SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az óvodába szoktatás nehézségei - 2. rész

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-02-22
Minden gyerek számára óriási változást jelent az óvoda. A születése óta otthon töltött idő most véget ér, és megkezdődik élete első komoly, nagy feladata: megtenni az első lépéseket a családon kívüli világban. Cikkünkben tíz kipróbált és bevált ötletet olvashatsz, hogyan teheted könnyebbé ezt az időszakot mindannyiótok számára.
Az óvodába szoktatás nehézségei - 2. rész
  1. Gyermeked ne az óvodában találkozzon először gyerekközösséggel. Járjatok rendszeresen játszóházba, baráti társaságba, hogy  valamelyest hozzászokjon a közösségi szabályokhoz. Hagyd, hogy az ilyenkor felmerülő problémákat a gyerekek maguk között rendezzék le!
  2. Hagyj időt a gyereknek arra, hogy megszokja az óvodába járás gondolatát. Beszélgess vele sokat  erről.
  3. Csak pozitívan nyilatkozz az oviról, hogy gyermeked úgy érezze, nem muszáj, hanem kiváltság lesz oda járnia.
  4. Ha lehetőség  van rá,  menjetek be együtt az óvodába nyílt napra, sétáljatok el gyakran az épület előtt, közben erősítsd benne, hogy jól fogja ott magát érezni.
  5. Készítsd fel gyermekedet az időleges elszakadásra! Már hónapokkal az óvodába járás kezdete előtt  alakítsd úgy az életet, hogy nagyszülők, barátok, ismerősök vigyázzanak a kicsire. Ezek az alkalmak lehetőséget adnak neki, hogy megszokja a távollétedet.

  6. Amíg gyermeked meg nem szokja az óvodát, minden reggel úgy búcsúzz el tőle, hogy tudatosítsd benne: délután jössz érte és hazaviszed. Csinálj ebből rítust, hiszen az óvodáskorú gyerekeknek még nagyon fontos, hogy biztonságot adó egyformaságok egész sora legyen jelen az életében.
  7. Viselkedéseddel mindig igyekezd azt sugallni gyermekednek, hogy olyan helyre viszed, ahol jól fogja magát érezni és biztonságban lesz! Ezért tehát soha ne előtte beszéld meg pároddal, ha valamit kifogásolsz az óvónő viselkedésében, vagy ha valamelyik kis csoporttársáról rossz véleményed van.
  8. Mindig hallgasd türelemmel és érdeklődéssel, ha az óvodáról mesél! Örülj vele együtt, ha van minek, biztosítsd együttérzésedről, ha úgy érzi, bántották. És ne felejtsd el, most teszed le az alapjait feléd irányuló későbbi  őszinteségének is.
  9. Engedd meg a kicsinek, és beszéld meg az óvónővel is, hogy bevihesse magával az oviba azt a tárgyat, mely számára az otthont és a vigasztalást jelenti. Hidd el, sokat fog neki segíteni a nehezebb pillanatokban.
  10. Ne ess kétségbe, ha  szemed fénye az első hetekben sír reggelenként, esetleg kimondottan hisztizik, vagy akár agresszíven viselkedik. Tartsd szem előtt, hogy ez a teljesen egészségesen fejlődő gyerek teljesen egészséges reakciója az elszakadásra.

Az óvodába szoktatás nehézségei - 1. rész

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja