meg kéne tanulnia. A bolt nem megy sehova. Ösztönözzük a gyerekünket arra, hogy gondolja végig hogyan szeretné elkölteni a pénzét, még mielőtt ténylegesen elköltené.

Kíváncsian várjuk, Neked milyen ötleted van, amivel helyes pénzgadálkodásra lehet ösztönözni a kisiskolásokat.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja