SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan mozogjon biztonságosan gyermeked a vízben?

Családinet [cikkei] - 2010-07-15
Tanácsaink szülőknek a vízhez szoktatással és az úszással kapcsolatban.
Hogyan mozogjon biztonságosan gyermeked a vízben?

A vízhez szokatást nem lehet eléggé korán kezdeni, legjobb alkalom lehet erre a babaúszás. A csecsemők persze nem az igazi úszást sajátítják el, és a babaúszás nincs hatással a későbbi úszás képességükre sem.

A kisgyermekeket sekély, térdig, maximum derékig érő vízbe vidd. Nekik még az is elég, ha pancsikolnak a kezükkel, spriccelik egymást. Vonzóbbá teheted számukra a strandolást, ha úszó műanyag figurákat, fürdethető babát, homokozó-formákat a meregetéshez, mindenféle műanyag és papírhajókat, színes lufikat viszel be a vízbe. Kilyukasztott pohárkák, vödrök is érdekes játékszerek lehetnek, mert tetszik a kicsiknek, ahogy kicsurog belőlük a víz. Jó játék lehet az is, hogy tutajnak használtok egy frizbit és úsztathattok rajta figurákat, kavicsokat, sőt akár meg is lehet számolni, hány kavicstól süllyed el.

Három éves kortól már érdemes sok-sok játékkal megismertetni a vízben a kicsiket. Minél többet pancsoljanak a gyermekmedencében, vagy a sekély partmenti vizekben. Lehet visszatartott levegővel a víz alá merülni, érdekes kövek után kutatni, vagy csak egyszerűen körülnézni a víz alatt.

Vigyázat! Egy három év alatti gyermeknek még fejletlen a tájékozódási képessége, és akár térdig érő vízben is megfulladhat. Egyszerűen nem talál ki a felszínre, mert nem tudja, hol van a fent és a lent.

A vízben járással egy négyéves gyermek már megpróbálkozhat. Gólyajárással lépeget a vízben a gyermek úgy, hogy az egyik lábát felhúzva kiemeli a vízből, miközben lábfejét lefelé tartja. Ha fázik a lába, kis időre ki kell menni a partra és megmelegíteni a tappancsokat. Otthon is lehet gyakorolni úgy, hogy vizet engedünk a kádba vagy a zuhanytálcába.

Ilyen játékos gyakorlatokkal ösztönözhetitek a kicsiket a vízben való mozgásra:

  • Uszály: A gyermek háton fekszik a vízen, fejét a kezedben tartod. Lassan haladj hátrafelé, miközben húzod őt a vízben. Hogy ne legyen unalmas, ide-oda kanyaroghatsz.
  • Motorcsónak: Ehhez szükség lesz egy úszódeszkára, melyre a gyermek hason vagy háton fekszik rá. Megfogod a lábánál és olyan gyorsan tolod, amennyire csak bírod. Ezzel a gyakorlattal megtanulja nyújtott helyzetben egyenesen tartani a testét.
  • Lebegés a vízen: A gyermek háton fekszik, megtartod az előre nyújtott két kezeden. Két karját kinyújtja a feje fölé, lábait kb. vállszélességben szétterpeszti, miközben igyekszik jó mélyen beszívni a levegőt. Időnként egyet-egyet tempózik a lábával, (vagyis váltakozva fel-le mozgatja nyújtott lábait). Egyszer csak óvatosan kiveszed a kezed a gyermek alól. Ezt úgy is lehet gyakorolni, hogy elrugaszkodik a medence szélétől. Ez a gyakorlat arra is jó, hogy megtanuljon pihenni a gyermek a víz felszínén.
  • Rakéta: Kezdetben bátorítsd a gyermeket, hogy lábával elrúgja magát a medence falától, vagy a lépcsőtől. Először inkább hason fekvésben próbáljátok. A gyermek két karját egyenesen kinyújtva tartja a füle mellett, (tenyerek lefelé néznek, vagy összeteszi őket). Lábak és a törzs nyújtva vannak. Legegyszerűbb, ha megmutatod neki, minthogy megmagyarázod. Ha többen vannak, versenyezhetnek, ki jut messzebbre.

Akkor éri el a gyermek a vízbiztonságot, amikor már segítség nélkül tud fennmaradni a vízen, azaz nem kell labdába kapaszkodnia, nincs rajta úszógumi, karúszó, mentőmellény.

Ovasd el ezt is:
Apa vagy anya, mint úszómester - avagy hogyan tanuljon meg gyermekünk úszni?

Kép: elaine moore / Flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja