SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Pöszeség 1.

Sólyom Vanda [cikkei] - 2010-01-28
Mi a pöszeség? Mik lehetnek a beszédhiba okai? Mikor kérjünk segítséget szakembertől? Ezekre a kérdésekre kaphatunk választ a cikk első feléből.
Pöszeség 1.

A pöszeség fogalma azt a jelenséget fedi le, amikor egy gyermek kiejtése eltér az adott nyelvközösség normáitól, vagyis nem az "elfogadott" módon ejti a beszédhangokat.

A pöszeség megléténél lényeges, hogy a gyermek beszédére milyen mértékben terjed ki ez a beszédhiba.

Ez alapján megkülönböztethetünk általános, és részleges pöszeséget.

  • Általános pöszeségről akkor beszélhetünk, ha a hiba legalább 10 hangra kiterjed.
  • Részleges pöszeség akkor áll fenn, amikor a gyermek csak egy-két hangot, hangcsoportot ejt hibásan.

Az óvodás korú gyermekek igen nagy részénél fennál ez a beszédhiba, amit lehetőleg iskolába lépés előtt javítani kell, hogy elkerülhetők legyenek a járulékos tanulási problémák.


Mik lehetnek az okok?

A pöszeség kialakulásának okai nagyon sokfélék lehetnek. Ide tartoznak a fogsor és a nyelv rendellenességei, a halláscsökkenés, az észlelés zavarai, a beszédben használatos izmok gyengesége. Ez utóbbi gyakran alakul ki olyan csecsemőknél, akiket az édesanya nem szoptatott, hisz ebben az esetben nem jöhetett létre a szükséges izomfejlődés.


Mikor szükséges a terápia?

A gyermek fejlődése során 4,5-5 éves korra tehető az az időszak, amikorra a megfelelő kiejtésnek ki kell alakulnia. Ennyi idős korra az úgynevezett élettani pöszeségnek korrigálódnia kell.



Ha a gyermeknél ez nem következik be, pöszeségről beszélhetünk.

Fontos, hogy a pösze gyermekek terápiás ellátását még iskolába lépés előtt be tudjuk fejezni, hiszen beiskolázás után már írásban és olvasásban is megjelennek a hibák. Ebben az esetben a terápia alatt a járulékos gondokat is kezelni kell, ami sokkal keményebb feladat mindenki részéről.

A pöszeség terápiája általában heti két alkalmat vesz igényben. Ilyenkor a logopédus játékos gyakorlatokkal javítja a gyermek rosszul ejtett hangjait, és az esetleges egyéb beszédben megjelenő hibákat.

A terápia mellett fontos a szülő és a gyermek otthoni gyakorlása is, ami nagyban hozzájárul a fejlődéshez. A szülő otthon a logopédustól kapott gyakorlatokat végezheti gyermekével, hiszen ezek mind olyan feladatok, amik erre alkalmasak.


Mire figyeljünk?

A pöszeség tünetei közé sorolhatjuk a hagok torz ejtését, a hangok felcserélését, kihagyását. A hanghibát legtöbbször a szülő is könnyen azonosíthatja, hiszen igazán szembeötlő jelenség.

A cikk folytatása: Pöszeség 2.

Sólyom Vanda


Sólyom Vanda
Logopédus

Elérhetőségeim:
E-mail: solyomvanda@gmail.com
Honlap: http://logopedia.hupont.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja